Garmin vs. Suunto. Testovali jsme nové chytré hodinky Suunto 7 a vůbec jsme je nešetřili.

Do rukou se nám dostaly k testování chytré hodinky Suunto 7 z e-shopu Smarty.cz a náš všesportovně založený kolega je neváhadl podrobit důkladnému testu. Přečtěte si, jak to celé dopadlo.

15. 5. 2021
Garmin vs. Suunto. Testovali jsme nové chytré hodinky Suunto 7 a vůbec jsme je nešetřili.

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,0 / 5

Dnešní recenze není pro žádné začátečníky, ale pro skutečné sportovce. Na trhu jsou nové chytré hodinky Suunto 7 a náš kolega Honza je vyzkoušel mezi prvními. Jako hlavního protihráče si zvolil Garmin Vivoactive 4, nicméně občas nové sedmičky porovná s chytrými hodinkami Fitbit nebo Apple Watch. Chytré hodinky Suunto 7 pořídíte v e-shopu Smarty, který nám dal možnost je otestovat.

Něco málo o chytrých hodinkách

Každý kdo se začne trochu hýbat, chce mít vše změřené a postupně vidět svůj progres. Nejjednodušší je stáhnout si do mobilu aplikaci jako Sportactive a protože vás od telefonu nikdo stejně neoddělí, tak vám přístroj díky GPS vše zaznamená a zobrazí. Jen to trochu sežere energii baterky, nezměří tep a pokud chcete průběžné informace, tak musíte telefon stále lovit v kapse a pak dávat zpět. 

Určitě zajímavou variantou je fitness náramek. Malý náramek, co vše měří a dnes toho i hodně zobrazí. Většinou jsou levné, ale chybí jim GPS. Tedy stále se musíte spolehnout na sledování polohy v mobilu. A pak začnete přemýšlet o náramku s GPS a nebo rovnou o chytrých hodinkách

Jasně, chytré hodinky mohou vypadat pěkně, mají super funkce a lze s jejich pomocí platit nebo i telefonovat. Jenže pokud opravdu sportujete a došli jste až sem, tak už určitě víte, co za data a funkce od sportovních hodinek očekáváte. Budete chtít dobrou výdrž baterky, hodnotné informace a už vás bude zajímat přesnost naměřených dat

V tuto chvíli pravděpodobně objevíte značky Garmin a Suunto. Tedy pokud jste neprozřeli o něco dříve. Nebo vás nesvedl atraktivní design od Apple nebo třeba Samsungu.

Kdo nezná Suunto, ten je ještě zelenáč

Domov značky Suunto naleznete ve Finsku a její historie sahá až do roku 1936. Dnes je tato značka součástí Amer Sports kam patří také Salomon,  Atomic nebo Wilson. Sportovci mají výrobky Suunto často spojené s přístroji pro potápěče, kompasy, ale i chytrými hodinkami s mapami a dalšími funkcemi pro extrémní sporty.Firma své produkty neustále inovuje a své chytré hodinky se rozhodla spojit s aplikacemi společnosti Google. Nejvyšší řada hodinek má v názvu číslo 9, ale i přesto, že dnes recenzujeme Suunto 7, máme v rukou TOP produkt s velmi dobrými funkcemi, měřením i mapami.

Chytré hodinky Garmin motivují k výkonu 

Garmin je výrazně mladší značka. Její cesta k chytrým hodinkám byla úplně jiná. Společnost se totiž zaměřila na výrobu GPS nevojenských zařízení například do leteckého nebo námořního průmyslu a také sportovní oblasti. Tato americká společnost se tak dostala mimo jiné také k vývoji chytrých hodinek s využitím navigačních technologií. Je tedy logické, že hodinky od Garminu mají jedno z nejpřesnějších určování polohy.

Garmin hodinky mají nejen špičkové měření, ale také schopnost uživatele bavit. Komunita uživatelů se rychle rozrůstá a Garmin našel fungující způsob, jak je neustále motivovat k aktivitě. Díky hernímu faktoru v aplikaci, různým výzvám, hodnocením, ale i online tréninku je velmi těžké rozhodnout se pro případnou změnu značky. Hodinky mají velmi vysokou kvalitu, přesnost, zábavu, propojení s přáteli a Vivoactive 4 i výdrž. Takže není moc důvodů ke změně.

Porovnání funkcí Suunto 7 a Garmin Vivoactive 4

Ve svém úvodu jsem zmiňoval, že se pokusím porovnat oba modely i s dalšími hodinkami. Nejdřív si ale v několika větách uveďme základní charakteristiku. Vivoactive 4 jsou skutečně dobré hodinky, mají celou řadu měření, velmi dobrou výdrž a zábavnou aplikaci. Když jsem na ně přecházel z hodinek Fitbit, nebyl jsem tak nadšený. Fitbity, měly výrazně jiné výsledky měření. Ukazovaly méně kilometrů, ale mnohem více kroků. Měly aplikaci, která mnohem lépe zobrazovala data a hodinky i aplikaci bylo velmi snadné nastavit tak, jak jsem potřeboval. Byly pro mě uživatelsky jednodušší a přehledné. 

Chytré hodinky Garmin mi oproti Fitbitům ukázaly při základních aktivitách více kilometrů. To mne přivedlo k potřebě poměřit výsledky mých oblíbených Fitbitů s velkou historií dat, o kterou jsem nechtěl přijít, s Garminy, které možná měří přesněji. Zde je první porovnání běhu.

Značka

Fitbit

Garmin

Aplikace Sportactive

Vzdálenost

3,97 km

4,18 km

4,04 km

Tempo

7:27 min/km

7:04 min/km

7:21 min/km

Kroky

4 528

4 484

-

Kalorie

345

377

331

  

Tedy rozdíl v kilometrech mezi Fitbitem a Garminem byl 210 metrů na 4 km. To je kolem 5 %, což není málo. Zejména pokud se chystáte na závod půlmaratonu nebo maratonu. Jenže kdo měří správně? Jediná šance jak to porovnat bylo vyrazit někam, kde je vzdálenost přesně změřená. To v přírodě nenajdete, takže je nutné běžet na stadionu nebo ve městě na označeném okruhu. Tam ale zjistíte, že se rozdíly téměř ztratí. Jednoznačně díky lepší dostupnosti signálu GPS.

Dalším protivníkem je Apple Watch Series 6

Byl jsem tedy velmi zvědavý – jaké hodnoty naměří nové Suunto? Budu o tom psát níže, ale už teď můžu říct, že při většině aktivit se rozdíl v měření vzdálenosti mezi Suunto a hodinkami Garmin téměř neprojevil. V čem jsou tedy Suunto jiné? Koncept Suunto 7 je založený na propojení s aplikacemi Google a přesným měřením. Když zmiňuji aplikace Google, tak se dostávám do jiného světa a Garmin Vivoactive 4 zde nedokáže nijak konkurovat. Je na čase najít jiného protivníka – chytré hodinky Apple Watch Series 6 40mm.

Apple vsadil na to, že hodinky budou propojené s aplikacemi a budou umožňovat platby, volání, vyřizování e-mailů apod. A tradičně u toho ještě velmi dobře vypadají. Nicméně sportovní funkce a měření hodně pokulhávají. 

Nové Suunto 7 jsou kompletně propojené s Google, je v nich nainstalován operační systém Wear OS by GoogleTM. Již při prvním spuštění a instalaci aplikace vedou uživatele, aby si s hodinkami rovnou propojil svůj Google účet včetně kalendáře, kontaktů, obchod Play, počasí, překladače nebo aplikace Fit. Vzhledem k velkému úložišti je možné přidat si celou řadu partnerských služeb jako jsou aplikace Strava, Nike Run apod. Navíc mají Suunto 7 propojení s mapami, které je možné mít stažené v hodinkách offline.

Chválit bych mohl zajisté dál, ale vše není tak růžové, jak se zdá. Dvě zásadní vlastnosti se autorům moc nepovedly. Tou první je velikost hodinek a case vůbec. Jsou téměř dvakrát tak velké než Vivoactive nebo Apple. Při sportu vám nejednou nepříjemně zatlačí na zápěstí a na ruce je stále cítíte. Řeknete si, že jsou tak velké kvůli úložišti a baterii. Jenže baterie je ten druhý a podstatný nedostatek.

Nové Suunto 7 mají baterii, která téměř nic nevydrží. I když nemáte dny plné aktivit, baterie vydrží maximálně 2 dny. Při představě, že se chystáte na víkendovou túru do hor a víte, že bez nabíječky se hodinky konce víkendu nedočkají, tak se mi je vůbec nechce brát sebou. Pokud si nechám výstup do kopců trackovat a budu využívat integrované super mapy, tak se v neděli budu muset v přírodě orientovat  jenom podle slunce nebo nějakého mraveniště. Nabíječka se s hodinkami propojí mnohem snadněji než u Garminů, ale samotné nabíjení trvá neskutečně dlouho. Hodně to celé připomíná zmíněné Apple Watch, kde baterie reálně vydrží také maximálně 2 dny, ale aspoň vypadají velmi elegantně.

Aplikace do mobilu a synchronizace

Apple, Fitbit, Garmin nebo Suunto, vždy je k dispozici aplikace s celou řadou zajímavých funkcí. U Fitbitu se asi zorientujete nejrychleji, u Garminu máte podrobný přehled o svém zdraví a výkonu a i u Suunta vás potěší některé pěkné vychytávky. Například možnost vybrat si celou řadu aktivit. Suunto má desítky aktivit včetně míčových her už v základu. U Garminů si je v aplikaci musíte stáhnout, případně dokoupit od externích vývojářů, ale jejich funkce a přínos nejsou nic moc. 

Další vychytávkou sedmiček je možnost nastavit si trasy v mapách. Buď si je naklikáte od základu, nebo si to dáte jako challenge trasy, kterou jste šli předchozí den. Další zajímavostí je teplotní mapa, která vizuálně ukazuje, kde své aktivity nejčastěji realizujete. Další opravdu moc pěknou funkcí jsou data vizualizovaná přímo na mapách. Můžete se pohybovat na grafu, sledovat, kde jste měli nejvyšší rychlost nebo tep a místo v grafu, na kterém se zrovna nacházíte, zobrazit v trase na samotné mapě. 

Porovnání měření chůze: Suunto vs. Garmin

V nadpisu jsem slíbil souboj, tak se podívejme na data při stejné trase a aktivitě a to včetně zobrazení v aplikaci. Vybral jsem jeden příklad, kdy jsem absolvoval chůzi 3 km v parku v Praze a po městě. Vzdálenost, čas, tepová frekvence vše téměř stejné. Červený graf s tepovou frekvencí má téměř identický průběh. Rozdíl je ale vidět v zobrazení trasy na mapě. Zatímco Suunto pěkně zachytily vstup do parku a chůzi po stezce lesem. Garminy začátek cesty v lese netrefily a navíc ji vykreslily přes budovy a s prapodivnou smyčkou. Tedy pozitivní body pro Suunto 7.

Inline brusle v Suunto a Garminu

Pokud jsou vaším sportem inline brusle, tak vás možná bude zajímat, jak dopadlo srovnání na kolečkách. Bohužel nemám obrázky ze všech chytrých hodinek ze stejné trati, ale pro představu výstupů to jistě postačí. Suunto 7 má inline přímo ve standardní nabídce. Celou aktivitu velmi dobře změří, dodá celou řadu zajímavých údajů a opět vše perfektně zobrazí na mapách. Apple Watch má brusle také v běžné nabídce. Jen to zase ukazuje věci, které člověka až tak nezajímají. Navíc nějak zapomenou změřit vzdálenost. Údajů je výrazně méně, ale možná jsem si u toho aspoň mohl zatelefonovat s kamarády. 

Hodinky Garmin mají inline v doplňkových aplikacích a je vidět, že jim autoři aplikace nevěnovali dostatek pozornosti, nicméně toho také změří hodně a mapy jsou naprosto vyhovující. Rozdíl v těchto aktivitách je takový, že Apple moc nevyužijete a souboj mezi sedmičkami a Vivoactive by byl nerozhodný, kdyby Suunto nemělo těch aktivit k dispozici snad 5× tolik než Garminy. Tedy Garmin tyto souboje prohrává tím, že se autoři soustředili na chůzi, běh, kolo, plavání a kupodivu golf. Celá řada běžných sportů tam chybí a když tu aktivitu někdo externí doprogramoval, tak to nevypadá dobře. Často je lepší aktivitu měřit běžnými funkcemi, jako jsou běh a kolo a následně si záznam přejmenovat. 

Je čas se rozběhnout do lesa nebo vyrazit na kolo

V tradičních aktivitách je těžké hledat rozdíly. Suunto i Garmin poskytnou kvalitní informace a rozdíly jsou minimální. U Suunta opět oceníte zejména mapy, informace na mapách a také zvukové signály. U Garminu zase výdrž, informace o zdraví a lepší velikost a tvar hodinek. Podívejme se na výsledky po běhu 10 km v lesním porostu nedaleko od letiště Ruzyně Praha.

Garminy po doběhnutí poskytují všechny podstatné informace. Nicméně jak je možné vidět z obrázků, za stejný čas ukázaly kratší vzdálenost než Suunto. Rozdíl byl 220 metrů, což je kolem 2 %, v krocích vyšlo měření u Garminů naopak asi o 350 kroků více. Tyto rozdíly bych označil za téměř nepodstatné. Mnohem větší problém vidím v baterii. Oboje hodinky měly v průběhu běhu zapnuté notifikace. Garminy zaznamenaly pokles energie o 2 % kdežto Suunto o celých 14 %! 

Aplikace Garmin zobrazí mapu od Google, čas, vzdálenost, tempo, průměrnou i maximální rychlost. Zobrazí podrobné údaje pro každý jeden kilometr a dále nabídne celou řadu grafů. Oproti hodinkám Suunto umožňují poznačit si k aktivitě použité vybavení. Uděláte si seznam vybavení pro sport, od bot, přes inline, kolo až po oblečení a z tohoto seznamu si pak vyberete. Dalším velkým plusem je, že aktivita se započítá do různých výzev, za které dostává sportovec odznak. Díky tomu je motivován k větší aktivitě a má možnost se porovnávat s kamarády. Já jsem zde získal odměnu za splnění víkendové výzvy, jejímž cílem bylo uběhnout 10 km. 

 

Aplikace Suunto také ukáže všechny údaje, ale je zde několik rozdílů. Prvním velmi příjemným bonusem jsou mnohem podrobnější mapy. Suunto používá mapy Mapbox, které jsou podrobnější než mapy od Google, jsou zde i velmi malé lesní cesty. Jak je vidět pod mapou na obrázku níže, lze přímo zobrazit rychlost i tepovou frekvenci. Můžete se tak podívat, které úseky jsou nejtěžší. Ostatní údaje jsou téměř ve stejném rozsahu jaké poskytne Garmin aplikace. Za pozornost ještě stojí srovnání s předchozí aktivitou na stejné trase. Zde na obrázku to není tak vidět, ale běžec má po doběhnutí možnost porovnat si, jak jednotlivé úseky zvládl v porovnání s předchozím během stejné trati. Za mapu a toto srovnání si zaslouží Suunto velkou pochvalu.

Měření běhu pomocí hodinek Suunto 7

Míčové sporty a další funkce Suunto 7

Hrajete rádi fotbal? Já osobně ano. Před sledováním televize dávám přednost hraní a před hraním trénování mládeže. Jak vypadá takový trénink fotbalu s výletem do lesa ukazují následující obrázky. Na úvod tréninku jsme s dětmi šli přes silnici do lesa, kde jsme sbírali dříví a pak jsme šli trénovat fotbal. Tento příklad jsem zvolil záměrně proto, že ukazuje, jak si GPS hodinek poradila s celou aktivitou a také, že Suunto vůbec nepochopily, že jsme šli přes silnici do lesa. Byli jsme v údolí, kde není dobrý signál a zde se ukázaly dlouholeté zkušenosti Garminu s GPS. 

Finální hodnocení Garmin Vivoactive 4 vs. Suunto 7

Chytré hodinky těchto značek jsou určitě špička z pohledu měření a obrovského množství možností. Pokud bych si měl vybrat, které chci nosit, tak bych nejraději nosil oboje. Suunta pro jejich mapy, chytré funkce, vyhodnocení aktivit přímo v mapách i obrovskému množství sportovních aktivit, které jsou schopny vyhodnocovat. Garminy pro jejich výdrž, soupeření s kamarády, motivacím a výzvám k aktivitám. V mém okolí je mnoho lidí, kteří aktivně sportují a se kterými mohu své výsledky sdílet nebo s nimi soupeřit. V Suunto síti moc známých nemám.

Osobně volím Garmin Vivoactive 4, protože je pro mne výdrž baterie důležitá. V plném využívání mi vydrží 5 dní. Sedmičky nevydrží ve stejné zátěži ani dva. Vivo mi lépe sedí a Garminy mne propojují s přáteli. 

Suunta se mi líbí. Jsem z nich nadšený, ale výdrž baterie je pro mne důležitá. Proto jim dávám ★★★★ hvězdičky z pěti. Recenze je vždy subjektivní, mnoho sportovců ocení jiné vlastnosti a pro někoho stačí využít plný výkon jen po krátkou dobu. 

Pokud se rozhodnou pro sedmičky, určitě si je oblíbí. Jsou to kvalitní hodinky vhodné i pro náročné využití s mimořádně jasným dotykovým displejem OLED, více než 70 sportovními režimy a užitečnými funkcemi chytrých hodinek. 

Suunto zároveň představilo nové chytré hodinky Suunto 9, jejichž baterie by měla vydržet srovnatelnou dobu s Vivoactive 4.

Technický popis nových chytrých hodinek Suunto 7

Suunto 7 Titanium

Suunto 7 Titanium

  • Rozměry: 50 × 50 × 15,3 mm / 1,97 × 1,97 × 0,6 palce
  • Hmotnost: 51,9 g / 1,83 oz
  • Rozlišení displeje: 450 × 450
  • Materiál lunety: Titanium Grade 5
  • Materiál sklíčka: Gorilla Glass
  • Materiál pouzdra: Polyamid​ vyztužený skleněnými vlákny
  • Materiál řemínku: Textilní mikrovlákno
  • Výběr z víc než 70 sportů
  • Barvy: několik barevných variant pro muže i ženy
  • Obsah balení: Hodinky Suunto 7, nabíjecí kabel, stručný průvodce, list s mezinárodní omezenou zárukou, list s bezpečnostními a regulačními informacemi

7 209,00 Kč

Nakup s cashbackem

Nové funkce oproti předchozí verzi:

  • Spánek (trvání a fáze)
  • Tělesné zdroje (sledujte, jak spánek, denní aktivity a zátěž ovlivňují vaše tělesné zdroje po celý den)
  • Denní tepová frekvence (rychle ověřte aktuální tepovou frekvenci, sledujte 24hodinový graf tepové frekvence a zjistěte, jak se váš tep mění v průběhu celého dne během aktivit a odpočinku)
  • Podrobná navigace prostřednictvím systému Komoot
  • Zobrazení informací o dalším bodě trasy v mapovém náhledu při navigaci po trase.

 

Související slevy a akce

SLEVA AŽ 58 %

BLACK FRIDAY

Smarty.cz - Samsung Black Friday
Smarty.cz logo

až 3,5 % zpět

Samsung Black Friday

Akce končí za:

Akce končí:

SLEVA AŽ 62 %

Smarty.cz - Black Friday akce s obrovskými slevami!
Smarty.cz logo

až 3,5 % zpět

Black Friday akce s obrovskými slevami!

Akce končí za:

Akce končí:

SLEVA AŽ 30 %

Smarty.cz - Neodolatelné slevy na Apple
Smarty.cz logo

až 3,5 % zpět

Neodolatelné slevy na Apple

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články