Den mezi skalami – Hřensko a Pravčická brána
21. 10. 2021Milý Zápisníčku,
dnes bych Ti chtěla povyprávět o Hřensku a jeho okolí. Byla jsem v těch místech několikrát a určitě to nebylo naposledy. Trasu, kterou tady dneska spolu „projdeme“ zvládnou i děti – ze zkušenosti šestileté po svých a tříleté rodičovi za krkem 😊.
Hřensko
Hřensko je krásná obec kousek od Děčína. Díky své poloze se stala výchozím místem pro výlety do Národního parku České Švýcarsko. Stálých obyvatel tu moc nenajdeš, ale zato turistů zde bývá nepočítaně. Městečko prostě žije turistickým ruchem a je na to výborně vybavené. Jsou tu parkoviště, restaurace, hotely i penziony. Staví tu autobus i vlak, je zde přístav i přívoz 😊. Zásoby si nakoupíš v potravinách, pohled pošleš z pošty, informace nalezneš v infocentru a peníze si vybereš v bankomatu 😊. Zároveň má Hřensko jedno své NEJ - je se svými 115 metry nad mořem nejníže položenou obcí v České republice.
Edmundova soutěska
Jednou z nejoblíbenějších turistických tras, která začíná v Hřensku je cesta Edmundovou soutěskou a dále také Divokou soutěskou. Jedná se o krásnou procházku hlubokým údolím podél říčky Kamenice. V jedné její části je potřeba nasednout na loďku a kus se nechat svézt převozníkem, který má vždy připravené nějaké zajímavé povídání a informace. Pustí ze skály umělý vodopád, upozorní na různé skalní útvary a ukáže dřevěné postavičky ukryté ve skalách podél říčky.
Na Edmundovu soutěsku, po opuštění lodičky a chvilce pěší chůze, navazuje ještě Divoká soutěska. Také ji lze překonat jen s pomocí loďky, ale aktuálně (podzim 2021) se nedá po ukončení plavby pokračovat dál po turistické trase a loďka se vrací zpět k původnímu přístavišti. Do Divoké soutěsky jsem se já osobně nikdy nepodívala, vždy jsme se pustili od Edmundovy soutěsky cestou směrem na Mezní louku.
Mezní louka je takové rozcestí všech možných tras, nicméně úplně první známkou civilizace (po absolvování cesty Edmundovou soutěskou) je obec Mezná, kde je dobrá restaurace s úžasným výhledem a s dětským hřištěm – strategicky umístěná hned nad vcelku náročným stoupáním od soutěsek.
Pravčická brána
Na Mezní louce začíná NS Okolím Pravčické brány, která se proplétá mezi krásnými skalami a vyhlídkami a končí na rozcestí Tři prameny, odkud je to už jen kousek zpět do Hřenska. Asi v polovině naučné stezky se nachází místo, kvůli kterému většina návštěvníků tuto trasu absolvuje 😊.
Pravčická brána je největším skalním mostem na našem kontinentu a je to opravdu nádherný cíl výletů již mnoho let. Rozpětí oblouku skalního mostu je 26,5 metru a výška otvoru je 16 metrů. Výletní zámeček Sokolí hnízdo, který se nachází pod Pravčickou bránou nechal postavit roku 1881 majitel panství Edmund Clary-Aldringen a nyní slouží jako restaurace.
Trasa, kterou jsem Ti milý deníčku teď popsala je dlouhá asi 13 km. Od parkoviště k přístavišti v Edmundově soutěsce 2 km, na Mezní louku 3 km (tam lze v případně nutnosti nastoupit na autobus a svézt se zpět do Hřenska – to jsme využili, když jsme s sebou měli tříletou dceru). Naučná stezka Okolím Pravčické brány je dlouhá asi 6,5 km a pak na parkoviště ještě 1,5 km (opět je možné stopnout si autobus).
Tento výlet bych doporučila opravdu každému, kdo rád poznává krásy české přírody. Ale pozor, trasa určitě není vhodná pro kočárky a pro lidi, kteří mají problém s náročnějším terénem. Také se připravte na možnost, že pokud si vyberete krásný slunečný den, rozhodně nebudete v soutěskách, ani na Pravčické bráně sami 😊.
P.S. Pravčická brána je v hlavní sezóně (duben-říjen) otevřená denně a přes zimu o víkendech. Nicméně, pokud by si někdo chtěl udělat opravdu sváteční výlet, tak v období 26.12. až 1.1. je možno navštívit Pravčickou bránu i ve všední dny.
Nejpopulárnější články
Nejnovější články
Související témata
Napište, co jste zažili vy
Podělte se s námi o zajímavé tipy a zážitky z vašich cest.