12 + 5 tipů na výlety v Krkonoších
Nevynechejte žádná zajímavá místa Krkonoš. Poznejte několik tipů na místa, která musíte vidět.
6. 5. 2020
Na stránkách Plné Peněženky jsme vám přinesli tipy na ubytování v Krkonoších. Pokud váháte, jestli dovolená v našich nejvyšších horách stojí zato, určitě si přečtěte tento článek. Dozvíte se, co byste neměli při návštěvě Krkonoš vynechat a také co dělat, když vám počasí na horách zrovna nepřeje.
1. Sněžka a Poštovna
Když se řeknou Krkonoše, každý si vybaví Sněžku jako nejvyšší vrchol Česka, který je, podle měření z roku 2014, 1 603 m vysoký. To je změna oproti údaji do té doby uváděnému na mapách a v učebnicích, podle kterých Sněžka měří 1602 m nad mořem. Vhodný výchozí bod pro výstup na Sněžku je Pec pod Sněžkou, odkud vede několik přístupových tras. Pěšky se můžete vydat přes Růžohorky nebo Obřím dolem kolem dolu Kovárna a pozůstatků vodárny, která dřív zásobovala stavby na Sněžce vodou. Pokud si chcete výlet ulehčit, použijte lanovku z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze až úplně nahoru.
Občerstvit se na vrcholu můžete v Poštovně, což je zároveň nejvyšší poštovní úřad v České republice. Dalšími stavbami jsou rotundová Kaple sv. Vavřince z roku 1681 a největší dominanta Sněžky, viditelná už z dálky, je polská observatoř - budova ze tří disků, které mají připomínat vesmírné talíře.
Tip: Sněžku lze zdolat i na kole. To je zajímavé zpestření, pokud chcete Krkonoše zažít trochu jinak. Jestli jste méně zdatní cyklisté, přijde vám vhod půjčení elektrokola v Peci pod Sněžkou.
2. Luční bouda a Úpské rašeliniště
Ze Sněžky můžete jít do Pece pěšky delší trasou přes Luční boudu, která patří mezi nejstarší horské chaty v Krkonoších. Cesta ze Sněžky vede z části po dřevěném chodníku přes krásné Úpské rašeliniště, které je nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších s hloubkou až 1,2 m a kde pramení řeka Úpa. Na Luční boudě najdete rozsáhlou restauraci s vlastní výrobou pečiva a vlastním pivovarem, což je nejvýše položený pivovar v Česku.
Tip: Na Luční boudě můžete zkusit relaxovat v pivních lázních nebo si zkuste uvařit své vlastní pivo pod dohledem místního sládka.
3. Mały Staw a Wielki Staw
Ačkoli je z názvu patrné, že se nachází na polské straně Krkonoš, za dobrého počasí je uvidíte z červené turistické trasy Česko-polského přátelství na hřebeni Krkonoš. Pokud se zdržíte ve vrcholových partiích v okolí Sněžky, tak tyto dvě ledovcová jezírka rozhodně stojí za vidění. Wielki Staw o rozloze 8,2 hektarů má maximální hloubku 25 metrů. Maly Staw má asi 2,8 hektarů s hloubkou až 7 metrů a je u něj umístěna chata, kam lze z hřebenovky pohodlně sestoupit a podívat se na chatu i jezírko z blízka.
Tip: Máte-li dostatek času, sejděte na polskou stranu až do městečka Karpacz, kde je největším lákadlem dřevěný kostel Wang, který sem byl přenesen z Norska.
4. Pec pod Sněžkou
Vhodnou volbou základny pro výstup na nejvyšší horu Česka je Pec pod Sněžkou. Kromě lanovky vedoucí přes Růžovou horu na Sněžku se tu zabaví i neposedné děti. Vyzkoušet můžete bobovou dráhu, lanový park, trampolíny a dětská hřiště. Na výlety můžete pro změnu vyrazit na kolech, které si můžete v Peci půjčit na několika místech. Pro nejmenší je v hotelu Pecr Well umístěna dětská herna, která může posloužit i jako útočiště při nepříznivém počasí. Můžete si zde dopřát i nějakou blahodárnou wellness proceduru. Nebo zkuste v hotelu Horizont bazén, který je přístupný i pro širokou veřejnost.
5. Janské Lázně a stezka korunami stromů
Janské Lázně jsou malebné městečko s kolonádou a lázněmi, kterými jsou proslulé. V lázních se kromě jiného léčí pohybový aparát, takže sem můžete vyrazit na wellness pobyt nebo třeba jen v rámci jednorázového vstupu na masáž anebo do bazénu. Mísí se zde několik léčivých minerálních pramenů, po náročných túrách nebo při špatném počasí se to může opravu hodit.
V městečku si všímejte také malebných lázeňských domů a vil. Poblíž Janských Lázní se můžete projít po stezce korunami stromů s naučným centrem a poznáte tak lesy od kořenů až po koruny stromů. Máte-li odvahu, využijte na cestu dolů tobogán. Ke stezce vede silnice, takže je pohodlně přístupná autem.
6. Černá hora s rozhlednou a Černohorské rašeliniště
Černá hora se tyčí nad Janskými Lázněmi s vrcholem vysokým 1 299 m, na němž stojí televizní vysílač. Na vrchol se dostanete pěšky nebo pomocí kabinové lanovky, která převeze i kočárek nebo kolo. Na horní stanici lanovky určitě navštivte rozhlednu vytvořenou z již nevyužívaného pilíře lanovky, odměněni budete krásným výhledem. Poblíž leží oblíbené výletní místo Černohorské rašeliniště s naučnou stezkou po dřevěném chodníku a s vyhlídkovou věží.
Tip: Vydáte-li se směrem na Kolínskou boudu, kde se můžete občerstvit, a dojdete-li až do Pece pod Sněžkou, odveze vás odtud autobus zpět do Janských Lázní.
7. Mohyla Hanče a Vrbaty, Harrachovy kameny a Kotelní jámy
Výchozím místem pro tento výlet můžete zvolit Špindlerův Mlýn nebo Rokytnici nad Jizerou. Ze Špindlerova Mlýna si pěší túru podle libosti usnadníte lanovkou na Medvědín, z Rokytnice vás popoveze lanovka v Horních Domkách. Po značené cestě dojdete až k Mohyle Hanče a Vrbaty, která připomíná tragédii z roku 1913, kdy tu při závodu na lyžích zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.
Odměněni budete výhledem do Kotelních jam, které ještě lépe uvidíte z blízkých Harrachových kamenů. V sousedství Mohyly byla vybudována Vrbatova bouda na počest Václava Vrbaty, která slouží také jako restaurace.
8. Pančavský vodopád
Směrem od Mohyly Hanče a Vrbaty po červené turistické značce dojdete k nedalekému Pančavskému vodopádu. V Krkonoších patří mezi nejznámější a s výškou 148 m je nejvyšší v České republice. Voda z vodopádu padá do Labského dolu, kam je odsud skvělý výhled. Kuriozitou je, že dříve byla nad horní hranou vodopádu vybudována vodní nádrž se stavidlem. Po zaplacení poplatku se zvedlo stavidlo a vodopád tak výrazně zvýšil průtok. Diváci se tak mohli kochat nad i pod vodopádem pohledem na masu vody řítící se dolů. Dnes je vodopád přístupný jen v jeho horní části.
Tip: Chcete-li vodopád v dnešní době vidět v jeho největší parádě, vydejte se sem na jaře na přelomu dubna a května při tání sněhu.
9. Labská bouda, Labský vodopád a prameny Labe
Z Pančavského vodopádu už je to jen kousek na Labskou boudu, což je nepřehlédnutelná mohutná stavba s prostornou restaurací uvnitř. I odtud je nádherný výhled na Labský důl. Několik metrů od Labské boudy se nachází Labský vodopád, který nejlépe uvidíte z nedaleké vyhlídky. Vodopád je jedním z mnoha v Labském dole, kam odsud vede modrá turistická značka až do Špindlerova Mlýna.
Přibližně kilometr od Labské boudy po červené značce dojdete k pramenům Labe s kamennou studnou a symbolickým prameništěm. Ve skutečnosti pramen vyvěrá na Labské louce o několik desítek metrů dál a studnou už „jen“ protéká.
10. Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn je nejnavštěvovanější horské městečko v Česku. Jmenuje se po rodině Špindlerových, která tu kdysi vlastnila mlýn. Hezkým místem na procházku je Labská přehrada, která slouží k zachycení tajícího sněhu. Kromě toho, že je skvělou základnou pro výlety do okolí, se tu k tomu skvěle zabavíte.
Oblíbený je sjezd ze Špindlerovy boudy na koloběžce. Půjčit si můžete také elektrokoloběžku nebo elektrokolo. V okolí je mnoho značených cyklotras, kam se s nimi můžete vydat. Děti budou nadšeny z bobové dráhy, ti odvážnější můžou zdolávat překážky v lanovém parku mezi stromy ve výšce 2-8 m nad zemí. Na Labské přehradě si pak můžete zkusit zip line neboli jízdu na laně podél hráze přehrady ve výšce 25 m a délce 120 m.
V případě špatného počasí se můžete uchýlit do Aquaparku Špindlerův Mlýn s vířivkami, saunou, masážními tryskami, dětským bazénem s několika tobogány a také bazénem pro kondiční plavání.
11. Sněžné jámy
Vydáte-li se od Labské boudy směrem na hřeben Krkonoš, rozhodně se nechte zlákat směrovkou na Sněžné jámy, které sice leží na polské straně Krkonoš, ale jsou viditelné z hřebene. Cesta vás dovede k jedné ze Sněžným jam, k Velké Sněžné jámě, kolem níž vede v těsné blízkosti trasa. Na jejím úpatí stojí bouda, která kdysi bývala hotelem. Dnes je nepřístupná a slouží jako vysílač. Když dojdete na jedno z několika vyhlídkových míst, zjistíte, že se pod vámi rozkládá prohlubeň a strmý sráz tedy Velká Sněžná jáma.
Určitě se projděte mezi všemi vyhlídkovými místy, Sněžné jámy uvidíte pokaždé z jiného úhlu, ze všech jsou úchvatné. Na dně Velké Sněžné jámy uvidíte ledovcová jezírka, ke kterým lze po značené cestě sestoupit a vychutnat si tak méně obvyklý pohled.
12. Mumlavský vodopád a Svinské kameny
Přístupný z Harrachova, který proslul skokanskými můstky, na západní straně Krkonoš. Vydáte-li se proti proudu říčky Mumlavy po nenáročné modré turistické značce, dojdete ke známému přibližně 10 m vysokému Mumlavskému vodopádu. Nestačí-li vám tento krátký výlet, vydejte se dál proti produ přes Voseckou boudu na hřebenovku Krkonoš a tam si prohlédněte Svinské kameny.
Svinské kameny jsou jedním z mnoha skalních útvarů na hřebenu Krkonoš. Už z dálky viditelné leží přímo na hranici s Polskem vzdálené zhruba 500 m od Vosecké boudy.
Další tipy...
Pro zpestření výletů si na několika místech můžete půjčit kolo nebo elektrokolo a zdolávat Krkonoše ze sedla po četných značených cyklostezkách. Nebo si půjčte koloběžku a sjíždějte upravené cesty svižným tempem z kopce dolů. Nicméně na ty nejzajímavější úseky budete muset z kola sesednout a dojít je pěšky.
Ať už preferujete jakýkoliv druh přepravy, čas strávený na čerstvém horském vzduchu je k nezaplacení. Nezapomeňte ale, že hory umí být zrádné a počasí se může rychle změnit. Proto je dobré nepodcenit výbavu a být připraven na horší varianty. Na hřebeni hor často fouká, takže se rázem může příjemná procházka změnit v rychlý úprk před bouřkou a deštěm. Podívejte se také na možnosti ubytování v Krkonoších na Booking.com nebo si pronajměte část nebo celou chatu na Reservations.com.
Jste-li pořád nerozhodnutí, kam v létě na dovolenou, inspirujte se dalšími tipy na nejoblíbenější místa v Česku.
Pokud vás tento článek ještě nepřesvědčil, mrkněte na video o Krkonoších: