Historie Halloweenu – jde opravdu o americký svátek?

Co bychom si počali, kdyby jsme žili ve světě bez října? Podobnou otázku, ale trochu jinou, si určitě kladla i Anne Shirleyová, známé zrzavé a nezbedné děvče ze Zeleného domu. My se dnes na tento měsíc podíváme zblízka, konkrétně na jeden ze svátků, který se během něj slaví a o kterém se pokaždé vede množství diskuzí.

21. 10. 2023 Katka B.
Historie Halloweenu – jde opravdu o americký svátek?

Říjen je měsíc hrající všemi barvami podzimu. Připomíná nám, že teplé letní večery skončily a vystřídala je tajemná mlha. Společnost přátel na letních zahrádkách jsme vyměnili za šálek teplého čaje a dobrou knihu. Kromě jiného je to i měsíc, na konci kterého některé země slaví Halloween. Mnozí s hněvem tvrdí, že je to americký svátek, kterému bychom tady u nás neměli dávat prostor. Je to ale opravdu tak?

Původ Halloweenu hledejme v Evropě

Původ tohoto svátku bychom neměli hledat za velkou vodou, ale u nás doma, respektive v Evropě, konkrétně na Britských ostrovech.

Právě tam, v časech, kdy tento kousek země obývali Kelti, se slavil svátek zvaný Samhain. Ten byl jakýmsi označením konce léta a začátkem zimy. Keltové kromě jiného věřili, že světy mezi živými a mrtvými si jsou v tomto období velmi blízké a mrtví tak mohou vstoupit do světa živých. Lidé se proto často oblékali do různých kostýmů a masek. Věřili totiž, že právě takto se před zlými duchy ochrání. Kromě jiného se uchylovali k různým rituálům, mezi kterými opět nechyběly různé hry s ohněm, který měl sloužit na odehnání zlých sil.

Jak bývalo zvykem, tak po příchodu křesťanů na toto území,se ze Samhaiu stal křesťanský svátek, který dnes známe jako Svátek všech svatých a slavíme ho 1. listopadu. Halloween se začal slavit v předvečer tohoto svátku, a tak získal název „All Hallows Eve“, později se název změnil právě na Halloween.

V průběhu staletí se svátek rozšířil i do jiných koutů Evropy, kde se slavil různě. V některých zemích zůstávali věrní jeho podstatě, převlékali se do masek a účastnili se různých rituálů, zatímco v jiných zemích tyto dny věnovali právě modlitbám a vzpomínkám na zesnulé.

Halloween v Americe

Názor, že Halloween je americký svátek, který se k nám do Evropy dostal jen proto, aby vymazal naši tradiční vzpomínku na zesnulé, je tedy mylný.

Na nový kontinent se tento svátek dostal až mnohem později, v 19. století. Nepřekvapivě ho tam přinesli právě irští a skotští přistěhovalci, kteří v Americe dodnes zanechali silnou stopu v podobě architektury, zvyků a tradicí, mezi které patří i Halloween.

Jak bylo zvykem, v Americe si tento svátek přeonačili po svém. Začali si zdobit domy různými strašidelnými postavičkami, pavučinami a vším možným, co může nahánět strach. Symbolem Halloweenu se staly vyřezávané dýně a děti oblečené v kostýmech, které chodí klepat na dveře sousedů, aby získaly sladkosti (tzv. trick or treat).

Jack-o'-lantern

V dnešní době se jako Jack-o'-lantern označují právě zmíněné vyřezávané dýně, které se staly neodmyslitelnou součástí tohoto svátku. Věděli jste ale o tom, že za tímto názvem se skrývá velmi zajímavý příběh?

Podle jedné irské pohádky se totiž jedná o zloděje Jacka. Toho honili vesničani, protože u nich ve vsi kradl. Cestou potká ďábla, kterého požádá o pomoc. Prý když se ten změní v minci, kterou Jack splatí svoji krádež a později zmizí, vesničani se budou hádat a obviňovat navzájem, z čehož by mohl mít ďábel ohromnou zábavu. Ten nakonec souhlasí, promění se na stříbrnou minci a skočí Jackovi do peněženky, kde se ale už nachází stříbrný kříž, který také ukradl ve vesnici.

Díky tomu přijde ďábel o svoji moc a zůstane uvězněný v Jackově peněžence. Po několika letech ho nakonec Jack propustí na svobodu. Není to ale zadarmo, ďábel musí Jackovi slíbit, že si nikdy nevezme jeho duši. Ďábel na tuto dohodu přistoupí a když později Jack umírá, pro své hříchy se samozřejmě nemůže dostat do nebe a díky ďáblvu slibu nemůže jít ani do pekla.

Zůstává tak na jakési cestě mezi světem živých a mrtvých, která je pohlcená temnotou. Ďábel Jackovi daruje rozžhavený uhlík, kterým si může na temné cesty svítit. Jack proto do řepy, která byla jeho oblíbeným jídlem, vyřeže několik otvorů a použije ji jako lucernu.

Příběh vznikl v 18. století a má mnoho verzí. Každá končí stejně, Jackova duše nemůže spočinout, a tak je odsouzená na věčné putování mezi dvěma světy.

Jak si užít Halloween?

V dnešní době už halloweenské párty nejsou takovou raritou, jako to bývalo kdysi. Nekonají se jen ve velkých městech, ale jeho obdoba našich maškarních plesů se postupně dostává i do menších měst a na venkov. Pokud jste tedy milovníkem společnosti a na podobnou párty se chystáte, outfit si můžete poskládat sami. Pomoct vám k tomu můžou e-shopy Sinsay či About You. Široký výběr masek určitě najdete i na Wish nebo AliExpress.

Pokud byste tento večer chtěli strávit například v kruhu svých přátel, zabavte se při nějaké strašidelné společenské hře. Určitě nějakou najdete v Albi, v sekci párty hry. Kromě jiného nabízí i halloweenské kostýmy. A kdyby vás hraní her nelákalo, udělejte si popcorn a pusťte si nějaký horor. Na stránkách HBO MAX máte z čeho vybírat.

V případě, že podobné společenské události nemáte v oblibě a tento den je pro vás stejný jako každý jiný, Halloween si můžete připomenout aspoň nějakou knihou. Nejlepší jsou na to thrillery, detektivky nebo knihy inspirované skutečnými mysteriózními příběhy.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

Podobné články