10 nejlákavějších chorvatských přístavních měst

20. 6. 2022 Anežka
10 nejlákavějších chorvatských přístavních měst

Dovolená v Chorvatsku, to nemusí být rovnítko pro sandály v ponožkách a řízky v chlebu, dokonce ani pro týden ležení v uzavřeném rezortu bez možnosti podívat se po okolí. Chorvatsko je zemí, které má co nabídnout milovníkům historie a úžasné architektury, fandům panenské přírody a fotogenicných scenérií, fajnšmekrům trávícím dovolenou v přístavech na jachtě i těm, kdo si na turistiku moc nepotrpí a raději si odpočinou na krásné pláži.

Pokud jste ztělesněním všech těchto typů turisty, uděláte nejlíp, když si svou dovolenou užijete v jednom z chorvatských přístavních měst nebo je pro jistotu objedete všechny. Vybrala jsem pro vás ty, se kterými mám osobní zkušenost nebo které mě lákají nejvíc.

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

1. Poreč 

Toto malé západoistrijské městečko patří mezi staré kmety chorvatského pobřeží – jeho paměť sahá až do 2. století př. n. l., kdy na jeho místě římští vojáci založili vojenský tábor, tzv. castrum. Od té doby se mnohé změnilo a z vojenského tábora se stalo oblíbené dovolenkářské letovisko. Kromě průzračného moře a krásné historické architektury se tu můžete procházet voňavými borovými lesy nebo třeba vyrazit na dobrodružnou plavbu lodí.

Až budete zjišťovat, kde se nejlépe vykoupete, vězte, že nejlepší pláže jsou zpravidla u těch největších hotelů, podle nichž nesou také jméno. Ve vodě si tak zablbnete na pláži Parentino, Materada nebo Zelená Laguna. Pokud si nepotrpíte na boty do vody a oblázkové pláže, zaplavte si na písečné pláži Maro, která se nachází na ostrůvku Sveti Nikola.

Co rozhodně musíte v Poreči vidět

A co v Poreči stojí za vidění? Už kvůli jeho dějinám byste zde neměli vynechat návštěvu historického centra. V Eufraziově bazilice z 6. století na vás dýchne duch antiky, při brouzdání městem narazíte zase na benátské stavby z 15. století. Za chvíli strávenou se sladoledem (zmrzlinou) v ruce stojí i slunná pobřežní promenáda nebo samotný přístav, kde kotví spousta krásných jachet.

Poreč je malinké městečko. Pokud tedy toužíte po dobrodružství a výletění, vsaďte na jednodenní výpadovky po okolí:

  • Zajeďte si lidí na výlet do italských Benátek
  • Stravte den na moři pozorováním delfínů
  • Omrkněte ostatní přístavní města, jako je Rovinj či Pula
  • Zaskotačte si v blízkém akvaparku Aquacolors
  • Objevte kouzlo minulosti v Dinoparku v přilehlé Funtaně
  • Užijte si den v papouščím parku Papago park Croatia

2. Split

Split (v překladu „rozcestník“) se nachází ve střední Dalmácii a je často turistickou mezistanicí na cestě do frekventovanějších koutů země. Toto město však nabízí mnohem víc než jednodenní zábavu. Už jen kvůli nádherným výhledům na moře s vysokými horami v pozadí stojí za to se v tomto chorvatském přístavu zdržet déle.

Není pochyb, že jedny z prvních chvil u moře budete chtít strávit na pláži. Pokud nedáte dopustit na písek, zajděte se vykoupat na pláž Firule nebo Bačvice, kde si navíc zahrajte oblíbený Picigin (míčová hra, která vznikla přímo ve Splitu a spočívá ve snaze nedovolit míči spadnout do moře). Jste nadšení do šnorchlování a zkoumání mořských živočichů? Zaplavte si na pláži Ovčice nebo Kajšumi (zde si přijdou ve speciální části na své i nudisti).

Co vám ve Splitu nesmí ujít 

Split je dalším z měst pamatujících ještě dobu starověkého Říma, a proto se i zde pokocháte přes tisíc let starými památkami. Určitě nevynechejte návštěvu Diokleciánova paláce, kde můžete kromě nejstarší funkční katedrály na světě obdivovat i podzemní žalář, ve kterém ukrývala Danaerys Targaryen ze seriálu Hra o trůny své tři draky. Libujete-li si v historických památkách, pak vás jistě potěší i pohled na nádhernou katedrálu svatého Domnia.

Pokud si užíváte spíše současných turistických lákadel, ochutnejte výbrnou dalmatskou kuchyni na promenádě Riva nebo ve čtvrti Veli Varoš, vylezte na kopec Marjan ve stejnojmenném lesoparku a užívejte si dechberoucí výhledy nebo navštivte vyhlášený rybí trh.

Rádi byste prozkoumali splitské okolí? I zde je opravdu z čeho vybírat:

  • Objevujte krásy ostrova Hvar
  • Vydejte se po stopách hrdinů z Game of Thrones a objevte v nedaleké pevnosti Klis seriálové město Mereen
  • Relaxujte v lázeňském městě Trogir
  • Obeplujte na výletní lodi pobřeží Dalmácie
  • Obdivujte dechberoucí přírodu a nádherné vodopády v národním parku Krka, který se nachází pouhou hodinu autem od Splitu

3. Rijeka

Rijeka, město, jež dostalo své jméno podle malé říčky Rječiny, která se v ní vlévá do Jadranu, je jedním z míst, kde nepotkáte davy turistů. Pokud tedy nesnášíte notoricky známá a turisty zavalená místa, zde si užijete perfektní dovolenou.

Přestože zde místní obyvatelé nežijí pouze z cestovního ruchu, i tady narazíte na krásné pláže oceněné Modrou vlajkou, kde si užijete super koupání nebo šnorchlování. Za návštěvu stojí pláž Kostanj, která je speciálně upravená pro invalidy. Zaplavete-li si rádi i ve sladké vodě, navštivte plavecký komplex Kantrida. Až budete mít chlóru dost, můžete vyběhnout ven a před komplexem se vycachtat v moři na pláži PločePejskaři pak jistě ocení pláž Brajdica, která je speciálně upravena pro vaše mazlíčky.

Co Rijeka nabízí zajímavého

Stejně jako Poreč a Split, i Rijeka s sebou nese pozůstatky římského impéria, najít zde ale můžete i vzpomínky na habsburskou éru. Za návštěvu stojí nádherný kostel Panny Marie Lurdské, katedrála sv. Víta nebo pevnost Trsat, která leží na stejnojmenném kopci. Příjemné počasí si pak užijete při procházce ve veřejné zahradě z 19. století, Mlaka, nebo na výstavním Korzu. Navívit můžete i jediné astronomické centrum v celém Chorvatsku, muzeum námořnictví nebo přírodovědné muzeum s botanickou zahradou.

Rijeka je ale také městem, ze kterého se dají podnikat zajímavé výpadovky po okolí:

  • Milovníci přírody by neměli vynechat návštěvu horského národního parku Risnjak
  • Paragliding či horskou cyklistiku si užijte v kaňonu Vela Draga v pohoří Učka
  • Kdo by rád někam vyrazil lodí, může si doplout na blízké ostrovy Krk či Cres
  • Fanoušci motoristiky pak nesmí vynechat závodní dráhu Grobnik

4. Omiš

Toto městečko musí navštívit každý, koho baví pirátská tematika. Ve středověku zde totiž sídlili neretvanští piráti, kteří byli postrachem širokého okolí. Zajímavý je také parton města, jímž je Čech, sv. Jan Nepomucký. 

Kdo neholduje chorvatským typickým oblázkovým plážím, kde se dá snadno stoupnout na mořského ježka, ten si v Omiši bude libovat. Městečko se pyšní dlouhou písečnou pláží Velika Strand, kde si navíc užijete všemožné vodní sporty. Písečné pláže najdete i v nedalekém letovisku Duče. Chcete-li však přeci jen šnorchlovat a pozorovat mořské živočichy, zajděte se vykoupat třeba na pláž Slavinj nebo Malá Luka.

Co vás v Omiši nadchne

Omiš je podobně jako ostatní zmíněné přístavy městem, které toho mnoho pamatuje. Při procházce v jeho uličkách tak můžete obdivovat místní kostelíky, zachovalou městskou bránu nebo římské hrobky. Chcete-li si trochu zamakat a užít si výhled, vystoupejte na pevnost Mirabella (Peovica), která byla úkrytem omišských pirátů. Stehna potrápíte také při výstupu na pevnost Staringrad (Fortica), odkud uvidíte až na ostrov Hvar.

Omiš má tu výhodu, že je městem bohatým jak na historii, tak na přírodní bohatství. Leží na ústí řeky Cetiny ve stínu pohoří Mosor a Omišské Dináry – o nádherné scenérie a turistické vyžití tak nebudete mít nouzi:

  • Sjíždějte řeku Cetinu na raftech, kánojích nebo kajacích, a to v různých obtížnostech
  • Na řeku si vyjeďte i v poklidu s lodním průvodcem
  • Pro radost z pohybu si nenechte ujít spoustu lezeckých tras nebo třeba slaňování k vodopádu Gubavica
  • Dalším adrenalinem se nadopujte na ziplinu nad krásným kaňonem řeky
  • Okolní hory jsou perfektní na krátké i dlouhé výlety, vyzkoušejte třeba kratší výstup k soše Ivana Meštroviče
  • Navštivte blízká letoviska, jako je Split nebo Makarská, krásný výlet je na ostrov Brač
  • Plavte se do Modré jeskyně u Visu, jedné z nejznámějších Chorvatských jeskyní (je to trochu dál ale stojí to za to!)

5. Pula

Další z chorvatských měst, které již pamatuje několik stovek zim, je zároveň největším městem na Istrii a jistým „must see“, pokud to s poznáváním Chorvatska myslíte vážně. Tenhle nádherný přístav totiž skrývá nejen nádherné historické památky, ale i mnoho dalších zábavných atrakcí a bohaté kulturní vyžití.

I zde se budete koupat na nádherných, Modrou vlajkou oceněných plážích. Jste-li milovníky šnorchlování, určitě nevynechejte pláž Galebove Stjiene, kde můžete mezi útesy pozorovat vodní živočichy nebo objevovat podmořské jeskyně. Za návštěvu stojí i pláže v nedalekém letovisku Premantura, kde si můžete vyzkoušet nejrůznější vodní sporty.

plážové hotely na Istrii

Čím vás Pula zaujme

Naprostou dominantou tohoto krásného města je samozřejmě amfiteátr Pula Arena, který vás okouzlí nejen svou historickou atmosférou, ale i nesčetnými koncerty a jinými akcemi, které se v něm pořádají. Zapomenout nesmíte ani na další historické stavby, jako je Zlatá brána, pevnost Kaštel nebo římský chrám císaře Augusta.

Pokud vás lákají aktivity poněkud modernějšího rázu, navštivte akvárium Verduela, lanový park Adventure park Pula nebo třeba některou z místních diskoték (Aruba, Pietas Julia). V noci si pak nezapomeňte zajít do loděnic Uljanik na úžasnou světelnou show Svítící obři.

A kam se vydat, pokud byste si rádi zajeli na výlet mimo město?

  • Udělejte si romantický výlet lodí do Benátek
  • Obdivujte panenskou přírodu v národním parku na Brijunských ostrovech
  • Objevte sílu léčivých bylin na ostrově Mali Lošinj
  • Potápějte se, šnorchlujte nebo se projíždějte na kajaku podél pulského členitého pobřeží

6. Makarska

Toto oblíbené chorvatské letovisko nacházející se ve střední Dalmácii je dalším z klenotů jadranského pobřeží. Mezi turisty je oblíbené hlavně díky nádhernému pobřeží, kde se dá relaxovat na nádherných plážích. Přírodní krásy zde ale nekončí na pobřeží – nádhernou přírodu si užijete i v přilehlém pohoří Biokovo.

Pokud patříte spíše k milovníkům relaxace na pláži než k horským turistům, nesmíte vynechat hlavní městskou pláž Makarska v zátoce Donja Luka, kde si můžete krásně odpočinout nebo vyzkoušet jízdu na banánu či paddleboarding. Fanoušci přírodního koupání ocení FKK nudistickou pláž, pejskaři zase Beach dog nacházející se přímo ve městě.

Čím vás Makarska okouzlí

Makarska je jedním z menších měst, které sice oplývá bohatou historií, mnoho památek v ní však nenajdete. Přesto zde můžete obdivovat kostel sv. Marka či nádherný františkánský klášter. Pokud se ale bojíte, že byste se zde nudili, jste na omylu. Ve městě si užijete vodní i adrenalinové sporty, můžete také zajít do zoologické či botanické zahrady.

Makarska je všeobecně známá hlavně pro své krásné pobřeží. Málokdo proto ví, jaké přírodní skvosty se skrývají směrem do vnitrozemí. O výlety po okolí tak rozhodně není nouze:

  • Užijte si výlet lodí na ostrovy Brač, Hvar nebo Korčula
  • Za památkami, plážemi i přírodou se plavte na ostrov Lastovo s krásným přírodním parkem
  • Objevujte tzv. selský turismus na ranči Vrata Biokova
  • Vyšplhejte na druhou nejvyšší horu Chorvatska, Sveti Jure
  • Užijte si adrenalin na zipline Tučepi
  • Nechte se okouzlit zaplavenými propastmi Modré a Červené jezero u městečka Imotski v pohoří Biokovo (pozn.: jezera připomínají českou Velkou a Malou Ameriku, je však možné sejít až na dno a vykoupat se v průzračné vodě)

7. Biograd na Moru

Maličké městečko v severní Dalmácii je na první pohled nenápadné, v minulosti však bylo letním sídlem a korunovačním místem chorvatských králů. Přestože se v něm po vyhlazení Turky v polovině 17. století nenachází mnoho historických památek, nudit se zde rozhodně nebudete.

Koupání je v Biogradu a přilehlém okolí opravdu zážitek, a to hlavně kvůli krásným útesům a čisté vodě. Pokud však oceňujete spíše pláže písčité, navštivte pláž Crvená Luka. Je na ní sice zpoplatněn vstup, jedná se ale o jedinou písčitou pláž v okolí. Nevadí-li vám oblázky, nevynechejte pláž Dražica, která se nachází přímo v centru města.

Na co v Biogradu narazíte

Přestože zde nenajdete mnoho historických památek, jistě si užijete procházku malebnými uličkami v centru města nebo pohled na kostel sv. Anastázie. Pokud chcete opravdu něco zažít, vyzkoušejte Fun park Biograd, který je největším zábavním parkem svého druhu v Chorvatsku.

Biograd se nachází na překrásném místě, a proto není s podivem, že o výlety zde není nouze:

  • Obdivujte panenskou přírodu v národním parku Kornati nacházejícím se na stejnojmenném ostrově
  • Zajeďte se podívat na slané jezero Mir na ostrově Dugi Otok
  • Nechte se okouzlit podmořským životem během plavby ponorkou SemiSubmarine
  • Užívejte si potápění nebo šnorchlování v zrcadlově čisté vodě plné barevných živočichů
  • Chyťte si rybí večeři v největším chorvatském jezeře Vransko jezero

8. Umag

Toto istrijské městečko je rájem všech turistů, tenistů, jachtařů i gurmánů. Původně starořímská osada vám nabídne jak sportovní vyžití, tak gastronomické potěšení.

Vykoupete se zde na každém rohu, neboť Umag a jeho okolí se pyšní členitým pobřežím s mnoha malými zátokami ideálními ke koupání. Pokud ale chcete jít na jisto, vyzkoušejte pláž Aurora nebo bezbariérovou pláž Katoro.

Na co v Umagu nezapomenout

Umag je letoviskem, kde se rozhodně nebudete nudit. Až si projdete historické centrum s malebnými uličkami a zbytky středověkého opevnění, můžete navštívit jedno z lázeňských zařízení pro léčbu mořskou vodou, shlížet na svět z koňského sedla v jezdeckém středisku Katoro-Juricanija, vyrazit na jachtu nebo ochutnat místní výbornou kuchyni a víno. Pokud máte rádi tenis, naplánujte si návštevu Umagu na červenec, kdy se zde koná turnaj Croatia Open Umag.

Stejně jako ve městě, i mimo něj budete mít o zábavu postaráno:

  • Využijte extrémní blízkosti Umagu ke Slovinským hranicím a udělejte si výlet například ke slovinskému jezeru Bled
  • Zajeďte si lodí do Benátek, takový výlet neomrzí
  • Nechce-li se vám chodit, využijte výletního vláčku, který jezdí mezi Katorem a Umagem
  • Objevte krásu jednoho z nejstarších majáků v Chorvatsku v letovisku Savudrija
  • Odpočiňte si od vysokých teplot v jeskyni Marmornica
  • Svlažte se a zablbněte si v aquaparku Istralandia

9. Rovinj

Další z istrijských přístavních skvostů je po Pule druhým nejnavštěvovanějším letoviskem na Istrii. A není se čemu divit – už jen městské jádro, které leží na nádherném vápencovém poloostrově, přímo vybízí k návštěvě.

I v Rovinj nebudete mít nouzi o kvalitní koupání. Vyzkoušejte například pláž Amarin nebo pláž Valalta, která se nachází ve stejnojmenném kempu. Oblíbené jsou také pláže na poloostrově Zlatý mys.

Čím vás Rovinj učaruje

Kromě jednotlivých historických staveb, jako je kostel sv. Eufemie nebo románské baptiserium svaté Trojice si zde užijete hlavně úzké, spletité uličky historického centra. Kromě fotogenických zákoutí totiž nabízejí také mnoho rukodělných výrobků, které si můžete nakoupit. Za zkoušku stojí také gurmánský zážitek v jedné z restaurací na nábřeží, odkud si užijete nejen skvělé jídlo, ale i výhledy. Ti aktivnější pak mohou využít široké nabídky vodních sportů nebo si zajít do místního akvária.

Pokud se rozhodnete, že vaše dovolená postrádá nějaký ten výlet, Rovinj a jeho okolí vás nezklame:

  • Vydejte se na lodní výlet na ostrovy Sveti Andrija a Sveta Katarina (na té vyzkoušejte tzv. cliff jump)
  • Podnikejte procházky po chráněném lesoparku Zlatý mys v bezprostřední blízkosti města
  • Užívejte si vodní aktivity v Limském zálivu
  • Navštivte lidové slavnosti a trhy v přilehlých vesničkách, jako je např. Žminje
  • Lodí se dopravte do Brijuni, Benátek nebo třeba Puly
  • Potápějte se v jeskyni Grotta

10. Zadar

Dalmatské městečko, které navzdory tomu, že bylo v 90. letech poničeno Srby, získalo v roce 2016 titul European best destination, vás jistě nadchne. Kromě skvělého koupání i výletů si zde vychutnáte také dalmatskou kuchyni včetně slavného likéru maraschino, který se zde vyrábí.

V Zadaru rozhodně není nouze o koupání na krásných plážích, o čemž se můžete přesvědčit například na pláži Kolovare nebo Dražica. Na pláži Borik si užijete dokonce i hrubší písek a se svými mazlíčky se vykoupete přímo ve městě na Plaža za pse.

Co si na Zadaru užijete

Město vás okouzlí nejen krásným historickým centrem s kostelem sv. Donáta nebo katedrálou sv. Anastázie, ale i extravagantními stavbami architekta Nikoly Bašič. Ten navrhl slavné zadarské Mořské varhany, které ve vlnách vydávají libozvučné tóny, a Pozdrav slunci pracující se světlem a barvami. Pobavit se můžete také v muzeu iluzí.

Zadar je perfektním výchozím bodem pro zajímavé výlety, protože ho obklopuje hned několik národních parků, včetně těch ostrovních:

  • Nezapomeňte na návštěvu Plitvických jezer, chorvatského přírodního skvostu, kde se natáčel Vinnetou
  • Zajeďte se do pohoří Velebit podívat na nejhlubší propast v Chorvatsku, Lukina jama (tento výlet ocení hlavně lezci) 
  • Obdivujte přírodu u Vranského jezera
  • Doplujte na ostrov Ugljan a navštivte pevnost sv. Michala nebo si zajeďte na ostrov Iž
  • Na ostrově Dugi Otok si užijte malebnou přírodu národního parku Kornati nebo oblasti Telašica se slaným jezerem Mir
  • Plavte se po řece Zrmanja tekoucí do Karinského moře
  • Vyjeďte si na kole do kaňonu Velika Paklenica (i zde se natáčel Vinnetou)
  • Holdujete-li party a zábavě, nevynechejte party beach Zrče

UŽITEČNÉ INFORMACE

Doprava do Chorvatska

Možností, jak se do Chorvatska dopravit, je více, většina z nás ale pojede pravděpodobně autem. Vybrat si můžete ze dvou tras, a to přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Chcete-li si cestu opravdu užít, vydejte se trasou přes Alpy. Na cestu budete možná potřebovat kinedryl, nádherné scenérie za to ale opravdu stojí.

Mýtné zaplatíte pouze v Chorvatsku, do ostatních zemí ale potřebujete dálniční známku, kterou dnes už můžete zakoupit elektronicky.

Pokud se vám nechce řídit takovou dálku, jeďte do Chorvatska třeba autobusem. Například společnost FliXBUS nabízí výhodné jízdenky.

Chorvatská měna

Nezapomeňte, že 1. ledna 2023 vstoupilo Chorvatsko do eurozóny a přijalo za svou měnu místo tradičních kun euro.  Přepočítací koefocoent je v tuto chvíli 7,5 HKN = 1 EUR.

Chorvatské pláže

Chorvatsko se pyšní především oblázkovými plážemi s krásně čistou vodou. Často zde ale narazíte i na betonové pláže, kde se dá pohodlně ležet nebo například cvičit jógu, skalnaté pláže ideální na šnorchlování nebo pláže s uměle navezeným pískem. 

Pláže jsou většinou volně přístupné a poskytují standardní služby, jako jsou toalety, převlékárny, občerstvení nebo sprchy. Na mnoha z nich je možnost svézt se na banánu nebo si zaskotačit na nafukovacích atrakcích. Pokud na pláž jedete autem, počítejte s poplatky za parkování.

Chorvatské pláže patří díky čistotě vody i dechberoucím sceneriím a bujné vegetaci k těm nejkrásnějším, za což mnoho z nich získalo mezinárodní ocenění Modrá vlajka. Navíc je v Chorvatsku čím dál víc pláží bezbariérových nebo přizpůsobených pro koupání se psy.

Ubytování v Chorvatsku

Pokud nejste vyznavačem „cestování na blind“ a chcete mít ubytování dopředu zařízené, vyhledejte ho na Trip.com nebo Agoda.com, s Plnou Peněženkou navíc s výhodným cashbackem. Když vám tyto dvě služby vyhovovat nebudou, nezapomínejte, ještě je tu Booking.

Na chorvatském pobřeží není nouze jak o luxusní či cenově dostupnější hotely a rodinné apartmány, tak o alternativnější ubytování. Na své si přijdou vyznavači kempů, kterých je v každém městě několik, levné hostely nebo ubytovny zase ocení zapálení dobrodruhové.

V Chorvatsku je navíc čím dál tím oblíbenější speciální druh ubytování v naprostém soukromí daleko od lidí, tzv. robinzonády. Takové klidné ubytování vám poskytnou jak jednotlivé hotely, tak soukromí poskytovatelé, kteří vám třeba pronajmou vlastní dům nebo chatu.

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Anežka

Autor Anežka


Anežka je naším největším odborníkem na texty včetně gramatiky, kterou má v paži. 💪 Je vidět, že češtinu miluje a stejně tak knihy snad všeho druhu. Kromě toho ji baví cestování, ale s nadšením se věnuje i dětem, které vede na hodinách aerobiku. Víme, že má zlaté srdce, na češtinu je ale fakt pintlich. Někdo nemůže ani vidět koprovku a někdo zase text, kde se použije třeba čárka místo středníku.