3. největší město Spojeného království? Glasgow!

24. 4. 2023 Katka B.

Glasgow

Milý Zápisníčku, 

cestování je moje obrovská vášeň, a i když se můj seznam míst, která bych chtěla navštívit, stále rozšiřuje, řídím se nejen jím, ale i nabídkami levných letenek či pozváním svých v cizině žijících kamarádů. A tak to bylo i tentokrát. Ozvala se mi kamarádka, která studuje v Glasgow, a zvala mě, abych přijela na návštěvu. Neváhala jsem ani minutu.

Největší město Skotska

Zabalila jsem si tedy batoh, koupila letenku a vydala se na cestu, o níž můžu s klidem říct, že byla splněným snem. V tomto případě neplatí, že by Skotsko na mém „bucket listu“ nebylo – má tam své místo už dlouho, a tak jsem zabila dvě mouchy jednou ranou.

glasgow

Příjezd

Glasgow je největší město Skotska a zároveň třetí největší město ve Spojeném království, předběhl ho jen Londýn a Birmingham. Sehnat sem však cenově dostupné letenky je prakticky nemožné. Jelikož je od hlavního města Skotska, Edinburghu, vzdálené jen hodinu cesty autobusem, vyplatilo se mi koupit si letenku tam a do Glasgow si dojet autobusem – vyšlo to mnohem levněji. Sehnat lístek na autobus bylo snadné. Na stránkách místního letiště jsem byla přehledně navedena na stránky autobusové společnosti, kde jsem lístek pořídila.

Strávila jsem v Glasgow 10 dní, což je podle mě až až. Při dobrém počasí a s rychlýma nohama dokáže člověk všechna významná místa oběhnout za dva, za tři dny. Já jsem měla času víc, a tak jsem si mohla dát na čas a navštívit jen dvě až tři památky denně.

Nekropole a katedrála

glasgow

Jako první jsem navštívila Glasgowskou Nekropoli, což je viktoriánský hřbitov nad městem. Nachází se na něm více než 50 tisíc hrobů a stále se využívá. Součástí areálu je i Glasgowská katedrála nebo také Katedrála svatého Kentigerna, jejíž vznik se datuje už do roku 1136, kdy nechal její základní kámen položit král David. Nejstarší budova města je zároveň jedinou středověkou katedrálou Skotska, která přežila reformaci.

Vyplatí se jí navštívit už jen pro její impozantní strop, který jsem si vydržela prohlížet hodinu. Bolel mě z toho sice krk, ale stálo to za to. V kryptě pod kostelem panuje navíc nezaměnitelná atmosféra. Na tomto místě stál totiž původní kostel svatého Munga, jehož hrobku zde také naleznete. Milovníky seriálů potěší informace, že právě v těchto místech se natáčely pasáže ze známého seriálu Cizinka (Outlander).

Muzea

Muzea ve Skotsku jsou, stejně jako v jiných částech Spojeného království, převážně zadarmo. Další dny jsem tedy věnovala návštěvám Galerie moderního umění, Muzea dopravy blízko přístavu a Galerii Kelvingrove. Ta mě dokonce uchvátila natolik, že jsem do ní zavítala dva dny po sobě. Na jednom místě si totiž můžete prohlédnout obrazy od tuzemských umělců, v další místnosti se však už přenesete do Holandska, Itálie, Francie a dalších zemí, odkud pocházejí nejlepší umělci všech dob. Muzea ve Skotsku jsou velmi interaktivní, a tak jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Já jsem se v nich pobavila opravdu dosyta – zkoušela jsem a chytala všechno, co jsem jen mohla.

Univerzita

Nedaleko Kelvingrove, prakticky přes park, se nachází Glasgowská univerzita, čtvrtá nejstarší v anglicky mluvících zemích. Určitě stojí za návštěvu, a to jak díky nádherné architektuře, tak faktu, že posloužila při natáčení Harryho Pottera. Každý správný fanoušek této knižní série by se tu tedy měl určitě alespoň na chvíli zastavit. Její součástí je navíc Hunterianova galerie a muzeum, nedaleko také najdete krásnou botanickou zahradu.

Doprava

Pokud vám nevadí se delší dobu procházet, můžete se po Glasgow pohybovat pěšky – nic vás to nestojí, pořádně se rozhýbete a po cestě leccos uvidíte. Pokud byste se ale raději svezli, můžete využít všech 14 zastávek místního metra, kde opravdu není těžké se vyznat.

Město nejen pro fanoušky Harryho Pottera

Edinburgh

Edinburgh, hlavní město Skotska nese přezdívku Athény severu, a to především díky jeho bohatému kulturnímu životu. Současná generace knihomolů ho však zná jako místo, kde vznikl příběh mladého čaroděje s jizvou na čele. Právě v Edinburghu se nachází kavárna, v níž údajně J. K. Rowling svou slavnou knižní sérií napsala. Kavárna bohužel před časem vyhořela, a tak jsem ji navštívit nemohla, snad tedy příště.

Na architektuře Edinburghu je vidět, že je to město postavené na městě. Když si v minulosti boháči usmysleli, že se začnou oddělovat od chudších obyvatel, začali si stavět vlastní města na městech nižších tříd. Proto se dnes můžete procházet po ulici s malými obchůdky, zatímco pod pod vámi sviští auta a tramvaje.

Nejen krásný Holyrood

edinburgh

V Edinburghu jste strávila jen jeden, což je tedy rozhodně málo. Pořádně dlouho jsme se zdržela v Holyroodu, což je oficiální rezidence královské rodiny. Samotná Alžběta II. tu za svého života každý rok v létě trávila alespoň týden. Ne všechny prostory jsou proto přístupné veřejnosti, ale ty, kam se dostanete, rozhodně stojí za to. 

Fotit se tu sice nesmí, váš zážitek tím ale nijak neutrpí. Nás prohlídka zavedla i do věže, která sloužila jako vězení Marie Stuartovny. Postel, jež se nachází v její komnatě, je stále ta původní ze 16. století. Jelikož jsem člověk, co miluje historii, cítila jsem se zde jako v ráji.

calton hill

Prakticky hned naproti se nachází Skotský parlament, jehož architektura je trochu netradiční a ne tak středověká, jak byste asi čekali. Úplně zadarmo se zde můžete dostat do hlavního rokovacího sálu, z nějž mají poslanci krásný výhled třeba i na Artušovo sedlo – vrch, kam se skutečně vyplatí vylézt. Mimochodem, věděli jste, že stejně jako Řím, je i Edinburgh vystavěný na sedmi pahorcích? Z vyhlídky Calton Hill je to dokonale vidět.

Muzeum či Příčná ulice?

Příčná ulice

I v Edinburghu se nachází mnoho muzeí, která se vyplatí navštívit. Já jsem si stihla prohlédnout Edinburghské muzeum, které vám poví příběh života Skotů, ale i lidí žijících přímo ve městě. Pokud vás historie nezajímá, alespoň se zde za častého sychravého počasí zahřejete.

Nedaleko tohoto místa se nachází ulička, která inspirovala J. K. Rowling k vytvoření známé Příčné ulice z knih o Harrym Potterovi. Fanouškům doporučuji při vstupu odevzdat peněženku někomu, kdo má pevné nervy, jinak vaše konto hořce zapláče. To moje rozhodně ronilo potoky slz :-).

Z města do přírody

Loch Lomond

Loch Lomond je největší jezero Skotska a nachází se jen 45 minut cesty vlakem z Glasgow v malebném městečku Balloch. Jako většina jezer ve Skotsku je i toto jakýmsi pozůstatkem ledovců a zdrojem pitné vody.

Díky upraveným chodníkům se okolo jezera můžete procházet křížem krážem. Zastávku si však lze udělat u hradu Balloch. Kdysi se zde nacházela útulná kavárna, která dnes sice nefunguje, budova ale alespoň slouží jako veřejné záchody. My jsme došli alespoň k hradu, odkud je krásný výhled po okolí. Mezi stromy jsme dokonce rozeznali věžičky soukromé rezidence Gorge Clooneyho.

Rest and be Thankful („Odpočívej a buď vděčný“), kde jsem své 10denní dobrodružství zakončila, je vyhlídka vzdálená přibližně hodinu cesty autem od Loch Lomond. Dostanete se sem po cestě, která vede mezi skotskými kopci, a musím říct, je to jedno z nejkrásnějších míst, která jsem navštívila. Ve všech průvodcích informujících o skotské přírodě měli pravdu – je dechberoucí. Část této silnice se nepoužívá, a tak se po ní můžete projít a dosáhnout nejvyššího bodu, na němž na vás čeká modrá autobusová zastávka, která je jako dělaná pro odpočinek a pokochání se tím nádherným výhledem – a samozřejmě zde budete vděční. Za co, to už je na vás.

rest and be thankful

Musím říct, že tečka za těmito 10 dny nemohla být krásnější. Viděla jsem kus krásné přírody a vezla se autem nádhernou skotskou krajinou, což byl nezapomenutelný zážitek.

 

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.