10 netradičních tipů na výlet na Slovensku
18. 7. 2022Slovensko. Rodiště Andyho Warhola, M. R. Štefánika, ale i představitele postavy Night king ze seriálu Hra o trůny. Krajina plná skvostných přírodních úkazů a bohaté historie – Slovensko patří mezi země, které v poměru k rozloze krajiny nabízejí nejvíc kaštelů, hradů a zámků. Pozadu zde ale nezůstává ani příroda bohatá na minerální prameny, vhodná pro náročnou i snazší turistiku a plná možností bohaté rekreace.
Vzhledem k jeho rozloze je těžké doporučit k návštěvě něco, o čem jste ještě nikdy neslyšeli, my jsme se o to ale přesto pokusili. Pohodlně se tedy usaďte a prohlédněte si výběr našich tipů, kam vzít rodinu, kamarády či psa na super výlet. Projdeme společně celým Slovenskem a mimo jiné se dozvíme, že na východě skutečně je taky něco k vidění!
Jak se po Slovensku cestovalo kdysi?
Tuto otázku jsme položili i historikovi Slovenské akademie věd, doktorovi Michalovi Ďurčovi z Oddělení vědy a techniky. Přesouvání se za účelem rekreace totiž v minulosti vůbec nebylo časté.
Jak se po Slovensku cestovalo kdysi?
„Pre väčšinu obyvateľstva boli ešte aj na začiatku 20. storočia najdostupnejším prostriedkom dopravy vlastné nohy. Volské alebo konské záprahy mali v slovenských dedinách len majetnejší gazdovia. Väčšina ľudí sa presúvala len vo svojom bezprostrednom okolí, aby zabezpečili chod domáceho hospodárstva na ktorom boli závislí. Teda bola to cesta na pole, zvážanie sena atď. Cestu za nákupmi predstavovali návštevy jarmokov a trhov v mestách. Trhy sa oproti jarmokom konali na pravidelnej báze, v každej obci a meste bol určený niektorý deň ako trhový. Cestovanie železnicou sa viac rozšírilo až na prelome 19. a 20. storočia, ale napríklad automobil bol pre väčšinu ľudí nedostupným dopravným prostriedkom až do 60. rokov 20. storočia. “
A jak to bylo s turistikou v tatrách? Kdy nabyla na popularitě?
„Za počiatok organizovanej turistiky na Slovensku považujeme založenie Uhorského karpatského spolku v Starom Smokovci v roku 1873. Spolok sa sústredil na budovanie turistickej infraštruktúry – chát a chodníkov. Medzi prvé turistické lokality patrili Starý Smokovec, Hrebienok alebo Štrbské pleso. Do vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli turisticky najrozvinutejšou oblasťou Vysoké Tatry. Nízke Tatry sa viac začali rozvíjať až v druhej polovici 20. rokov, pričom dôležitým momentom boli objavné práce Aloisa Krála v Demänovských jaskyniach. Kým v 19. storočí boli turisti skôr zámožnejší občania, často šľachtici, v 20. storočí sa turistika stala masovou záležitosťou.“
Gastronomie opravdu netradičně
Halušky s bryndzou. Strapačky se zelím. Meteník. Kolib, salaší a tradičních restaurací je na každém kroku spousta. Kde se ale najíte opravdu netradičně? Chcete svoje chuťové buňky spojit s prožitím nevšedního zážitku? Možná se vám to podaří ve známé bratislavské restauraci UFO. Očekávejte tam světovou gastronomii výjimečné kvality, dokonalý servis, ale i vynikající koktejly v UFO baru. Z každé návštěvy se tak stane nezapomenutelný zážitek. A i když není pravda, že se bratislavské UFO otáčí (jak si stále myslí i mnoho Slováků), po skvělých koktejlech se s vámi možná zatočí celý svět.
Další opravdu neobvyklý zážitek poskytuje středověká restaurace ve Štúrově, kde vám kromě příboru zapomenou naservírovat i slušné chování. Pokud tedy máte rádi tradiční jídlo a humor, rozhodně se vám tam bude líbit. S pečenými žebry si z tohoto podniku odnesete i pár nadávek, přesně tak, jak tomu bylo ve středověku.
Kam na dobrou kávu?
Na Slovensku se v posledních letech začala výrazně rozvíjet i kávová kultura. Najdete tu tedy mnoho slovenských pražíren, kde káva opravdu stojí za to. Pokud se ocitnete na Liptově, navštivte například Zrnko dobrej kávy v Ružomberoku anebo Aurelica Coffee v Liptovskom Mikuláši. Populární je i Verticcio v Žilině nebo vynikající Trnavská káva v Trnavě.
Jak co nejvíc ušetřit?
Ať už cestujete po Slovensku nebo kdekoliv jinde po světě, věřte, že můžete cestovat vždy levněji. Nezapomeňte, že část nákladů za dovolenou můžete získat zpět prostřednictvím cashbacku od Plné Peněženky, ať už jde o zapůjčení vozidla přes RentalCars, zakoupení letenek přes Kiwi, Eurowings či Lufthansu anebo cestovního pojištění přes ČSOB Pojišťovnu. S ubytováním vám nejlépe poradí Booking.
1. Orloj ve Starej Bystrici
Orloj byl postaven v roce 2009, což z něj dělá nejmladší orloj nejen na Slovensku, ale i v Evropě. Jeho kompozice představuje patronku Slovenska, Pannu Marii sedmibolestnou a byl přistaven k boční stěně kulturního domu. Architektura náměstí, kde orloj stojí, je pak laděná v podobném stylu, aby nic nebilo do očí.
Orloj je dřevěný a po jeho bocích se nacházejí busty významných postav ze slovenských dějin, jako je například Svätopluk či Štúr. Ostatní postavy, které jsou jeho součástí, lze spatřit až po tom, co začnou odbíjet hodiny. Tyto sochy potom představují významné světce, kteří jsou spojeni právě se Slovenskem, takže mezi nimi najdete třeba Cyrila a Metoděje.
Dominantou tohoto orloje je barevný astroláb – ciferník. Zhotovený je ve třech základních barvách, které symbolizují části dne: černá symbolizuje noc, červená zas úsvit a modrá obzor. Na ciferníku se nachází množství astronomických údajů, bez nichž by orloj nebyl pořádným orlojem. Zhotovený byl na objednávku v Praze. Jelikož je řízený počítačem, považuje se za jeden z nejpřesnějších orlojů na světě.
Orloj se nachází na náměstí obce Stará Bystrica. Až si ho dostatečně prohlédnete, můžete si pochutnat na chutném jídle v jedné z mnoha restaurací.
V okolí Starej Bystrice najdete množství zajímavých míst. Zaujmout vás může například rozhledna na Bobovci, k níž vede dobře vyznačená trasa. Cesta trvá přibližně hodinu a půl a neskytne se vám krásný výhled nejen na město, ale i její malebné okolí. Vynechat byste neměli ani skanzen Vychylkovka, který vás vtáhne do minulosti a povypráví příběh života starých kysučanů. Provézt se tu můžete i historickou železnicí nebo se vykoupat ve vodní nádrži Nová Bystrica či Vychylovské Prahy.
2. Dubnické opálové doly
Tentokrát se přesuneme víc na východ, konkrétně do Prešovského kraje a malebné obce Červenica. Dubnické opálové doly můžeme pokládat za jeden z největších klenotů Slovenska. A jak by taky ne, když jejich počátky sahají a do římských dob? Proto víme, že jsou to nejstarší opálové doly na světě, ve kterých se tento kámen až do 19. století těžil jako v jediných dolech vůbec.
Opál byl v minulosti vzácnější než drahokamy či zlato, dovolit si ho mohli jen skuteční boháči. Učaroval například Napoleonovi – jeho manželka nosila nejznámější opál Oheň trojský. Ano, i ten pochází právě ze Slovenska. Dokonce se tu vytěžil i největší opál, kterému dali příhodné jméno Harlekýn, jenž dnes můžete obdivovat v národním muzeu ve Vídni.
Návštěvníci dnes mají v dolech možnost procházet se zhruba 1,2 km dlouhými chodbami štoly Jozef a obdivovat různé druhy opálů a jiných materiálů nebo zjistit, jak horníci v těchto podmínkách pracovali před zhruba 100 lety.
Jelikož se nacházíme v pohoří Slánských vrchů, výlet k dolům můžete obohatit o nějaký pěknou vycházku po okolí. Nachází se zde mnoho turistických tras, z nichž některé vás dovedou na vrcholky kopců, jako je Šimonka, Praporec či Ivanov vrch. Ani tato místa v minulosti nezůstala nestřežená a milovníky historie tak jistě potěší možnost vyšplhat na zříceninu hradu Bodoň. A pokud jsou pro vás lákadlem i netradiční atrakce, v nedaleké obci Zlatá Baňa se můžete zastavit u obrovského dřevěného megafonu.
3. Evropské náměstí v Komárně
Oběhnout za jeden den většinu Evropy? To můžete zažít v Komárně, kde se nachází známé náměstí Evropy.
Na náměstí vás dovedou 4 historické vstupní brány. Po chodníku se pak dostanete ke kopii hudebního pavilonu z parku Anglia, v němž ještě v 19. století hrávaly vojenské kapely. Nádech historie mu dodává i busta uhersko-českého krále Ladislava V. Pohrobka, který se narodil v nedaleké pevnosti. Dnes slouží k oddychu a rekreaci jak obyvatelům Komárna, tak návštěvníkům. Na místním hřišti se navíc pobaví i děti.
Náměstí je hotovým architektonických skvostem. Nachází se na něm zhruba 45 budov, přičemž každá z nich je postavená v jiném stylu. Znázorňovat mají právě 45 různých zemí a regionů Evropy, takže zde můžete pozorovat stavby podobné těm v Itálii, na Islandu, v Grónsku či v Polsku a utvrdit se v tom, jak různotrodá a krásná Evropa je.
Atmosféru nádvoří nedotváří jen fontána, ale i množství soch, které představují patrony kontinentu i samotných uherských králů. Můžete se tak zde potkat s velikány jako Marie Terezie nebo Matěj Korvín.
V Komárně můžete navíc obdivovat i Komárenskou pevnost, která byla svého času největší obrannou pevností v Uhersku a chránila jeho hranice i v časech protitureckých bojů. Pro milovníky historie je tu ještě Podunajské muzeum či Zichyho palác, kde je dnes nainstalovaná expozice věnovaná bohaté historii města. Umělecky založené duše ocení přítomnost komárenské Obrazárny anebo Galerie Limes. Kdo hledá spíše zábavu či relax, je zde pro něj Laser Arena Komárno či termální koupaliště.
4. Hrady a zámky
Území Slovenska má dlouhou a pestrou historii. Důkazem toho jsou i mnohé městské pevnosti, hrady a zámky, které se nám zachovaly z časů uherských králů. Spousta z nich vypráví příběhy o hrdinských činech jejich pánů. Z množství hradů, jež v minulosti chránily obchodní cesty nebo bránily lid před Turky, jich mnoho vyhořelo nebo byly zničeny, a navštěvovat tak můžeme jen ruiny. Přesto však na Slovensku stále najdeme dost majestátních hradů a panských sídel, jež se vyplatí navštívit.
► Bojnický zámek
Bojnický zámek patří k nejstarším památkám, jaké máte na Slovensku možnost najít. Původně dřevěný hrad postavený nad městem Bojnice, byl později přestaven na kamenné sídlo a od 16. století plní funkci renesančního sídla. Zámek má bohatou historii, patřil mnohým šlechtickým rodům – mezi nejznámější patří Matúš Čák Trenčiansky, Matěj Korvín, rodina Turzovců či Slovákům dobře známí Pálfiovci.
Během pandemie bylo možné si zámek prohlédnout individuálně bez komentované prohlídky průvodce. Toto opatření se natolik zalíbilo, že se praktikuje dodnes. V nabídce jsou dva okruhy a cena vstupenky pro dospělého je 11 €, je však k dispozici mnoho slev – například první neděli v měsíci budete mít vstup zcela ZDARMA.
V okolí Bojnic najdete další výletní cíle jako třeba termální koupaliště Čajka nebo vodní svět Sebedražie, který ocení především děti. Pokud hledáte něco zajímavého a netradičního, navštivte Dom ilúzií či Zrkadlové bludisko. Výhled na město a jeho okolí si pak užijete z vyhlídkové věže.
► Oravský hrad
Jeden z nejzachovalejších a nejstarších hradů Slovenska se hrdě tyčí na skalisku nad řekou Orava už od 13. století. Původně obranná pevnost se v průběhu času měnila, až z ní nakonec vzniklo muzeum.
Podobně jako spousta jiných hradů, ani tento se nevyhnul požáru, a to v roce 1800, kdy byl téměř kompletně zničen. Tehdejší majitelé, Zichyovci, se ale pustili do jeho opravy, a tak z něj v roce 1868 vytvořili muzeum, které je funkční dodnes.
I toto místo můžete díky pandemii projít bez průvodce, jehož výklad nahradí mobilní aplikace Audiou sprievodca Oravského hradu, kde najdete všechny potřebné informace, a to v 6 jazycích. Holdujete-li spíše prohlídce se skutečný průvodcem, navštivte tento hrad v hlavní turistické sezóně. Prohlídku můžete podniknout po malém, středním nebo velkém okruhu, za něž zaplatíte od 7 do 13 €.
Kormě hradu v Oravě najdete i soustu jiných atrakcí a krásných míst. Vodní nadšenci ocení aquapark v Dolnom Kubíně, Oravskou přehradu nebo Meander Thermal Oravice. V Dolnom Kubíně taky můžete navštívit Čaplovičovu knihovnu a Oravskou galerii. V obci Klín pak zažijete malé Rio de Janeiro, když navštívíte zmenšenou sochu Ježíše na nedalekém kopci.
► Hrad Červený Kameň
Hrad z první poloviny 13. století vznikl spíše než z obranných účelů jako rozmar tehdejší majitelky. Nakonec se však stejně stal součástí obranné linie hradů, které se táhnou od Žiliny po Bratislavu.
I Červený Kameň je opředený mnohými pověstmi a legendami a vystřídal moho majitelů, kteří na něm zanechali svůj otisk. Mezi nejznámější jména patří pán Váhu a Tater, Matúš Čák Trenčianský, Zápoľští nebo Turzovci. Důležití jsou také Fuggerovci, kteří hrad získali od Turzovců a později uherští Pálfiovci, jejichž jméno je spjato s mnoha slovenskými hrady a zámky.
Dnes můžete prostory tohoto krásného hradu, který připomíná spíše větší panské sídlo, navštívit i v rámci komentované prohlídky. Vybrat si můžete ze 4 okruhů a zaplatíte cca 7 €.
V okolí hradu najdete mnoho zajímavostí, a tak se vám vyplatí naplánovat si spíše delší výlet. Město Trnava nabízí mnoho zákoutí, historických objektů i moderních kreací. Daleko to není ani do Modry a za návštěvu stojí i Zámek Budmerice. Zároveň si můžete vybrat z mnoha různě obtížných turistických tras.
► Kaštel ve Sv. Antoně
Z většiny slovenských hradů dnes zbyly jen ruiny, které si svá tajemství nechávají pro sebe. Kaštelů, zámků a jiných panských sídel se však zachovalo víc než dost. Kaštel ve Svätom Antoně vlastnily například rodiny Koháry a Coburg, díky nimž máme dnes možnost obdivovat originální nábytek i obrazy.
Traduje se, že tento kaštel s sebou nese jistou symboliku a jistým zůspbem představuje počítadlo kalendáře. Jeho 4 vchody totiž představují 4 roční období, 7 arkád zase 7 dní v týdnu, 12 komínů pro 12 měsíců v roce, 52 pokojů jako počet týdnů a 365 dní jako počet dní v roce.
Projít si kaštel můžete po dvou okruzích, kdy jeden trvá něco přes hodinu a navštívíte 13 pokojů, zatímco ten druhý trvá skoro dvě hodiny a poskytuje nahlédnutí do více prostor. Za vstupné zaplatíte 8–10 euro.
► Kaštel a letohrádek Dardanely
V malebné obci Markušovce na východě Slovenska byl v 17. století postaven kaštel v renesančním slohu. Obklopuje ho francouzský park, jehož součástí je letohrádek Dardanely. Ten byl postaven pro uherského panovníka Josefa II., který jej však nikdy nenavštívil a přišel tak o krásné výhledy. Dnes se v letohrádku nachází i stálá expozice hudebních nástrojů zaměřená především na domácí výrobce, což jí dělá jedinou expozicí svého druhu. Najdete zde i společenskou místnost s nádhernými freskami s výjevy z řecké mytologie.
Kaštel i letohrádek můžete navštívit dohromady, nebo zvlášť, což pak ovlivňuje i výši vstupného. Pokud navštívíte kaštel, zaplatíte 5 euro, u letohrádku pak eura 3. vstupné do obou objektů dohromady vás bude stát 7 euro.
5. Vodní plochy
I když na Slovensku není moře, najde se tu spousta míst pro rekreaci u vody. Populární jsou vodní nádrže, přírodní jezera nebo tajchy (speciální vodní nádrže vybudované v okolí Banské Štiavnice za účelem zisku nových energetických zdrojů pro těžbu a úpravu rud.). Představíme si jak ty nejpopulárnější, tak ty méně známé, které vás jistě zaujmou.
► Liptovská Mara
Asi nejznámější přehradou na Slovensku je vodní plocha Liptovská Mara, která se nachází mezi Ružomberokem a Liptovkým Mikulášem. Patří do systému přehrad tzv. Vážské kaskády vybudovaných za účelem protipovodňové ochrany a výroby elektrické energie.
Přehrada byla postavena mezi lety 1969 a 1975 zaplavením 13 obcí a přestěhováním více než 4 000 obyvatel. Co se týče objemu vody, je druhou největší nádrží na Slovensku. Dnes je populárním místem pro vykonávání vodních sportů a trávení dovolené v chatkách, stanech nebo v nedalekých luxusních hotelích.
V okolí najdete archeologickou lokalitu Havránok, keltské opevnění osady Kotínov s druidskou svatyní z 1. století před Kristem. Užít si můžete i návštěvu muzea v přírodě. V letních měsících zde zaplatíte vstupné 2 eura.
► Zemplínska šírava
Vodní nádrž na východním Slovensku v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchy je oblíbenou turistickou destinací s populárními rekreačními středisky. Kromě rekreace však slouží také k polnohospodářskému zavlažování a ochraně proti povodním.
Jsou zde velmi příznivé klimatické podmínky na koupání, vodní sporty, rybolov, cykloturistiku nebo pěší turistiku po okolních vrších. Průměrná délka slunečního svitu zde dosahuje až 2200 hodin ročně, takže je ideálním místem pro chytání bronzu.
► Oravská přehrada
Na soutoku Bielej a Čiernej Oravy byla v 50. letech dokončena Oravská přehrada, která rovněž patří mezi oblíbené turistické lokality jak v létě, tak v zimě. Na jejích březích si v různých rekreačních oblastech můžete užívat koupání, jachting, šlapadla, windsurfing a další vodní atrakce. Ubytování najdete ve městě Námestovo nebo přímo u břehů přehrady.
V létě se zde můžete zúčastnit vyhlídkových plaveb lodí okolo ostrova ve středu přehrady, jenž je pozůstatkem zaplavené obce Slanica. Navštívit na něm můžete římskokatolický kostel Povýšenia svätého Kríža a lapidárium, kde je dnes instalovaná expozice oravského lidového umění, plastiky a malby. Občas si zde můžete užít i slavnostní koncert.
Rybáři si zde taky přijdou na své. Přehrada je domovem mnoha candátů, kaprů, štik, hlavatek, sumců či úhořů.
► Méně známé vodní plochy na Slovensku
Hledáte další tipy na bezva koupačky? Navštivte na východním Slovensku Domašu, Beňatinu, Vinianske jazero, Izru, Pod Bukovcom, Sabinku, Úhornú, Palcmanskú Mašu či Levočskú přehradu. Ve středním Slovensku objevte Štiavnické tajchy, Novú Bystricu, Teplý vrch či Ružinú. Na západě se můžete vykoupat v Duchonce, vodní nádrži Boleráz, Jakubovských rybníkách, Kráľové, Kuchajdě, Bukove, Lipovině, Zlatých pieskách či Sĺňavě.
6. Syslové na Muránskej planině
Snad nejpopulárnějším národním parkem pro děti je Národní park Muránska Planina. Je to jeden z nejmladších parků na Slovensku, o to víc toho ale nabízí k objevování. Je zde zmapovaných více než 250 (bohužel však nepřístupných) jeskyní a 15 propastí. Turisté však nejvíce vyhledávají sysly. Louka plná syslů v poslední době zaujala i britské dokumentaristy, kteří se rozhodli zmapovat život slovenských zvířat.
Hodně z nás překypuje náklonností k malým chlupatým zvířátkům. Na této planině si jejich přítomnost užijete do sytosti. Syslíci si na lidi za poslední roky zvykli natolik, že se k vám přiblíží do těsné blízkosti a čekají nějakou dobrotu. Spíše než jablka a zeleninu ocení bohužel nezdravé piškoty, takže pokud jich kolem sebe chcete mít velké hejno, přineste s sebou tuto dobrotu. Chcete-li je přeci jen nakrmit něčím zdravějším, vsaďte na slunečnicová semínka, samozřejmě nesolená! Mrkev pak můžete nabídnout oslíkům, kteří na louce se sysli žijí v symbióze.
Kousek od planiny pak najdete hrad Muráň, o němž se dokonce zpívá v jedné z nejstarších slovenských písní, která pochází z 16. století. Obdivovat můžete také známý Chmarošský viadukt, který patří k nejunikátnějším stavbám v celé republice, také pramen řeky Hron či zámeček Coburgovců, známý také jako léčebný ústav Predná Hora. Populární je i kavárna Depo Café přímo u viaduktu, kde si kávu vychutnáte v historickém vagónu.
7. Nejdéle činná mincovna v Kremnici
Místem, které na svém výletě rozhodně nemůžete vynechat je státní mincovna v Kremnici. Král Karel I. ji založil v roce 1328, když Kremnicu povýšil z osady na město. Mincovna tedy vyrábí mince nepřetržitě už skoro 700 let, což ji řadí mezi nejstarší nepřetržitě vyrábějící podniky na světě. Kromě mincí vyrábějí medaile, plakety, žetony, odznaky, vyznamenání, primátorské řetězy a soustu dalšího. Od roku 2011 je součástí evropského kulturního dědictví.
Nejznámější kremnická mince je rozhodně jejich dukát. Všechny tyto dukáty se totiž vyznačovaly vysokou a stálou ryzostí zlata, která byla oproti všem ostatním mincím v soudobé Evropě vyšší. Podle záznamů zde prý bylo vyraženo až 21,5 milionů dukátů, kromě toho se zde razily i tolary (velké stříbrné mince).
Pokud se rozhodnete mincovnu navštívit je třeba se předem ohlásit na prohlídku, za kterou zaplatíte 2–4 eura.
8. Jeskyně v Demänovskej dolině
Pokud máte chuť objevovat čarovná podzemní zákoutí a trochu se zchladit, navštivte Demänovskou jeskyni. Tato přírodní památka byla objevena v roce 1921 a dnes je nejnavštěvovanější zpřístupněnou jeskyní na Slovensku. Leží na severní straně Nízkých Tater a je slovenským nejdelším jeskynním systémem. Mezi její dominanty patří Demänovská jaskyňa slobody.
Nachází se 13 km od Liptovského Mikuláše, několik kilometrů pod známým lyžařským střediskem Jasná. Zážitek vás čeká už před samotným vstupem do jejích útrob. Od parkoviště k jeskyni vede serpentinový chodník dlouhý asi 400 m s převýšením cca 67 m. Čeká vás zde také naučná stezka.
V samotné jeskyni najdete dva okruhy dlouhé 1,2 km a přes 2 km. Průměrná teplota v jeskyni se pohybuje mezi 6 a 7°C. Na prohlídce si užijete pohledy na unikátní sintrové formy, podzemní řeku Demänovku, krasová jezírka a typické řekou modelované chodby či stropní koryta. Dominantou dlouhého okruhu je pak Veľký dóm – nejrozměrnější podzemní zpřístupněný prostor na Slovensku s podzemním řešičtěm a měkkým, čistě bílým sintrem. V druhé části pak najdete Růžovú sieň a Královu galériu.
► Okolí
Demänovská dolina, kde jeskynní systém leží, je jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších turistických míst na Slovensku. Pro zpestření výletu se můžete vyvézt lanovkou na vrch Chopok a odtud přejít Ďumbier, nejvyšší vrch Nízkých Tater.
Pokud nejste ne chození do kopce, stavte se na rozhledně na Ostredku, čarovné pohledy nabízí i Vrbické pleso.
9. Velké Hincovo pleso a Modré pleso
Z Nízkých Tater se přesouváme do Vysokých, kde už nám místní fauna a flóra jasně napoví, že máme co dočinění s velkými kopci. Nachází se tu množství krásných ples, jezírek, z nichž nejznámější je Veľké Hincovo pleso ve Hincovej kotlině. Je největším a nehlubším karovým jezerem na Slovensku. Jeho hladina je navíc pokryta ledem průměrně 270 dní v roce.
► Veľké Hincovo pleso
Název Hincova plesa zřejmě vyplývá ze jména Hinco (Ignác), který měl podle lidových pověstí v okolí plesa pást ovce. Může být ovšem také pojmenováno podle horníků (hincovia), kteří v tatranských dolinách hledali zlato.
Okolí Veľkého Hincova plesa je skutečně malebné. Na západě se nad ním tyčí Kôprovský štít, na severu Čubrina a Veľký Mengusovský štít a na východě Východný Mengusovský štít, Hincova veža a Mengusovský Volovec. Na jih se pak otevírá Mengusovská dolina. Najdete zde samozřejmě také mnoho turistických tras všech možných obtížností od lehkých procházek až po treky pro zkušené horolezce.
► Modré pleso
Nejvýše položeným nevysychajícím plesem na Slovensku i ve Vysokých Tatrách je Modré Pleso. Nachází se v horní části Malej Studenej doliny a také je většinu roku zamrzlé. Okolo něj vede turistický chodník spojující Malú Studenú dolinu a Javorovú dolinu. Tradiční východiskem túr k plesu je Téryho chata, k níž se můžete dostat z Tatranskej Lomnice, Tatranskej Javoriny, Starého Smokovca či Hrebienku.
10. Aquaparky na Slovensku
Slovensko je zemí, která byla obdařena mnoha termálními prameny. U nich jsou postaveny lázně a akvaparky, jež jsou oblíbenou zastávkou mnoha místních i turistů. Zde se zaměříme na 5 aquaparků, které patří mezi nejoblíbenější na Slovensku.
► Bešeňová
Aquapark Bešeňová leží kousek od Liptovského Mikuláše je ideální pro rodiny s dětmi, páry i party mladých lidí. Najdete zde mnoho bazénů, tobogánů a atrakcí, načerpáte zde ale taky ztracenou energii a vitalitu. Termální voda působí blahodárně na pohybové a dýchací ústrojí, pomáhá s urologickými problémy, má příznivé kosmetické účinky, díky lithiu navíc působí příznivě i na psychiku.
► Tatralandia
Tatralandia je nejnavštěvovanějším aquaparkem na Slovensku, který najdete v Liptovskom Mikuláši, kousek od hřebenů oblíbených Tater. Spolu s aquaparkem navíc můžete navštívit také park ZOOKONTAKT, větrný tunel Hurricane Factory, sportovně-kulturní halu Liptov Aréna a Kryo Centrum Liptov. Jestliže cestujete autobusem, oceníte kvalitní příměstskou dopravu, kterou se sem dostanete ze všech většíchčeských a slovenských měst.
► Aquacity Poprad
Tento unikátní komplex nabízí širokou škálu služeb pro ideální dovolenou, nezapomenutelný rodinný výlet nebo firemní akci. Multifunkční resort nabízí ubytování, relaxační a wellness služby, možnosti zdravotní turistiky a sportovní vyžití nebo gastronomické a kongresové služby pro business klientelu. V termálním aquaparku se 14 vnitřními a vnějšími bazény s vodní plochou 3 500 m² najdete i fitness, kryocentrum, kliniku krásy a zdraví, dvoupodlažní wellness centrum, masážní centra, bary, restaurace, dětské koutky, hřiště a kongresové prostory.
► Podhájska
Termální koupaliště se pyšní jedinečnou léčivou geotermální vodou, která se svým složením podobá vodě z Mrtvého moře a příznivě působí proti různým onemocněním. Nachází se v Nitranském kraji v okrese Nové Zámky. Podobně jako v ostatních komplexech i zde můžete využít služeb, jako jsou masáže, elektroléčba či sauna. Komplex doplňuje zeleň se sochami, které vznikly v areálu na pravidelných sochařských sympoziích.
► Méně známé vodní parky na Slovensku
Jedním z méně známých aquaparků je například ten v Oravě v Západních Tatrách. Leží skoro na hranici s Polskem a jen pár kilometrů od Zakopaného. Během celého roku se zde můžete kromě koupání občerstvit v bistru, kavárně či bufetu. Užijete si i různé vodní atrakce, perličková sedadla nebo lavice. Pýchou parku je unikátní geotermální voda vyvěrající z hloubky 1 611 metrů, která je k dispozici v 6 sportovních i relaxačních bazénech.