10 tipů na výlety v Krušných horách
Přinášíme vám článek o oblíbených místech v Česku. Tentokrát jsme se podívali na zajímavá místa v Krušných horách, konkrétně v jejich západní části poblíž Karlových Varů.
1. 7. 2020Krušné hory tvoří pohoří na severozápadě Čech a v Německu na jihu Saska v délce 130 km. Mají návštěvníkům co nabídnout jak v zimě, tak také v létě. Kromě přírodních krás je tu mnoho hornických památek, některé z nich pod záštitou UNESCO, rozhleden s výhledem do okolní krajiny a na skok se podíváme i do Podkrušnohoří.
1. Boží Dar a Klínovec s rozhlednou
Lokalita je oblíbená zejména pro zimní radovánky, ale i v létě se zde můžete prohánět na kole nebo chodit na pěší výlety. Klínovec jako nejvyšší bod Krušných hor byste neměli minout ani v létě. Lanovka na Klínovec je v provozu i v létě, můžete se tak jednoduše dostat na vrchol s rozhlednou. Pro pro cyklisty tu byla vytvořena skvělá singltreková síť stezek různých úrovní. S využitím lanovky tak ušetříte hodně sil a můžete si užívat jen jízdu dolů.
Za návštěvu také stojí rašeliniště v okolí Božího Daru, kam se z Klínovce můžete vydat po červené turistiké značce. Formou naučné stezky se projdete po dřevěných chodníčcích v délce přibližně 3,2 km. Své děti můžete zabavit na stezce Ježíškova cesta, která je plná úkolů a atrakcí pro děti.
2. Děsivé pozůstatky těžby – cínové doly Rolava a Přebuz
Okolí města Přebuz, nejmenší co do počtu obyvatel (71) v ČR, nabízí k vidění přírodní krásy a zároveň pozůstatky lidské činnosti z těžby. Najdete zde přírodní rezervace s rašeliništi, mokřady, obrovskými vřesovišti, jezírky a zbytky původní historické zástavby.
Území je zároveň protkáno podzemními chodbami a šachtami, jako jsou pozůstatky těžby cínu v bývalém cínovém dole Rolava a Přebuz. Z komplexu staveb zbyla pouze betonová torza a pozůstatky zajateckých táborů. Za 2. světové války byli hlavními zaměstnanci váleční zajatci, kteří pracovali v místním dole a byli ubytováni v otřesných podmínkách v blízkém zajateckém táboře.
Těžba byla ukončena v roce 1945, po demontáži vybavení byly kilometry chodeb zatopeny. Ruiny areálu dnes tvoří specifické místo uprostřed lesů, které v nejednom návštěvníkovi zanechají rozporuplné pocity.
3. Město horníků, ražba mincí a lázně Jáchymov
Leží nedaleko Božího Daru a má bohatou a pohnutou historii, ostatně jako mnoho dalších hornických oblastí v Krušných horách. Kromě toho, že zde jsou léčebné lázně, stojí zato vidět i centrum s historickými budovami. Jáchymov je známý pro jsou těžbu stříbra ve stovce dolů a ražení mincí v 16. století. Po vyčerpání stříbra se v Jáchymově těžil uran, polonium a radium, které objevili manželé Curieovi v odpadních uranových rudách.
Díky radioaktivní vodě ze zatopených štol se zjistilo, že voda má pozitivní účinky na pohybové ústrojí, tak vznikly na začátku 20. století 1. radonové lázně na světě. Smutnou připomínkou těžby uranu, kde těžkou a přísně střeženou práci vykonávali političní vězni po 2. světové válce, je naučná stezka Jáchymovské peklo. A také je zpřístupněna část dolu Svornost. Z Jáchymova se také můžete vydat po turistické značce na vrchol Klínovce.
4. Horní Blatná, Blatenský příkop a rozhledna
Za návštěvu stojí malebná krušnohorská obec Horní Blatná se zachovalými renesančními stavbami a také návštěva muzea s expozicí o zdejší těžbě cínových rud. V okolí pak stojí za vidění rozhledna na Blatenském vrchu, kam vede turistická značka, a také skály Na Strašidlech, která je oblíbenou lezeckou lokalitou, ale stojí za vidění, i když zrovna nejste lezci.
Nenechte si ujít naučnou stezku Blatenský příkop vedoucí až do Božího Daru. Jedná se o vodní dílo, které zásobovalo vodou okolní krušnohorské doly a později i průmyslové závody. Cesta Blatenských příkopem vás povede i přes zaniklou obec Ryžovna, svůj název získala podle rýžování krup cínové rudy z naplavenin. Dnes zde najdete kromě pozůstatků kostela také pivovar a restauraci.
5. Vlčí a Ledová jáma u Horní Blatné
Směrem na Blatenský vrch cestou po červené turistické značce minete Vlčí jámu a Ledovou jámu. Vede k nim naučná stezka z Horní Blatné, která prochází kolem zbytků rýžovišť a starého vodního příkopu. Obě jámy jsou pozůstatky po hornické činnosti u Horní Blatné. Vlčí jáma vznikla při těžbě cínu, je to rokle hluboká 25 m, jejíž dno je plné zřícených balvanů. Ze skalnatých stěn vystupují tmavé otvory slují. V poddolované oblasti se propadly stropy štol dolu.
Vstup do rokle je sice kvůli uvolňujícím kamenům zakázaný, u spodní části je ale do jámy pěkný výhled. Ledová jáma je bývalý dům sv. Jiří, kde je i v létě možné vidět led. Obě od roku 2019 spadají pod světové dědictví UNESCO.
6. Abertamy, rozhledna Plešivec a Perninské rašeliniště
Abertamy spolu s Božím Darem a Perninkem přitahují hlavně milovníky bílé stopy. Z Abertam se v létě vydejte na rozhlednu Plešivec na stejnojmenném kopci, výhled do okolí zaručen. Plešivec ale nabízí i adrenalinový park spolu s lanovým centrem, obří houpačkou, zhoupnete se z výšky 16 m, bungee trampolínou i dětské hřičtě pro nejmenší.
Perninské rašeliniště je další pěkná zastávka mezi Abertamy a Perninkem. Nedávno prošlo revitalizací, část je přístupná po hezkém dřevěném chodníčku. Území vévodí jezírko, kolem kterého jde dojít až k vyhlídkovému altánu.
7. Vyhlídka Josefa II. a Rotavské varhany u Kraslic
Kraslice jsou známé pro svou výrobu hudebních nástrojů, proslulé díky foukacím harmonikám, ale vyráběly se zde i další dechové hudební nástroje. K místům stojící za návštěvu jsou netradiční vyhlídka Josefa II. a skalní útvar Vysoký kámen u Kraslic.
Jihovýchodně od Kraslic nedaleko obce Rotava určitě nevynechejte čedičový skalní útvar Rotavské varhany. Svým tvarem tato 12 m vysoká skála opravdu připomíná varhany. Ke skále vede z městečka Rotava naučná turistická stezka.
8. Hrad Loket a Svatošské skály
Pokud plánujete výlet do západní části Krušných hor, je škoda vynechat zajímavá místa v Podkrušnohoří. Jedním takovým místem je hrad Loket. Nedaleko Karlových Varů v malebném městečku se stejným názvem ční na skále vybudovaný středověký hrad Loket.
Za Karla IV. patřil Loket spolu s Karlštejnem mezi hlavní sídla a patřil k nejpevnějším místům Evropy. Na hradě je hlavní expozice věnována útrpnému právu čili tortuře. Uvidíte přehlídku mučících nástrojů s názornými ukázkami.
K oblíbeným činnostem patří plavba po Ohři z Karlových Varů kolem nedalekých a nádherných Svatošských skal. A když už jste v městě Loket nezapomeňte ochutnat loketské pivo z pivovaru Svatý Florian.
9. Karlovy Vary, Jelení skok a „pramen“ Becherovky
Karlovy Vary není asi třeba dlouze představovat. Jsou známé svými léčivými prameny, přístupných je 16 pramenů. Nejznámější a nejmonumentálnější je Vřídlo, tedy pramen č. 1, a také pramen č. 13, o kterém se žertovně říká, že je jím Becherovka, ale není tomu tak. Projděte se také známými kolonádami – nevynechejte Zámeckou kolonádu, Vřídelní kolonádu nebo Tržní kolonádu.
Udělejte si čas a podívejte se na nedalekou vyhlídku Jelení skok, díky které budete mít Karlovy Vary jako na dlani. Vyhlídka Petrova výšina, Zámecká vyhlídka a Rozhledna Diana také stojí za návštěvu. Na poslední zmíněnou můžete využít lanovou dráhu Grand hotelu Pupp a pro ty ještě línější nebo indisponované je možnost nechat se vyvézt až na vrchol rozhledny výtahem. K rozhledně ale také vede několik přístupových turistických tras.
Co dělat v Karlových Varech, když prší? Navštivte bazénové centrum s plaveckým bazénem, vířivkou a saunami. Pro děti je tu bazén s tobogánem.
10. Za památkami UNESCO v Krušných horách
Tipy na výlety v Krušných horách zakončíme památkami UNESCO. Krušné hory se mohou pochlubit několika oblastmi zanesenými na Seznam dědictví UNESCO. Nejnověji je do něj zařazen hornický region Krušných hor na české i německé straně s 800 let starou historií.
Na české straně je to hornická krajina Jáchymov, o které byla řeč výše, oblast Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná. Dále pak Krupka u Teplic, vrch Mědník u Měděnce a Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila jako pracovní tábor pro politické vězně. Ti dýchali a polykali radioaktivní prach ze zpracování rudy a bez zajištění dostatečné hygieny následně většina z nich umírala. Na německé straně je k vidění celkem 17 hornických památek.
Další zajímavosti a tipy...
Věděli jste, že tak jako Krkonoše mají Krakonoše, Krušné hory mají zase Marcebilu? Marcebila je patronka Krušných hor. Její jméno se vyskytuje dokonce i v kronikách. Znají ji i v německé části Krušných hor. Je to žena v černých šatech s kouzelných šátkem, jímž se zahaluje do mlhy... Je dobrá, ale zlo trestá. Vidět ji můžete v televizním seriálu příběhů z Krušnohoří.
S výčtem zajímavostí Krušných hor bychom mohli pokračovat, tak velké území má mnoho co nabídnout. Místo toho vám doporučíme knihu o Krušných horách z Knihy Dobrovský – Východní Krušné hory od Jiřího Svobody, kde se dozvíte zajímavosti o méně navštěvované části Krušných hor.
Jste-li nerozhodní, kam v létě na dovolenou, mrkněte na další tipy na oblíbená místa v Česku – tipy na výlety v Krkonoších nebo tipy na výlety na Pálavě a jejím okolí.
Chcete-li doplnit sportovní potřeby, obuv nebo oblečení, využijte některý ze zapojených e-shopů na Plné Peněžence, ušetříte tak další peníze.
Potřebujete-li další podnět k rozhodování, podívejte se na video o Krušných horách: