5 filmových lokalit v srdci a okolí Českého středohoří
17. 7. 2023 (aktualizace 10. 7. 2024)Cestovatelské léto Yvety a Xavera má pokračování v Českém středohoří. Dvojice tentokráte navštívila pětici měst a jejich přilehlé okolí. Opět si připomeneme známou filmovou tvorbu, která vznikala v navštíveném regionu. Tentokrát naše dvojice prošla krajinou, pro kterou je charakteristické teplé klima a četný výskyt kopců a hor. Samozřejmě že Xavera, zvyklého na slovenské Tatry, označení místních vrcholků co by hor, trochu pobavilo, ale výhled na Milešovku ohromil i jeho!
1. Výlety v Roudnici nad Labem a okolí
Výchozím bodem pro výpravu po Českém středohoří byla pro naši československou dvojici Roudnice nad Labem. Rychlíkem z Prahy se sem návštěvníci dostanou do hodinky. Roudnice nad Labem stojí za návštěvu díky svému půvabnému historickému centru, malebnému okolí s rybníky a blízkosti zajímavých míst v sousedství. Exkurzi ve městě zahájila Yveta tím, že Xaverovi připomněla, odkud se vlastně vzalo jméno Roudnice.
Název města je odvozen od minerálního Rudného pramene, na který zde sice stále ve výklenku zdi místního augustiniánského kláštera můžeme narazit, ale protože je silně železitý, není vhodný k pití. Těmi nejcennějšími pamětihodnostmi města jsou Kratochvílova rozhledna, kaple sv. Viléma, kaple sv. Josefa, radnice nebo socha sv. Jana Nepomuckého.
Asi nejčastěji navštěvovanou pamětihodností je zámek s románským hradem. Lobkowiczký zámek nabízí od letošního roku nový, rozšířený prohlídkový okruh, kde se návštěvníci dozví řadu zajímavostí z historie zámku s 900 letou tradici. Cena vstupného pro dospělé navíc pokrývá i symbolickou ochutnávku roudnických vín zdejšího vinařství.
Až budete prohlídkou zámku i celého města na řece Labi dostatečně nasyceni, můžete se vypravit do jeho okolí. Roudnická oblast se může pochlubit nejvýznamnějším vrškem naší země. Symbolická hora Říp byla podle pověsti místem, které nabídlo praotci Čechovi tak okouzlující výhled na krajinu, že se rozhodl v naší zemí usídlit i se svým lidem. Říká se, že každý správný Čech by měl na Říp zavítat. Ostatně patriotický nápis „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ nad vchodem místní turistické restaurace to připomněl i Yvetě s Xaverem.
► Kam na jídlo na v Roudnici nad Labem a okolí
- Zámecká restaurace
- Restaurace U Svobodů
- Restaurace Maják
- Caffé Říp
- občerstvovna Chata Říp
► Co dělat v Roudnici a okolí, když prší
I za deště je naštěstí z čeho vybírat:
- Podřipské muzeum
- Lobkowiczký zámek
- nedaleký Libochovický zámek
► Roudnice nad Labem ve filmu
V Roudnici se natáčel legendární film Marečku, podejte mi pero. V prostorách roudnických strojíren vznikaly scény z filmové fabriky, ve které pracuje i Jiří Kroupa, postava ztvárněná Jiřím Sovákem. Ve venkovních prostorách zdejšího zámku se natáčela i koprodukční minisérie Marie Terezie. V ulicích města vznikal kupříkladu film Lidice nebo nejnověji romantická komedie Ženy a život od Petra Zahrádky.
2. Úštěk
Z Roudnicka se náš pár vypravil do Úštěku. Když Yveta oznámila Xaverovi místo jejich příští návštěvy, zatvářil se Xaver udiveně, že jméno tohoto poklidného městečka nikdy neslyšel. Yveta ho však ujistila, že v každém případě ho už někdy musel spatřit. Úštěk totiž nejednou poskytl kulisy tuzemským i slavným zahraničním filmářům. Ti ho opakovaně vyhledávají díky zachovalému historickému jádru.
Dochovaly se zde gotické domy, úzké uličky a malebné náměstí. Unikátem jsou tzv. Ptačí domky, ve kterých provizorně přebývali dělníci stavějící železnici. Jde o dřevěné přístavky na skalní stěně, které skutečně na první pohled připomínají ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.
Návštěvníky zaujme i Úštěcký hrad ze 14. století nebo Pikartská věž. Místnímu náměstí dominuje kostel sv. Petra a Pavla, který je neodmyslitelnou součástí panoramatu města. Židovské památky jsou pak ve městě zastoupeny hřbitovem s cennými náhrobky či budovou bývalé synagogy. Náštěvu Úštěka spojila Yveta s Xaverem i s cestou po přílehlých přírodních rezervacích a k velkému rybníku nesoucímu jméno Chmelař.
► Kam na jídlo či kávu v Úštěku
- restaurace Pod Kalvárií
- restaurace Pod Podloubím
- Hradní kavárna Úštěk
- Café Galerie Úštěk
- Cukrárna Bílá paní
► Co dělat v Úštěku, když prší
I zde se dají podniknout různé aktivity, například:
- navštívit Muzeum čertů
- prohlédnout Galerii Úštěk
► Úštěk ve filmu
V Úštěku se natáčel například filmový muzikál Rebelové. Jednou z nejvzpomínanějších je scéna, kdy na zdejším náměstí ve vydatném dešti tančí Zuzana Norrisová. A na stejném náměstí vznikaly i záběry oskarového filmu Kolja od Jana Svěráka. Ze seriálů se zde natáčela třeba Zdivočelá země s hlavním hrdinou pilotem Maděrou, kterému propujčil podobu Martin Dejdar. Zahraniční filmaři zamířili do Úštěku například při natáčení filmu Králíček Jojo, komedie z prostředí nacistické Třetí říše.
3. Ústí nad Labem
Ústí nad Labem rozhodně nemá pověst nejkrásnějšího českého města. Průmyslová éra se na jeho podobě nezapsala zrovna vlídně. Přesto však má největší město ústeckého regionu co nabídnout svým návštěvníkům po architektonické, historické, kulturní i přírodní stránce. Hned v centru města si Yveta s Xaverem prohlédli dvě dominanty. Nejvýraznějším novodobým symbolem je ocelový Mariánský most přes Labe vybudovaný na konci minulého tisíciletí. Historii kostela Nanebevzetí Panny Marie zase zformovala druhá světová válka. V jejím průběhu totiž kostel odolal bombardování a jeho vysoká věž se vychýlila o dva metry do šikmé osy.
Za klidem vyrazila naše dvojice z centra lanovkou na Větruši k výletnímu zámečku. Odsud se návštěvníkům naskýtá pravděpodobně nejkrásnější výlet na město a jde o výchozí bod pro výpravy po zajímavých turistických trasách po okolí. Na protějším břehu od Větruše se na skále vypíná kulturní památka zříceniny hradu Střekov. Dalšími turisticky oblíbenými místy v Ústí nad Labem jsou místní zoologická zahrada, Trmický zámek s výstavou modelových kolejišť, jezero Milada či Termální koupaliště Brná. Z přírodních krás Yvetu s Xaverem nejvíce zaujal Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce. Díky snadné dopravní dostupnosti lze Ústí nad Labem využít jako výchozí bod pro výpravu do dalších sousedních měst jako je Děčín, Teplice či Bílina. V posledních dvou najdeme například lázeňské areály.
► Kam v Ústí na jídlo
- Restaurant Větruše, kam můžete dojet lanovkou
- Retro's Steakhouse
- moderní kávarna a bistro Pinknik
- indická restaurace Taj Mahal
- Kavárna s výběrovou kávou Coffeeup
► Co v Ústí nad Labem dělat, když prší
Naši dvojici v Ústí zastihlo pěkné počasí. I tak ale měla pro jistoru připravený obvyklý seznam míst, kde se schovat před deštěm:
- Hrad Střekov
- zámek v Trmicích s výstavou modelových kolejišť
- Galerie Emila Filly
- Muzeum města Ústí nad Labem
► Ústí nad Labem ve filmu
Kulisy pro film Milenci a vrazi natočený dle bestsellerové předlohy od Vladimíra Páral, poskytla zejména ústecká chemička. Místní zoologická zahrada se zase objevila ve filmu Dva lidi v zoo. Z nejnovějších snímků zde vznikalo například psychologické drama Oběť. Lokace poskytly prostory restaurace Slovanka a přilehlé ulice. Zahraniční štáb si Ústecko vybral pro natáčení dobrodružného fantasy filmu Letopisy Narnie. Závěrečná bitva z filmu se natáčela na rozlehlé louce u obce Neznabohy nedaleko Ústí nad Labem.
4. Litoměřice
Z Ústí se naši cestovatelé přesunuli do Litoměřic. Dávnou historii připomněly Yvetě a Xaverovi místní hradby, které se dochovaly v podobě až ze 14. století. Na Mírovém náměstí narazili na jedny z nejstarších trvale obydlených domů u nás a kromě toho na další gotické či renesanční stavby. Při pohledu přes plot místních domků návštěvníky zaujmou krásné rozkvetlé zahrady, které mají podporu v místním na české poměry nezvykle teplém klimatu. Ostatně díky tomu se zde daří i ovocnářství a pěstitelům zeleniny a Litoměřice bývají často označovány jako zahrada Čech. Procházkami unavené nohy nechal náš pár odpočinout posezením v Jiráskových sadech a při druhém zastavení v parku Václava Havla.
Město sice není nikterak rozlehlé a na jeho návštěvu vám vystačí možná i jediný den. Pokud se ale rozhodnete setrvat déle jako Yveta a Xaver, bude vám mít rozhodně co nabídnout i okolí. Malebné je třeba Oparenské údolí táhnoucí se od Velemína až po Malé Žernoseky, kde můžete obdivovat místní vinice, jejichž plody můžete ochutnat v místních vinařstvích.
Zapotit se můžete cestou na kopec Lovoš, ze kterého se vám naskytne jedinečný výhled na Středohoří, Labskou nížinu i Milešovku. S 837 metry nejvyšší vrchol Českého středohoří a údajně i největrnější horu u nás. Připomenout si historii a navštívit pietní místa můžete v nedalekém Terezíně.
► Kam v Litoměřicích na jídlo
- Street Buffet LTM Labuť
- Mirasushi & Poke
- restaurace Dobrá Bašta
- Biskupský pivovar U sv. Štěpána pivovarská restaurace
- Kavá s párou, jejíž nedílnou součástí je modelová zahradní železnice s dominantami Litoměřic a lanovkou
- Černodolský Mlýn, který se nachází na samém konci vesničky Oparno v malebném Oparenském údolí
► Co v Litoměřicích dělat, když prší
Pokud byste měli smůlu na počasí, můžete navštívit tato místa:
- Severočeská galerie výtvarného umění
- nedaleký Zámek Ploskovice
- expozici Důl Richard v proměnách času v podzemí pod budovou Městského úřadu
► Litoměřice a okolí ve filmu
V Litoměřicích se natáčel film Páni kluci. Ulice města se proměnila v místa činu lumpáren party chlapců Tomáše, Jožky a tuláka Huberta. Dále zde vznikal třeba snímek Probudím se včera v hlavní roli s Jiřím Mádlem nebo poslední ze série filmů režiséra Kleina Jak básníci čekají na zázrak. Nedaleký hrad Hazmbruk se stal populárním díky natáčení jednoho z dílů seriálu Vinaři. V Terezíně se zase natáčela část scén filmu Milada. Konkrétně připomíná období, kdy zde ve věznici drželi československou političku nacisté.
5. Most
V Litoměřicích nastoupila naše dvojice do vlakové soupravy, která putuje po Švestkové dráze. Jde o obnovenou, soukromníkem obsluhovanou železniční tepnu, která cestující provede středem Českého středohoří a poskytne jim výhled na ta nejkrásnější místa regionu. Yveta s Xaverem si to zamířili až na konečnou stanici v těsném sousedství Středohoří, do Mostu.
To, že v okolí města byla soustředěna těžba úhlí, zanechalo na Mostě nesmazatelné stopy. Na druhou stranu tato lokalita prochází v poslední době sérií rekultivací a je nutno zmínit, že se obraz města přece jenom mění k lepšímu.
Dnešní podoba města Most má poměrně čerstvou historii. Původní starý Most byl v podstatě kompletně zlikvidován, aby ustoupil těžbě uhlí. Zatímco jiné budovy zanikly, v případě Kostela Nanebevzetí Panny Marie byla rozhodnuto o jeho přesunutí. A nastala tak operace, který je doslova světovým unikátem. Původní kostel byl řemístěn o dlouhých 841 metrů na severní okraj nově vzniklého města. Nemusí jít však o jedinou památku z dob, za nimiž město udělalo tlustou čáru, kterou můžete stále spatřit.
Yveta s Xaverem toho viděli ze starého Mostu mnohem více. A to díky moderním technologiím. Stačilo zajít do mostecké knihovny a objednat si procházku po zaniklých ulicích, do nichž zavítáte po nasazení speciálních brýlí. Starý Most tedy ožívá díky virtuální realitě!
Ale vraťme se k tomu, co lze dnes v mostecké lokalitě spatřit na vlastní oči bez pomoci moderních výdobytků technologií. Zmínku si určitě zaslouží Hněvín. Kopec, na kterém se nachází stejnojmenný novogotický hrad. Z hradní věže se vám naskytne jedinečný kruhový výhled na celé město Kromě toho zde najdeme hotel, restauraci či hvězdárnu.
S nadšením odjížděla naše dvojice i od jezera Most, kde se nachází nově vybudovaná rekreační zóna. Najdeme zde pláže, stánky s terasou k posezení a v neposlední řadě je jezero utočištěm početného ptactva, kterému slouží jako zimoviště.
Milovníci industriálu by si neměli nechat ujít návštěvu Uhelného safari, zážitkové exkurze do těžebních lokalit za plného provozu i do krajiny, která prošla po ukončení těžby obnovou. Putování naší dvojice po Českém středohoří a přilehlém okolí bylo završeno prohlídkou Jezeří, ikonického hradu přestavěného na zámek, jenž se vypíná na svazích Krušných hor v těsné blízkosti hnědouhelného lomu.
► Kde se v Mostě najíst nebo zajít na kávu
- restaurace Severka
- restaurace El Toro
- restaurace GoodGate
- Trattoria Caffe Ristorante
- Plzeňka u Žejdlíků
- Kavárna Le Mans '66
- a Lagarto Encore u Jezero Most
► Co v Mostě dělat, když prší
Zklamání z nevlídného počasí můžete předejít, pokud si s sebou přibalíte seznam následujících míst, kam se můžete vydat i v dešti:
- Zámek Jezeří
- Oblastní muzeum a galerie v Mostě
- Starý Most ve virtuální realitě a 3D modelech
- Podkrušnohorské technické muzeum
► Most ve filmu
Spousta známých filmů vznikla ještě ve starém Mostě. Jde například o snímky Na západní frontě klid, Jatka č. 5 nebo Žert s Josefem Somrem v hlavní roli. Nově vybudované město můžeme zahlédnout ve filmech Štěstí nebo v seriálu Svět pod hlavou. Terčem největšího zájmu se ale Most stal teprve po odvysílání komediálního seriálu Most!, kterým nás provázejí kamarádi Luďan, Eda, Dáša, Franta či Čočkin. V seriálu se objevily lokality jako restaurace Severka, autodrom, městská nemocnice, obchodní středisko Centrál či chrám Nanebevzetí Panny Marie.