Kykladské ostrovy – modrobílý ráj II.

19. 10. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

naposledy jsme se společně vydali poznávat Kykladské ostrovy – konkrétně Andros a Mykonos. Na ostrovech dnes ještě zůstaneme a jak jsem slíbila v první části, povíme si, co naše Cestovatele čekalo na Syrosu, Naxosu a Parosu :).

Kyklady

Syros

Syros je jakýmsi „hlavním ostrovem“ souostroví Kyklády, ale turisticky je stále nepolíbený. Ačkoliv návštěvníky už během připlouvání na ostrov přivítají pestrobarevné baráčky a typická italská architektura, je mezi ně sem tam vsazený i tradiční řecký modrobílý kostelík s kopulovitou střechou.  

Kyklady

První den naši Cestovatelé strávili průzkumem hlavního města Syrosu a pak se přesunuli do klidnějšího letoviska Kini. Zde si našli krásný, umělecky zařízený apartmán kousek od pláže Kini. A právě na tomto místě moje kamarádka zažila nejkrásnější chvíle celé dovolené. Rozhodla se společně s rodinou vydat na procházku po cestičce, která se vinula kolem kopců podél pobřeží a končila na blízké Delfini Beach. Tato písečná pláž vyniká výborným servisem z místního plážového baru spolu s lehátky za pár euro a v neposlední řadě velkolepými kopci, které objímají celou pláž kolem dokola.

Kyklady

Pro ty, kteří vyhledávají klid, pravou jižanskou atmosféru u moře a nízké ceny k tomu, je tento kousek ráje tím ideálním místem k prozkoumání :). Z ostrova Syros se našim Cestovatelům po pár nocích pochopitelně vůbec nechtělo pryč, ale nakonec je přemohla touha po dobrodružství a nutkání poznat i další ostrovy. 

Kyklady

Naxos

Dalším ostrovem, který se Cestovatelé rozhodli prozkoumat, byl Paros, turisty také příliš neprobádaný. Protože jim ale ze Syrosu do Parosu nejel žádný trajekt v potřebnou hodinu, rozhodli se strávit 1 noc na sousedním Naxosu.

Kyklady

Tato zastávka jim nakonec celý výlet ještě více zpestřila :). Vykoupali se tu v moři, navštívili městskou pláž a prozkoumali malebné bílé uličky hlavního města Chora, ze kterého historie přímo čiší. Během dne tu narazíš maximálně na jednu manželskou dvojici turistů, která se proplétá uličkami stejně náhodně jako Ty.

Kyklady

Paros

Místo, které toto kykladské dobrodružství tedy dokonale zakončí, je již zmíněný ostrov západně od Naxosu, Paros. Hlavním městem slunečného Parosu je Parikia, jenž pokračovalo v tradici modrobílých domků a kostelíků s azurovou střechou. Ideální místo pro toulání se uličkami. Nedaleko odsud se nachází Naoussa, o něco turističtější než Parikia nebo hlavní město Naxosu – Chora, a právě zde se nacházelo poslední ubytování našich Cestovatelů. 

Kyklady

Bývalá rybářská vesnice Naoussa se rozrostla o velké množství taveren, obchůdků a všemožných druhů ubytování. Opět se tu můžeme setkat s typickými znaky, jakými je modrobílá kykladská architektura, taverničky a v kontrastu k tomu každou druhou ulici zdobily bankomaty (ATM) a obchody zaměřené na turisty. 

Kyklady

Čas strávený na Parosu si naši Cestovatelé užili zase trochu jinak. Veselé večery v tavernách a poslední slunečné dny na nedaleké kamenitopísčité pláži Kolymbithres, kam bylo možné se z Naoussy dostat delší procházkou, autobusem nebo lodí – tzv. taxi boat.

Kyklady

P. S.: Řecký ostrov Paros proslul těžbou mramoru, který se odsud vyvážel do celého Řecka. Parský mramor je bílý, částečně průsvitný a má vhodnou strukturu zrn. Díky tomu byl využíván při tvorbě různých architektonických prvků, ale oblíbený byl také mezi slavnými sochaři v Athénách. 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.