5 míst, které byste v Portugalsku neměli minout
15. 11. 2024Portugalsko je destinací, která si získává stále více oblíbenců. Malá země ležící na okraji evropského kontinentu, obklopená Atlantským oceánem, nabízí nejen bohatou historii, ale známá je i svou skvělou kuchyní, které samozřejmě kralují mořské plody, skvělým vínem, ale i kávou, která lahodí nejednomu fajnšmekrovi.
Po mé návštěvě této země, jejíž pobřeží projedete za 24 hodin (autem), jsem se rozhodla zpracovat alespoň 5 tipů na místa, která byste při návštěvě Portugalska neměli vynechat. O většině z nich jste již pravděpodobně slyšeli, možná jste jim však nevěnovali dostatečnou pozornost nebo jste si neuvědomili, že se nacházejí právě v Portugalsku.
Podobně jsem to vnímala i já. O největších vlnách na světě jsem slyšela, ale neuvědomila jsem si, že je to jev, který se děje u nás v Evropě, zároveň jsem netušila, že konec nejstaršího kontinentu je právě v Portugalsku.
Návštěvu Portugalska doporučuji všemi deseti a podobně jako moji známí, i já tvrdím, že nejlepší věc, kterou můžete udělat, je pronajmout si auto, díky kterému se dostanete opravdu všude.
1. NAZARÉ
Nazaré je malé přímořské městečko, které bylo založeno ve 12. století. Díky tomu, že se rozprostírá na pobřeží Atlantského oceánu, není překvapením, že žilo zejména díky rybolovu. Právě to městu poskytlo prostor pro rozvoj a později se stalo jedním z nejvýznamnějších míst pro obchod a rybolov.
Přestože historie města sahá až do středověku, nejznámější legenda pochází z 12. století. V tomto období se údajně jeden z rytířů hnal za jelenem, ale zmátla ho mlha. Nechybělo málo a jeho kůň by docválal do prázdna rokle. Rytíř se rozhodl modlit k Panně Marii, která ho nakonec zachránila. Od té doby je symbolem města jelen a na tomto místě byl později postavena kaple, která je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Portugalsku.
Portugalsko je známé tím, že je v něm množství poutních míst, dokonce jím prochází Camino Portugués, což je jedna z cest, díky které se pěšky dostanete do Santiaga di Compostela. Kaple v Nazaré není sice součástí této oficiální trasy, ale mnoho poutníků si kvůli tomuto místu udělá odbočku.
V současnosti název města rezonuje zejména v surfařské komunitě. Právě zde je totiž možné vidět největší vlny na světě, které dosahují až 30 metrů. Tajemstvím takto vysokých vln spočívá v podmořském kaňonu, který je jedním z nejhlubších kaňonů na světě. Když se oceánské proudy a vlny přiblíží k pobřeží města, kaňon způsobí, že se zrychlí a zvětší.
Na útesy tak narážejí v ohromných výškách a silách. Právě to láká spoustu surfařů, kteří se snaží chytit ty největší vlny. Aktuální rekord největší sjeté vlny drží německý surfař Sebastian Steudtner. Vlna, kterou se mu podařilo sjet, byla vysoká 26,2 metru.
Město je s mořem spjato v každém ohledu. Typickým ženským krojem, který je zde vidět během různých slavností, sestává ze sedmi sukní, které mají odkazovat na množství vrstev vln v oceánu.
2. CAPO DA ROCA
Útes se tyčí 140 metrů nad Atlantským oceánem a leží zhruba 40 kilometrů od hlavního města Portugalska a ještě blíže ke známé Sintře. Zajímavý je zejména tím, že na jeho vrcholu stojí maják, který zde byl postaven už v roce 1772 a je jedním z nejstarších majáků v Portugalsku. Dodnes zůstává stále funkční a nadále naviguje lodě plující po oceánu.
Kdysi věřili, že právě toto místo je tím, kde končí svět. Ještě před zámořskými objevy panoval názor, že toto je konečný bod Evropy a dále následují už jen nekonečné, hluboké a temné vody Atlantiku. Tento názor v jisté míře převládá dodnes, je jistou hranicí mezi Evropou a dalekou Amerikou.
Cabo da Roca je součástí přírodního parku Sintra-Cascais. Díky silnému větru a slané mořské vodě nabízí vhodné prostředí pro život unikátních rostlin a živočichů, které nikde jinde v Portugalsku nenajdete. Od majáku vede cesta napříč útesem, kterou je možné se projít.
Na vrcholu je zároveň možné požádat o certifikát, díky kterému obdržíte oficiální potvrzení, že jste navštívili nejzápadnější bod pevninské Evropy a stáli jste tak na konci světa.
3. FARO
Na první pohled se to možná nezdá, ale Faro není obyčejným pobřežním městečkem. Jeho historie je spjata ještě s Římskou říší, významný odkaz v něm však zanechali Maurové, jejichž přítomnost je ve městě znát i dnes. Faro je hlavním městem regionu Algarve a díky své poloze je skvělým výchozím bodem pro poznávání tohoto krásného portugalského regionu. Vše ulehčuje přítomnost mezinárodního letiště.
Je to jedno z mála portugalských měst, které si zachovalo své původní městské hradby, které dnes oddělují staré město od současných moderních budov. Do centra města lze vstoupit několika způsoby, nejlepším je však přejít pod Arco da Vila, monumentální bránou vystavěnou v 19. století.
Po přechodu „na druhou stranu“ vás přivítají staré budovy, nezaměnitelná atmosféra a milí lidé. Procházet se můžete starobylými uličkami a dokonale nasát atmosféru města. Mimo jiné doporučuji obdivovat fasádu budov. Většina z nich, nejen ve Faro, je obložena typickými kachličkami. Nazývají se azulejos a nejsou jen ozdobou. Vyprávějí příběhy staré jako sám čas a jsou odkazem identity samotného Portugalska.
Ve městě mimo jiné můžete navštívit Museum Municipal de Faro – městské muzeum, ve kterém se dozvíte množství informací o historii města i celého Portugalska. Vynechat byste určitě neměli ani Sé de Faro – katedrálu postavenou ve 13. století na ruinách měšity, jejíž interiér je zdoben zmiňovanými azulejos.
Na seznam si připište i Capela dos Ossos. Kostnice kostela je od podlahy přes strop zdobená kostmi mnichů z místního hřbitova. Podobných kostnic naleznete v Portugalsku hned několik. Známá je i laguna Ria Formosa, která vám svojí krásou vezme vítr z plachet.
Pokud se rozhodnete Faro navštívit během hlavní turistické sezóny, například koncem srpna, je dost možné, že zažijete i místní festival Festo do Mariscos, který je oslavou mořských plodů a dobrého vína.
4. LAGOS
Lagos je od Fara vzdáleno pouhých 112 kilometrů a z Fara zde jezdí pravidelné autobusové a vlakové linky. Vzhledem ke strategickému umístění města je pochopitelné, že bylo osídleno již ve starověku a to hned několika významnými civilizacemi. Za největší rozmach se ovšem považuje 15. století, které dnes známe jako století objevů. Právě Lagos se stalo jakýmsi centrem pro výpravy do Afriky. Odtud odplul i známý Jindřich Mořeplavec, který později v regionu Algarve založil navigátorskou školu a byl vášnivým podporovatelem zámořských objevů.
Význam plaveb a objevování neobjeveného není třeba připomínat. Toto všechno mělo i svou odvrácenou stranu. Ve městě Lagos vzniklo také první tržiště s otroky dovezenými z Afriky nejen v Portugalsku, ale také v samotné Evropě. Mercado de Escravos je nejstarší trh s otroky v Evropě a tuto smutnou část historie dnes připomíná muzeum, které se zde nachází.
Za návštěvu rozhodně stojí i starý městský přístav a pevnost Ponda ba Bandeira, která byla postavena na obranu před piráty. Kostel sv. Antona je zase považován za jeden z nejlepších příkladů barokní architektury v celé zemi.
Lagos je znám také svými krásnými plážemi. Za zmínku stojí jistě Praia Dona Ana a Praia do Camilo. Ponda de Piedada je zase známý kamenný oblouk, který nabízí neskutečné výhledy na oceán. Mimo jiné je dnes město oblíbeným letoviskem, které nabízí bohatý noční život, restaurace se skvělým jídlem a řadou způsobů relaxace.
5. CASCAIS
Cascais [čti: kaskaijs] leží přibližně 30 kilometrů od Lisabonu, z toho důvodu je oblíbenou destinací pro jednodenní výlety. Původně významné rybářské město, které se v 19. století stalo oblíbeným letním sídlem královské rodiny. Díky přítomnosti krále Ludvíka I. město získalo na své popularitě a pochopitelně to pomohlo i rozvoji.
V současnosti je to oblíbené letovisko a to i díky svým plážím Praia da Raihna a Praia da Conceição, které kromě krásných výhledů nabízejí možnost odpočinout si, ale také využít možnosti vyzkoušet různé vodní sporty. Moderní přístav Marina de Cascais je navíc místem, kde se konají různé jachtařské soutěže.
U přírody ještě na chvíli zůstaneme. V Cascais se totiž nachází také skalní útvar, kde se oceánské vlny rozbíjejí o útes s velkou silou. Svůj název Boca do Inferno – Pekelná ústa, získalo díky hromovému zvuku, které vlny vydávají při tříštění. Zároveň je město vstupní branou do přírodního parku Sintra-Cascais, jehož součástí je také zmiňovaný Cabo da Roca.
Ve městě se nachází také několik památek, které stojí za návštěvu. Kromě městských hradeb určitě věnujte pozornost také Muzeu Condes de Castro Guimarães, které sídlí v historickém paláci a naleznete v něm množství sbírek uměleckých děl, historických předmětů, ale i starých rukopisů.
Pevnosti Nosse Senhora da Luz a Citadela de Cascais – tyto pevnosti byly postaveny na ochranu pobřeží před piráty a nepřátelskými nájezdy. Dnes jsou zrekonstruovány a Citadela, která byla kdysi vojenskou pevností, nyní slouží jako luxusní hotel a umělecké centrum.