Recenze Bruno Marret – nealkoholické francouzské víno

Vyzkoušeli jsme dealkoholizované víno, které nás svou chutí velmi překvapilo. Jak? Dozvíte se v recenzi.

31. 10. 2020
Recenze Bruno Marret – nealkoholické francouzské víno

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

 

Nealko pivo známe všichni, mnozí ho i pijí. Ale nealko víno? Toho u nás moc není. Zkusili jsme nealkoholické víno a sekt Bruno Marret a víme, jestli ho má cenu pít. Dočtete se v recenzi.

 

Nealkoholické víno Bruno Marret

  • Původní cena: od 286 do 304 Kč/ks
  • Cena v akci: od 238 do 253 Kč/ks
  • Odrůdy:
    • Bílé (Riesling a Rivaner) – alkohol 0,000005 %, obsah cukru: 4 g na 100 ml
    • Šumivé (Riesling a Rivaner) – alkohol 0,000005 %, obsah cukru: 5,2 g na 100 ml
    • Merlot – alkohol: 0,000003 %, obsah cukru: 4,8 g na 100 ml
    • Růžové (Cinsault a Syrah) – alkohol: 0,000013 %, obsah cukru: 3,9 g na 100 ml
    • Červené (Merlot, Grenache a Carignan) – alkohol: 0,000001 %, obsah cukru: 4 g na 100 ml
  • Hodnocení Jany: ★★★★★
  • Stránky produktů:

 

Víno bez alkoholu? A dobré? Moc se mi tomu nechtělo věřit, ale neboť již několik let nepiji alkohol, řekla jsem, že to ráda vyzkouším.

Nejsem žádný velký znalec. Pro mě existují vína bílá, růžová a červená. Kyselá nebo sladká. Ale dříve jsem samozřejmě víno pila a také jsem pracovala v restauracích, a tak jsem byla velmi zvědavá na rozdíl mezi alko a nealko (vlastně dealko).

Neboť právě to „dealko“ (dealkoholizace) je podle mě to, co dělá toto víno skoro k nerozeznání od vín s alkoholem.

Není to nějaká „napodobenina“ s přidanými cukry, mošty a různými příchutěmi. Ale opravdové poctivé víno, u kterého následně došlo k šetrnému „odalkoholizování“ neboli extrakci alkoholu.

Toto mě velmi zaujalo a s radostí a velkým očekáváním jsem se pustila do degustace.

 

Nemohla jsem uvěřit tomu, co piju

Podle rad jsem dodržela u všech vín správnou teplotu a červené jsem nechala přibližně hodinu a půl otevřené.

A... neuvěřitelné! Opravdu se mi nechtělo věřit tomu, že v nich není alkohol. Zkrátka to je skutečné víno. Skutečné dobré víno! Jen v něm chybí taková ta štiplavá chuť alkoholu. A samozřejmě, i když ho vypijete trochu více, tak nebudete opilí.

Jako první jsem ochutnala růžové. To jsem mívala ze všech vín nejraději. A i nyní mě výběr nezklamal. Má skvělou ovocnou chuť, je sladké a příjemně svěží. Asi bych si ho nezvolila k jídlu, ale večer nebo na oslavu či posezení s přáteli bych se ho nebála použít. 

Jako druhé jsem otevřela bílé. Po otevření krásně zavonělo. Co se týče chutě, tak mi připadlo ze začátku kyselé, ale po chviličce se rozvinula zřejmě ta správná chuť, počáteční kyselost zmizela a v ústech mi zůstala příjemná ovocná polosladká chuť. Jak jsem uvedla výše, tak jsem vždy většinou dávala přednost růžovým vínům, ale nyní je tedy mým favoritem toto bílé. Zkoušela jej se mnou má kamarádka, která stále jen kroutila nevěřícně hlavou a opakovala, že to snad není možné. Že to chutná opravdu jako klasické víno.

Červená vína jsou také dobrá. Více mi asi chutná Merlot, protože patřím na stranu těch, kteří mají radši vína bílá (a růžová), tak jsem si ta červená až tak nevychutnala. Ale přátelům chutnala velice. Skoro všichni se shodli na tom, že Merlot jim chutná o něco více.

 

Sekt jako třešnička na dortu

Posledním k degustaci byl sekt. Sekty moc nemusím. Neumím přesně říct, co mi na nich vadí, ale prostě mi nejdou nějak „spolknout“ a vždy jsem se při přípitku oklepala. No... ale po ochutnání tohoto nealko sektu se můj názor změnil. Zřejmě to byl právě alkohol v sektu, který mě od jeho pití odrazoval. Neboť tento sekt od Bruno Marett je příjemně nasládlý a voňavý. Zajásala jsem, že už si nebudu přiťukávat rychlými špunty. Na Silvestra si rozhodně jedno objednám.

Jsem moc ráda za tato vína. Mohu si tak vychutnat jejich opravdovou chuť a nebát se přitom nepříjemné kocoviny. Takže ať už alkohol nemůžete či nechcete, vína Bruno Marret všem určitě doporučuji.

 

Něco o e-shopu Brunomarret.cz

Bruno Marret je francouzský vinař, který na základě nejnovějších poznatků vyrábí výborná vína bez alkoholu. Tato vína se vyrábí tradičním způsobem zpracování hroznů, pouze na konci procesu následuje šetrná dealkoholizace vína pomocí vakua a ochlazení na -30 °C, díky čemuž si vína uchovávají vlastnosti klasických vín. Zůstane tak plnohodnotným vínem bez přidaných aromat, cukru či ovocných šťáv.

Základem výroby dealkoholizovaného vína jsou zralé hrozny z oblasti francouzského Alsaska. Na konci procesu tak zůstává pouze miniaturní množství alkoholu a část zbytkového cukru, díky čemuž má přibližně čtvrtinu původních kalorií.

Podobné články