5 cestovatelských trendů pro rok 2025

V tomto článku jsme se podívali na pět hlavních trendů, zmínili jsme však i několik menších. Cestovatelé jsou totiž různí, mají odlišné chutě a každého zajímá něco jiného. Snažili jsme se proto myslet na každého z vás.

27. 3. 2025 Katka B.
5 cestovatelských trendů pro rok 2025

Nedávno jsme pro vás připravili článek, ve kterém jsme rozebrali několik změn, které nás v roce 2025 čekají v cestování. Pokud rádi poznáváte svět, objevujete nová místa, ale především sbíráte zážitky, je dobré mít všechny potřebné informace předtím, než vycestujete, aby se náhodou nestalo, že se váš výlet zkomplikuje.

Nyní přicházíme s dalšími informacemi, které mohou být pro mnohé z vás velmi užitečné. Podobně jako v módě, i v cestování se každý rok objeví něco, co jsme do té doby buď neznali nebo o podobný způsob cestování či destinaci nebyl zájem. V roce 2025 se předpokládá hned několik trendů, které vaše cestování mohou povýšit na novou úroveň.

1. Calmcation

Začneme trendem, který se do povědomí cestovatelů dostal už loni, ale experti předpokládají, že rok 2025 je právě tím obdobím, kdy se Camlcation stane jedním z největších cestovatelských trendů.

Slovíčko calmcation je spojením dvou anglických slov: calm – klid a vacation – dovolená. Volný překlad tedy zní klidná dovolená, kterou si přejeme všichni. Chceme si odpočinout od nabitých pracovních dnů, setkání, stresu a velkého množství povinností. Všichni však víme, že dovolené umí být často mnohem náročnější a stresující, než bychom si přáli. Každý z nás už alespoň jednou zažil dovolenou, během které něco nevyšlo nebo se úplně pokazilo.

Calmcation klade důraz na spojení volna a přírody. Jedná se o pohodovou dovolenou, během které opravdu neřešíte nic. Bydlíte daleko od rušného centra města či přeplněných turistických destinací. Nejčastějším hlukem, který vás vyruší, je hluk přírody. Jedná se také o pořádný detox. Odlehlá místa se slabým signálem – odpočinout si tak můžete od sociálních sítí, které se stále více stávají toxičtějšími a stresují nás dokonalým životem, který nám prezentují.

Nikam nespěcháte, váš program není nabitý. Itinerář je téměř prázdný. V podstatě bychom mohli říci, že si užíváte vlastního bytí, prostě jen tak jste.

Nejlepšími místy pro podobný odpočinek jsou chaty v krásném prostředí, domky v lese či na pláži. Nejlepší na tom je, že podobná dovolená vás nemusí stát moc, můžete si ji dopřát i doma v Česku. Pokud byste však chtěli zvýšit zážitek, Švýcarsko a Rakousko nabízejí chaty s nejkrásnějšími výhledy, Azory pláže s jemným pískem a Norsko či Slovinsko vás pohltí svými lesními cestičkami.

2. JOMO

Určitě jste se už setkali s pojmem FOMO fear of missing out, tedy se strachem, že něco zmeškáme. Termíny, deadliny. Čísla, která nám ukazují, kolik času ještě máme na předání práce do školy, projektu v práci nebo dní dovolené, během kterých chceme stihnout ještě celý seznam věcí.

JOMO je přesný opak. Joy of missing out, tedy radost z toho, že něco zmeškáte. Tento trend se má v cestování zaměřit zejména na to, abyste si dny volna volnými i opravdu udělali. Namísto honění se za otevíracími hodinami památek, si o hodinu déle poseďte na kávě a dobrém koláči nebo se jen tak projděte po okolí.

Podobně jako u trendu výše, i tady je hlavní podstatou odložit mobily, nechat sociální sítě, ať plynou bez vašeho dozoru. Zároveň se jedná o relax pro vaši duši. Dopřejte si pomalou snídani, nenáročné procházky nebo si jen tak sedněte do křesla a přečtěte si nějakou knihu.

Cestovní kanceláře jako nejlepší místa pro relaxaci a odpočinek vaší duše doporučují například italské Toskánsko, kde můžete spojit venkov s dobrým vínem a klidným prostředím. Řecké ostrovy, které mezi turisty nejsou až tak oblíbené nebo pobyt na horách.

3. Undertourism

Pokud navštěvujeme známá místa, davům turistů se nevyhneme. Přijedeme-li například do takového Říma na jaře nebo na podzim, můžeme davy zminimalizovat, ale nikdy se jim úplně nevyhneme. Takhle to funguje s každou jednou destinací. Pokud ji navštívíte mimo hlavní turistickou sezónu, časy čekání ve frontách sice zkrátíte, ale nezbavíte se jich.

Undertourism je trend, který znamená vyhýbání se přelidněným turistickým místům a objevování méně známých míst. Cestovatelé se rozhodují pro klidnější, autentičtější a často i ekologičtější místa.

Takto můžete podpořit lokální ekonomiku a snižuje se tak tlak na masově navštěvované destinace. Poznáte tak místní kulturu a stejně tak se i méně zatěžuje životní prostředí.

Kam tedy cestovat? Namísto Chorvatska zkousce skrytý klenot Balkánu, Albánii. Dubaj nahraďte Ománem, Bali vyměňte za Lombok a místo Prahy zajeďte do Českého Krumlova.

4. NOCtourism

Epické zážitky nejen tehdy, když je slunce vysoko na obloze. Ve skutečnosti po setmění člověk poznává zcela nový svět. O NOCtourismu se předpokládá, že ovládne rok 2025 a bude nejoblíbenějším cestovatelským trendem. Samotný Booking uvádí, že až o 60 % více cestovatelů plánuje výlety s večerní tématikou.

V tomto trendu jde snad o největší spojení s přírodou. Stanování, pozorování hvězdné oblohy, honění se za polární září, kterou bylo poslední měsíce možné vidět i u nás doma a nemuseli jste kvůli tomu cestovat napříč Evropou. Nejde ovšem jen o to, NOCtourism zahrnuje například i noční kajakování, procházky prázdným městem, noční návštěvy muzeí.

Mezi další výhody patří například i nižší teplota. Pokud navštěvujete destinace, ve kterých čísla na teploměru šplhají daleko za hranici třiceti stupňů, večerní chládek rozhodně dokáže prohlížení města zlepšit. V době, kdy je kladen velký důraz na ekologii, je NOCtourism jedním z nejlepších způsobů, jak během cestování zanechávat menší ekologickou stopu.

Jen si to představte, být o samotě na saharské poušti, kde vám společnost dělají pouze hvězdy. Dokonalé spojení s místem, které s sebou přináší klid a jistou dávku dobrodružství.

5. Netradiční formy relaxu

Netradiční formy relaxace jsou stále populárnější, neboť lidé hledají nové způsoby, jak vypnout, zbavit se stresu a načerpat energii. Zde jsou některé unikátní způsoby relaxace, které můžete vyzkoušet:

  • Kryoterapie: vystavení těla extrémně nízkým teplotám pomáhá při regeneraci svalstva, zmírňuje stres a zlepšuje spánek. Speciální kryokomory najdete po celém světě.
  • Flotační terapie: relax v nádrži se slanou vodou, kde se tělo vznáší bez námahy, odstraňuje stres a podporuje meditaci. Flotační tanky jsou dostupné například i v relaxačních centrech.
  • Shinrin-yoku: lesní terapie, která člověka nic nestojí, jelikož jde o procházku v lese, která snižuje krevní tlak a pomáhá ke zlepšení duševní pohody.
  • ASMR terapie: poslech jemných zvuků, které vyvolávají příjemné pocity, pomáhají usnout a snižují úzkost.
  • Tibetské mísy a gongy: terapie vibracemi, která uvolňuje napětí, lze zažít v meditačních centrech.

S rostoucím důrazem na ochranu životního prostředí se cestovatelé zaměřují na ekologické možnosti ubytování a dopravy. Rovněž roste zájem o dobrodružné zážitky v přírodě, přičemž destinace jako Slovensko, Dominikánská republika či Srí Lanka získávají na popularitě. Dovolené zaměřené na zdraví a wellness, včetně fitness aktivit, jsou stále populárnější, přičemž cestovatelé hledají způsoby, jak zlepšit své fyzické a duševní zdraví během pobytu.

Ať už si vyberete kterýkoli trend nebo žádný, důležité je, abyste si během dovolené opravdu odpočinuli, nikam se nehnali a nasbírali spoustu zážitků a vzpomínek.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

Podobné články