Relax na západě Čech

30. 7. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku, 

jednou jsme se takhle s přítelem sešli doma – vzácné to chvíle – a shodli jsme se, že potřebujeme prodloužený víkend ve znamení odpočinku.
Ne však aktivního odpočinku, jako tomu u mě bývá obvykle, ale pěkně lenivého, takříkajíc nicnedělajícího. To znamená, že budíka si člověk nastaví akorát tak na snídani a pak se v klidu vrátí na pokoj, kde si hoví v měkké posteli s dokonalými polštáři (hned jsem se recepční ptala, odkud polštáře mají), a pak jde buď do bazénu, vířivky anebo se jde projít po pěkném okolí. A kam že jsem se to tedy tentokrát rozhodla vyrazit? Na západ Čech, konkrétně do Sokolova a Karlových Varů. 

Sokolov a Karlovy Vary

Jelikož naše autíčko chtělo na výlet s námi, výběr dopravního prostředku byl více než jasný.  V pátek jsme tedy vyrazili z Prahy směrem na Sokolov. Po 2 hodinách jízdy autem jsme byli v cíli. Ubytovali jsme se v hotelu, na chvíli se nechali unést pohodlností hotelové postele a pak jsme se šli projít po okolí. Po návratu jsme si dali tříchodovou večeři a lahvinku vínka a relax byl na světě. Druhý den ráno po snídani jsme se vydali prozkoumat město Sokolov. V okolí hotelu byl příjemně vyhlížející zámecký park. Prošli jsme dál až ke krásnému zámku Sokolov, který se vyjímal nejen svojí výraznou barvou. 

Sokolov a Karlovy Vary

Zámek Sokolov

Historie Sokolovského zámku sahá až do roku 1279. Stálo zde opevněné sídlo a místo bylo důležitou křižovatkou zemských cest. Ta asi nejdůležitější vedla ze středního Německa přes Kraslice a Svatavu, další z Chebu do Lokte a dále do Prahy. Byla zde také vodní tvrz, což dokládají archeologické výzkumy. V době husitských válek sokolovské panství obstálo a poté ho obdrželi od císaře Zikmunda Šlikové. To bylo v roce 1434. Šlikové kolem roku 1480 sídlo přestavěli na hrad s obdélníkovým půdorysem a se čtyřmi nárožními věžemi, což dalo základ dnešní zámecké stavbě. Ale v roce 1621 jim byl majetek zabaven, protože se podíleli na českém stavovském povstání. V roce 1622 hrad s celým panstvím koupili Nosticové, kteří byli oddáni Habsburkům.

Sokolov a Karlovy Vary

V době třicetileté války měl sokolovský hrad důležitou vojenskou úlohu při obraně města Sokolova. Neubránil se však Švédským útokům a Švédové město Sokolov i hrad v roce 1648 vypálili.  Zničený sokolovský hrad Nosticové v letech 1659 až 1663 znovu vystavěli v renesančním slohu, později upravili zahrady do francouzského stylu a vyzdobili je sochami. Další drobnější úpravy byly prováděny i nadále, například v letech 1870 a 1880 byly vyměněny staré střechy zámeckých věží a ty se zachovaly dodnes. V současnosti je dochovaná i přestavba pozdně gotická a barokní. Sokolovský zámek je od roku 2009 chráněnou kulturní památkou. 

Sokolov a Karlovy Vary

Na zámku je (mimo jiné) skvělé to, že ať se od něj vydáš jakýmkoli směrem, všude narazíš na výbornou zmrzlinu. A to obzvláště v horkém letním dni opravdu dokáže vykouzlit úsměv na tváři.
Po prohlídce zámku a jeho okolí jsme se vrátili na hotel, vzali na sebe plavky a běželi využít zbývající čas do vody. Dali jsme si pár bazénů, vířivek a potom, zatímco můj přítel dováděl na tobogánech, já se nenápadně vytratila a utíkala se schovat do vířivky. Když už se z nás pomalu stali vodníci, rozhodli jsme se vrátit se na pokoj a potom už hurá za jídlem a odpočinkem. 

Sokolov a Karlovy Vary

Karlovy Vary

Následující den po snídani a check-outu jsme vyrazili do Karlových Varů. Jako první nás ohromil svojí architekturou a celkovým vzezřením pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla, vystavěný v letech 1893 až 1898. Nejvíce se na kostele vyjímaly zlaté kopule, od kterých se odrážely sluneční paprsky a spolu s modrou barvou věžiček vytvářely kontrast okouzlující na pohled. Nejen zmiňovaný kostel, ale i další stavby v této čtvrti jsou velice působivé a člověk si je zkrátka musí nějakou dobu prohlížet.

Sokolov a Karlovy Vary

Sadová kolonáda

Zdobená litinová kolonáda z roku 1881 se nachází na levém břehu řeky Teplé v lázeňské části Karlových Varů. Procházka lázeňským městečkem je dlouhá necelý kilometr a dá se pohodlně a beze spěchu projít v krátkém čase.

Sokolov a Karlovy Vary

V místních stáncích si návštěvníci mohou koupit ozdobnou nádobku na ochutnávání pramenů, karlovarské trojhránky nebo oplatky (i ohřáté!), různé suvenýry a v neposlední řadě i výbornou zmrzlinu. Kolonáda nabízí celkem 3 prameny - pramen Hadí (ten poznáš i bez popisku díky hadovi obmotanému na pítku), pramen Svoboda a pramen Sadový.

Sokolov a Karlovy Vary

Po velmi příjemné procházce lázeňským městečkem a přibližně dvaceti zmrzlinách jsme se opatrně odkutáleli k autu, které nás už netrpělivě vyhlíželo. Potom jsme už vyrazili směr Praha. 

Sokolov a Karlovy Vary

P. S.: Původně jsme se v Karlových Varech chtěli stavit jen na krátkou podívanou a na oběd, ale natolik se nám tam líbilo, že jsme nedokázali odejít včas, a tak už bohužel nedošlo na návštěvu rozhledny Diana a hradu Loket. O tom Ti, milý Zápisníčku, tedy budu muset napsat příště. 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Podobné články