10 jedinečných míst Portugalska
15. 8. 2022Ještě než se vrhneme na konkrétní místa, představme si trochu samotné Portugalsko. Tato nejzápadněji situovaná země nabízí kromě výborného jídla a vína nepřeberné množství tradičních míst prodchnutých historií. Ať už dáváte přednost procházce městem plným života a památek, nebo průzračné přírodě v podobě hor, útesů a pláží, tady si na „to své“ zaručeně přijdete. Pevnina nebo ostrovy, jedno je jisté – Portugalsko vyzařuje unikátní atmosféru, kterou jinde na světě nenajdete.
Pro tuto krásnou zemi jsou vedle dalších zajímavostí typické modrobílé kachličky (azulejos) s dlouholetou tradicí a hojně se vyskytující korek, ze kterého dokáží Portugalci vytvořit snad všechno na světě – vějíř, boty, šaty, šperky, kabelky, kšiltovky, pouzdra, peněženky, ale třeba i takový deštník. Pokud tedy chcete svým blízkým přivézt autentický dárek právě z Portugalska, zdobená kachlička v provedení podšálku nebo jakýkoli korkový výrobek bude tou správnou volbou.
Dovolená v Portugalsku či dalších zemích vás nemusí nutně „zruinovat“, když část vynaložených nákladů získate zpět díky cashbacku od Plné Peněženky. Letenky pořídíte přes Eurowings.com, Kiwi.com či Lufthansa.com, půjčení auta přes RentalCars.com a cestovní pojištění přes ePojištění nebo ČSOB. Ubytování hledejte přes HostelWorld.com, nebo se zkuste podívat na Booking.com.
1. Lisabon
Co byste v Lisabonu určitě neměli vynechat, je náměstí Praça do Comércio se svým triumfem v podobě vítězného oblouku Arco da Rua Augusta, Torre de Belém (Belémská věž) v pozdně gotickém stylu, jež je nejen symbolem celého Lisabonu, ale také portugalských mořeplavců a objevitelů. V neposlední řadě byste si neměli nechat ujít nejstarší katedrálu v Lisabonu Santa Maria Maior de Lisboa.
2. Porto
Pokud se zajímáte o historii, pak je pro vás Porto tím ideálním místem pro návštěvu. Za jakýsi symbol tohoto krásného města můžeme považovat most Ponte de Dom Luís I (most krále Ludvíka I.), navržený slavným Gustavem Eiffelem. Most spojuje čtvrť Ribeira a Vila Nova de Gaia ve dvou podlažích. Z mostu vedoucího přes řeku Douro se vám naskytne krásný výhled na všechny strany, a to zejména z jeho horní části. Další zajímavou zastávkou je nádraží São Bento, které kromě své skvělé lokality nabízí unikátně zdobený a historií protknutý interiér.
Milovníci vína si v Portu také přijdou na své, neboť se tu pořádají ochutnávky portského vína a návštěvy vinných sklípků. Naopak milovníci nerušeného spánku nejspíš nadšením skákat nebudou, na noční klid se tu totiž příliš nehraje. Počítejte tedy spíš se životem v plném proudu.
3. Madeira
Ostrov věčného jara, ostrov květů nebo snadno dostupná exotika – všechna tato hesla skvěle vystihují překrásný kousek ráje zvaný Madeira. Co ostrov jako jeden z mála nabízí, je příjemné klima v průběhu celého roku. Když vám tedy nevyjde dovolená v létě, svět se nezboří a můžete sem třeba v zimě, kdy na ostrově převládají teploty v rozmezí 20–22 °C. Madeira nabízí tolik rozmanitých míst, že vám jedna návštěva stačit nebude.
Madeira nabízí vyžití jak pro turisty upřednostňující aktivní dovolenou, tak pro ty s preferencí pasivní formy odpočinku. Co se týče dopravy po ostrově, můžete si buď zapůjčit auto, například přes RentalCars.com, nebo jezdit místní autobusovou dopravou. Půjčení auta nicméně vychází nejlépe z hlediska úspory času a energie. Kdybyste ale přece jen dali přednost přepravování autobusem, nastudujte si pečlivě jízdní řády a počítejte s možným zpožděním (v jízdním řádu se většinou uvádí časy odjezdu z konečné zastávky, proto je berte s rezervou).
Mezi místa, která byste rozhodně měli na Madeiře vidět, patří:
- Hlavní město Funchal
- Vulkanická jezírka Porto Moniz, kde si můžete zaplavat
- Vyhlídka na útesu Cabo Girão s průhlednou podlahou
- Nejvýchodnější výběžek ostrova Ponta de São Lourenço
- Nejzápadnější část ostrova Ponta do Pargo
- Nejvyšší hora Madeiry Pico Ruivo
- Achadas da Cruz – lanovkou přímo k pobřeží
- Vyhlídka Balcões s dechberoucím výhledem a možností nakrmit místní pěnkavy
- Slaměné domky v městečku Santana
- Levády – zavlažovací kanály vedoucí panensky čistou přírodou
4. Faro
5. Coimbra
Mezi největšími městy Lisabonem a Portem se nachází univerzitní město Coimbra ležící na řece Mondego. Jeho nejvýznamnější dominantou je nejstarší univerzita v celé zemi Universida de Coimbra. Stejně jako v Lisabonu, i zde na vás dýchne atmosféra typického portugalského hudebního stylu fado, které uslyšíte na živo snad v každé zdejší restauraci. Co městu dodává na jedinečnosti, je kombinace moderního života a středověké historie, která zde stále přebývá díky zachovalým památkám.
Jednou z takových památek je starobylý románský klášter Santa Cruz, za nímž vás čeká pohled na Manga Garden – krásnou zahradu s fontánou, která je dřívější součástí kláštera. Pouhých 15 minut chůze přes řeku Mondego vám zabere, než se ocitnete před klášterem Santa Clara-a-Velha. Klášter je bývalou civilní farností ze 14. století, ale z důvodu postupného chátrání a rozpadu budovy musela být veškerá náboženská umělecká díla (včetně gotických hrobek) přemístěna do nového kláštera Santa Clara-a-Nova. Za návštěvu také určitě stojí barokní knihovna Biblioteca Joanina považovaná za jednu z nejkrásnějších knihoven na světě. V knihovně najdete přes 300 000 knih v pozlacených vazbách.
6. Portimao
Tak tady se nudit opravdu nebudete! Oblíbeným místem, které nabízí zábavu i odpočinek, je Praia da Rocha s výhledem na zlaté útesy s úchvatnými výběžky. Na pláži si můžete zapůjčit potřebné vybavení pro vodní sporty, posedět v baru, restauraci či kavárně nebo si projít místní obchody. Pokud rádi hrajete golf, tak se vám odsud pravděpodobně nebude chtít odjet. Vybrat si můžete hned z několika golfových hřišť: Álamos, Alto Golf, Morgado, Silves Golf nebo Penina, kde se kromě radosti ze hry dočkáte i potěšení z krásně udržovaného prostředí.
Večer si pak odpočinete klidnou procházkou po promenádě s výhledem na rybářské lodě a stěhovavé ptáky, kteří vám sem tam budou dělat společnost. Den můžete zakončit v jedné ze zdejších rybích restaurací, kde byste rozhodně neměli vynechat místní speciality, jako jsou například sardinky podávané s domácím chlebem, fazole s dušenými mořskými hlemýždi, rýže se škeblemi a tradiční moučníky bolas de ovo (vaječné kuličky) nebo figos cheios (plněné fíky). Pro ty, kdo si chtějí vyhodit z kopýtka, má Portimao v rukávu hned několik nočních klubů, barů a kasín s luxusním prostředím, kde je o zábavu postaráno.
7. Lagos
V oblasti Algarve se nachází město Lagos, kde se více než v jiných portugalských městech setkáme s kontrastem se západní kulturou. Díky tomu tu narazíte na spoustu orientálních prvků, které zde zůstaly po muslimských Maurech. Každé městečko má zkrátka to svoje. Protože je Portugalsko převážně věřící zemí, najdeme i v Lagosu spoustu církevních staveb. Jednou z nich je kostel Santo António s jednoduchou fasádou, ale překvapivě pompézním interiérem nebo kostel San Sebastian v blízkosti rybího trhu.
Teď se ale odkloníme od historických staveb a představíme si pár přírodních krás, které Lagos nabízí. Jako první stojí za zmínku krásná plážička Praia da Dona Ana, o níž vědí spíš místní obyvatelé než turisté. Další dvě krásné pláže, nad nimiž se tyčí útesy, na vás čekají v docházkové vzdálenosti – Praia do Canavial a Praia de Porto de Mós.
A co byste si během tohoto výletu neměli nechat ujít? Pouhé 3 km od Lagosu se nachází skalní město Ponta de Piedade, kde si můžete zapůjčit loďku a vychutnat si tak unikátní pohledy na útesy zblízka! Na své si tu ale přijdou jak milovníci lázní, jež potěší návštěva lázeňského centra la Sierra de Monchiqure, tak nadšenci do hornin, kteří se mohou vydat pátrat po neolitickém menhiru (blok neopracované nebo hrubě opracované horniny svisle zasazený do země, který často připomíná lidskou postavu).
8. Sintra
Do Atlantiku se zamilujete, když navštívíte jeho pobřeží v městečku Sintra. Tady zapomenete na spěch. Pokud si budete chtít zpříjemnit pobyt na pobřeží, navštivte Praia de Adraga, na jejímž okraji vás rádi pohostí ve vyhlášené rybí restauraci. Do Sintry se lehce dostanete příměstskou železnicí z Lisabonu, je to asi 20 km severozápadně.
Sintra vedle přírodních krás nabízí i významné kulturní památky. Jednou z nich je význačná budova Palácio Nacional de Sintra. Tento palác, kde se mísí architektonické prvky gotického, manuelského a maurského stylu, byl skoro soustavně obýván královskou rodinou, a to od 15. až do 19. století. Nejstarší zachovanou součástí paláce je kaple ze 14. století. Nyní je palác portugalskou národní památkou. Další pozoruhodnou pamětihodností Sintry je Palácio Nacional da Pena, palác vybudovaný v romantickém stylu. Na jeho místě původně stával klášter, který postavil král Manuel I. pro řád svatého Jeronýma. Za zmínku stojí i palác Monserrate nebo Quinta da Regaleira, ale také Castelo dos Mouros – Maurský hrad, který postavili Maurové už v 9. století. Sintra je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.
9. Évora
První volbou těch, kteří se chtějí podívat do provincie Alentejo, je právě Évora plná historie a krásných scenérií. Z regionu Alentejo si sami Portugalci často dělají legraci kvůli pomalému tempu, kterým tady život plyne. Není se ale čemu divit, když se teploty v létě vyšplhají klidně přes 40 °C, proto doporučujeme tuto oblast navštívit na jaře nebo na podzim. Když sem ale přijedete mezi květnem a červnem, stihnete zase tradiční veletrh svatého Jana plný kulturních akcí.
Ale pojďme se podívat konkrétně na Évoru. Jakožto jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Portugalsku se Évora pyšní převážně památkami v manuelském a renesančním stylu. Z pamětihodností stojí za návštěvu perla města, kterou je kostel sv. Františka, monumentální katedrála Évora – jedna z nejkrásnějších gotických památek v celém Portugalsku, pozůstatky římského chrámu Templo Romano (někdy také nazývaný Dianin chrám) nebo kostnice Capela dos Ossos. V těsné blízkosti Évory ve městě Montemor-o-Novo můžete navštívit jeskyni Escoural pyšnící se nástěnnými malbami z období paleolitu. Okolí Évory je plné malebných míst, historických památek a regionální kuchyně, takže když se tu ztratíte, zlobit se asi nebudete.
10. Cascais
Cascais najdete asi 30 km západně od Lisabonu na pobřeží Atlantiku. Bývala to původně rybářská vesnice, už v roce 1345 byla ale povýšena na město a nyní je jednou z nejbohatších obcí v Portugalsku. V minulosti ve městě pobývala hojně královská rodina. Dnes jsou pláže Cascais navštěvovány vyššími vrstvami a jsou také oblíbeným cílem turistů.
Když budete vážit cestu do Cascais, nenechte si ujít jedinečný zážitek, který vás bezesporu čeká jen pár kilometrů od Cascais, a to v Boca do Inferno. Vystupují zde z oceánu vysoké a strmé skalní útvary. Je zde potopená jeskyně, v níž se lámou vlny a moře a vítr zde vydávají nezvyklé zvuky. V Cascais můžete také zamířit hned do několika zajímavých muzeí, jako je Muzeum hrabat Castra Guimaraese, Museu do Mar, Casa das Historias Paula Rego nebo Muzeum portugalské hudby.
Cestou po promenádě si můžete vychutnat krásu pláží, dojít k Praia da Rainha a na Praça 5 de Outubro, kde najdete radnici a turistickou kancelář. Jedním z nejdůležitějších míst Cascais je Cidadela la Cascais – starobylé město, které sloužilo jako obranný komplex s baštami a několika stavbami, například Torre de San Antonio, pevnost Nossa Senhora da Luz a citadela. Je to velmi dobře zachovaná pevnost.
Portugalská kuchyně
Místní pokrmy ovlivnilo nejen sousední Španělsko, ale také bývalé portugalské kolonie v Severní Africe. Na své si tu přijdou milovníci ryb a mořských plodů. Rybolov má v této zemi totiž bohatou tradici. Portugalci jsou dokonce z celé Evropské Unie na prvním místě v konzumaci ryb na hlavu. A není divu! Zdejší kuchaři jsou v přípravě rybího masa naprostí mistři. Portugalci si nejraději smlsnou na tresce neboli bacalhau, tu však na rozdíl od jiných ryb připravují z vysušeného, soleného masa, které se musí naložit do vody až na 24 hodin. Když se však ocitne na vašem talíři, budete se olizovat až za ušima. Třešničkou na dortu jsou tresčí koblížky, které se tvoří z těsta obsahujícího tresčí maso, brambory, vejce a koření a mohou být i plněné portugalským kozím sýrem z pohoří Serra de Estrella.
Treska je však dost drahá. Pokud chcete lidovější cenu, vyzkoušejte třeba grilované sardinky – Sardinhas assadas. Z dalších rybích pokrmů stojí za zmínku například grilovaný hejk – Pescada grelhado a smažené filety z tuňáka – Bifé de atúm.
Nejoblíbenějšími specialitami z mořských plodů jsou škeble s paprikami, rajčaty, cibulí a kořením dušené v olivovém oleji – Cataplana a dušená rýže s mořskými plody – Arroz de Marico.
Pokud dáváte přednost červenému masu, vyzkoušejte vepřové. Oblíbenými přílohami jsou brambory, luštěniny či zelí. Porce jsou tu velké, ale pokud držíte dietu, určitě vyzkoušejte zeleninový salát s olivovým olejem.
Při čekání na hlavní chod můžete vyzkoušet zdejší polévku, která je v Portugalsku hustší než u nás, např. zelenou polévku Caldo verde z brambor a kapusty s mořskou solí, bylinkami a kousky klobásky.
Sladkou tečku na závěr pro vás nemáme jen jednu. Vedle středomořské kuchyně tu totiž najdete i spoustu lahodných dezertů. Při návštěvě lisabonské čtvrti Belém ochutnejte originální verzi Pastel de Belém. Tento slaďoučký košíček z listového těsta je naplněn žloutkovým krémem a doslova se vám rozplyne v ústech. První se vyrobil právě v Belému, ale ochutnat ho můžete v každé místní kavárně či cukrárně.
Dobré jídlo pak spláchněte výborným portugalským vínem. Sklenička portského je prostě „must have“.