Tipy, co s nechtěnými dárky a jak se jim vyvarovat

18. 12. 2021
Tipy, co s nechtěnými dárky a jak se jim vyvarovat

 

Ježíšek neumí číst myšlenky na 100 %, a proto se občas stane, že se vám nebo vašim blízkým zkrátka netrefí do vkusu. Co pak ale s nechtěnými dárky? Máme tu pro vás pár tipů, jak se vyvarovat darů, které příliš nepotěší, a co dělat, když nešťastně vybraný dárek dostanete vy. Pokud stále dumáte nad výběrem dárků nebo si nejste jisti, co s těmi, které nepotěšily, inspirujte se konkrétními návrhy, o kterých možná uslyšíte poprvé.

 

Jak předejít nechtěným darům

Tento problém často řeší rodiče malých dětí. Rozdílná představa o tom, jaké hračky pro své děti považují za vhodné jejich rodiče oproti představám babiček, tetiček a zbytku rodiny, přináší ve výsledku rozčarování na obou stranách. Můžete na to ale jít od lesa a dát jim k dispozici seznam konkrétních dárků (třeba odkazy na produkty v e-shopu), které pak už stačí jen objednat. Tento postup lze skvěle uplatnit i mezi dospělými – vy dostanete to, co vás opravdu potěší a darujícímu vytrhnete trn z paty. De facto využijete dospělácké obdoby dopisu Ježíškovi. :)

Můžete na to jít ale i jinak – klasika je, že dárek pro děti koupíte sami a příbuzní vám pak jen přispějí příslušnou částkou.

Pokud jste výše popsanou cestou nešli a kupujete dárek podle svého uvážení, máme pro vás tip. Nakoupíte-li online, budete mít velkou výhodu. E-shopy musí ze zákona poskytovat 14denní lhůtu na vrácení nebo výměnu zboží. Spousta e-shopů navíc přes Vánoce tyto lhůty prodlužuje, stačí se dobře podívat na stránky obchodu.

Největší sázka na jistotu při nákupu oblečení a bot online jsou velké e-shopy typu About You, Answear, Bonprix, Eobuv. Ty mají už v základu delší lhůtu na vrácení zboží – minimálně 30, ale někde i 100 dní – a navíc máte často dopravu za vrácení zboží zdarma. Což je pecka!

Horší to je u kamenných obchodů, kde je potřeba se při nákupu v prodejně ujistit, zda lze zboží vyměnit za jiné, neboť o vrácení většinou nemůže být řeč. Hlavně si pro všechny případy dobře uschovejte účtenku! 

 

Co s dárky, které nechci

Možností, jak s nechtěnými dárky naložit, je hned několik. Záleží na vás, kterou z nich si vyberete.

 

Vraťte nebo vyměňte

Nejjednodušší variantou je, máte-li k dispozici účtenku (jen si nezapomeňte hlídat lhůty). Při nákupu v kamenných prodejnách zboží většinou i s účtenkou nevrátíte, ale pouze vyměníte. Při online nákupech se vám však otevírají nové obzory. Zboží je možné často bezplatně poslat zpět prodejci, který vám následně vrátí peníze.

Pokud byl dárce prozíravý, pořídil vám něco z e-shopu, který má i kamenné pobočky, ideálně ve velkých městech po celé republice. V těch bývá vracení dárků velmi pohodlné a je možná i jejich výměna, často s dopravou zdarma. Elektronika, boty, oblečení, módní doplňky z e-shopů typu Zoot, About You, Zalando, Answear či Okay jsou na vracení či výměnu dárků ideál!

 

Prodejte

Je už na vrácení nechtěných darů pozdě, nebo to z nějakého důvodu prostě nejde? Zkuste zboží prodat sami. V dnešní době existuje spousta online platforem, které takový prodej umožňují. Jmenujme například tržiště na Facebooku, Bazos, SBazar, Aukro, Vinted a je jen zlomek vašich možností.

Zde pro vás máme tip. Pokud chcete prodat nějakou specifickou věc, určitě je lepší najít stránku, která se na danou oblast specializuje. Například outdoorové vybavení sice můžete nabízet třeba na Bazoši, určitě je ale dobré poohlédnout se po stránkách nebo facebookové skupině, která je na outdoorové vybavení z druhé ruky zaměřená. Tam budete pravděpodobně úspěšnější.

Komisní prodej v sekáči ve vašem městě je další z možností. Nechtěný dárek přinesete, dohodnete se na ceně a pak už jen čekáte, zda se objeví nějaký zájemce.

V některých městech fungují také bleší trhy. S organizátorem se domluvíte na termínu a pak jen přijdete na místo s věcmi k prodeji. Tady už se ale vyplatí provětrat skříně a nabídnout nejen nechtěné dary, ale i věci, které už nevyužíváte, ale jinde by ještě mohly udělat parádu. Velká výhoda je, že si zájemce může všechno prohlédnout, nekupuje zajíce v pytli a díky tomu prodáte víc věcí najednou.

 

Darujte

Dary můžete zkusit udat nejprve v rámci rodiny a přátel – jen pozor na to, abyste nechtěný dárek nenabídli člověku, který vám jej dal. Někomu jinému tím však na narozeniny nebo svátek uděláte velkou radost. Pokud se nikdo z příbuzných a známých nenajde, zkuste charitativní projekty ve vašem okolí – často je organizují církevní organizace. Uděláte tím dobrý skutek a podpoříte tak třeba rodiče samoživitele a ostatní lidi v nouzi.

Pokud se tedy chcete zbavit oblečení a jiného textilu, snad v každém městě jsou kontejnery na textil. Provozují je různé církevní instituce nebo i Červený kříž. Pozor ale na ryze komerční kontejnery, kde nemáte zaručeno, že aspoň část výdělku půjde na charitu. Toto oblečení pak skončí v second handu v zahraničí.

Jinou možností je nechtěnou, ale stále funkční věc nabídnout darem za odvoz na stránkách bazaru VšezaOdvoz. Nechtěné či přečtené knihy zaneste do knihovny a nechtěné hračky na dětské oddělení do nemocnice.

 

 Swapněte

Poslední dobou se rozmohl tzv. swap – oblečení, nepotřebných věcí, ale třeba i rostlin. Jedná se o barterový obchod, kde vyměníte něco za něco, což je pro mnohé velmi zajímavá alternativa. Existuje spousta facebookových skupin, kde si můžete  výměnu kus za kus dojednat. To, co se vám nehodí, vyměníte za něco jiného, co se vám hodí nebo co chcete. Mnoho swapových skupin jednou za čas pořádá i „offline swap“, kdy se na předem domluveném místě v konkrétní čas sejde víc swapujících.

 

Předělejte a najděte jiný způsob využití

Někteří z vás jsou jistě šikovní a kreativní. Dárky, které nespotřebujete, můžete zkusit přetvořit. Oblečení obarvíte, z neforemného trička si sami, ve sdílených šicích dílnách nebo u švadlenky vytvoříte outfit podle svých představ. Na internetu koluje spousta DIY projektů a také Pinterest je plný zajímavých návrhů. Existují i zmíněné sdílené dílny, kde si například kus nábytku přetvoříte podle své fantazie a potřeby.