10 nejatraktivnějších španělských provincií
11. 7. 2022Španělsko je pro mnohé definicí teplého moře, temperamentních tanců a odpolední siesty. Tato země na Pyrenejském poloostrově, která byla přes 7 století kolonizována muslimy a následně se stala jedním z nejmocnějších evropských impérií, však může nabídnout o mnoho víc. Nejenže si zde užijete skvělé koupání a jižní sluníčko, ale můžete obdivovat i nádhernou, avšak velmi členitou a nesourodou architekturu, která variuje od středověkých maurských staveb přes vznešené gotické stavby až po vysoce moderní a futuristické budovy.
Studiem španělského jazyka, historie a klutury jsem strávila hodně času a mám k této zemi blíž, než ke kterékoliv jiné. Proto se s vámi tento týden ponořím do krás a tajů tohoto temperamentního národa tak, abyste při jeho příští návštěvě zažili nepřekonatelnou dovolenou.
1. MÁLAGA
Málaga je jednou z nejjižnějších španělských provincií, která spadá pod Autonomní společenství Andalusie. Kromě nádherného pobřeží, kterému říkáme Costa del Sol (Pobřeží slunce) si zde užijete i výšlapy do hor nebo krásná golfová hřiště – pobřeží Málagy se neoficiálně říká Costa del golf.
Jak si užít Málagu:
► město Málaga
Jak už její název naznačuje, Málaga je hlavním městem stejnojmenné provincie, a už z toho důvodu si jí nemůžete nechat ujít. Užijete si zde hlavně historické architektonické památky, jako je hrad Alcazaba de Málaga z 11. století, kouzelné staré město nebo katedrála Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación. Doporučuji vylézt na její 86 m vysokou věž a užívat si dechberoucí výhledy po okolí. Toto město je jedním z nejstarších středomořských přístavů, a tak jistě nepřekvapí také hojná nabídka mořských plodů nebo krásné a snadno dostupné pláže. Nezapomeňte také navštívit některou z taveren, kde dostanete tapas zdarma k pití (Málaga je poslední město ve Španělsku, kde vás za ně nezkasírují).
► Ronda
Málaga je okouzlující provincií, která vás zabaví nejen na pobřeží, ale i ve vnitrozemí. Důkazem je například histotrické město Ronda, které patří k nejnavštěvovanějším místům celého Španělska. Pokud vás lákají majestátní stavby, nesmíte vynechat její návštěvu. Okouzlí vás především most Puente nuevo, který se klene nad hlubokou roklí mezi dvěma skalními masivy, na nichž městečko leží. Milovníci literatury ocení, že Ronda byla jedním z oblíbených míst Ernesta Hemingwaye.
► Krásné výšlapy a výlety
Pokud jste v Málaze, udělejte si čas na výlet kousek za hranice provincie k „bráně Evropy“ Gibraltaru – ty výhledy dlouho nezapomenete. Když už jsme u výhledů, na výlet si můžete vyrazit také do pohoří Sierra de Mijas, kde se třeba svezte lanovkou z Benaládeny, nebo do pohoří Sierra Blanca a na vrchol Pico de la Concha.
Krásný výlet také zažijete na tzv. „cestě bílých měst“, která se táhne hornatou krajinou a vede skrze malebné bílé vesničky. Milujete-li skály a dobrodružné cesty po visutých mostech a žebřících, nenechte si ujít trasu „El Caminito del rey“. Tato cesta králů se nachází poblíž městečka Ardales a rozhodně uspokojí každého adrenalinového nadšence.
Jste-li spíše na poklidnější výlety, vyražte kromě již zmíněných městeček třeba do Benalmádeny na obhlídku nádherného památníku v podobě hradu, ale například i přídi lodě, který je věnovaný životu a dobrodružstvím Kryštofa Kolumba – Castillo de Colomares.
► Letoviska
Pokud se vydáváte „jen“ na koupačku k moři, máte v Málaze na výběr z mnoha krásných přímořských letovisek, které často nabízejí mnohá další turistická vyžití a zásadně jen ty nejkrásnější pláže. Nádherné resorty tak najdete v Marbelle nebo v historickém Torre de Mar. V letovisku Fuengirola budete obdivovat hrad Sohail Z 10. století, v Torremolinos si zase užijete bezva akvapark. Letovisko Nerja pak nabízí jeskynní komplex Cueva de Nerja, který je zapsán na seznamu španělského kulturního dědictví.
2. GRANADA
Granada je další z provincií, která patří k Autonomnímu společenství Andalusie. Stejně jako Málaga se pyšní historickými architektonickými skvosty, najdete zde ale také nejvyšší horu Pyrenejského poloostrova (pozor, ne celého Španělska), Mulhacén. Turisty sem však nejvíce táhne úžasná maurská architektura, která je vážně fenomenální a samozřejmě pobřeží, Costa Tropical.
Co si užít v Granadě:
► město Granada
Granada je podobně jako Málaga hlavním městem stejnojmenné provincie a její jméno má každý pravděpodobně spojené s jednou z nejznámějších budov islámského historického dědictví, Alhambrou. Přestože tiuto starověkou citadelu na své cestě rozhodně nesmíte vynechat, není jediným lákadlem, na které se v Granadě můžete těšit. Kromě bohatého kulturního života, který je typický pro všechna větší španělská města, a výhledů na pohoří Sierra Nevada, zde můžete obdivovat třeba čtvrť Sacromonte s původními domky vyhloubenými přímo do svahu. Velmi zajímavá je také návštěva vědeckého parku Parque de las Ciencias. Připomíná mi trochu IQ park v Liberci, ale je samozřejmě mnohonásobně větší.
► Sierra Nevada
Toto pohoří, které v překladu znamená „sněžné hory“ je po Alpách nejvyšším pohořím v západní Evropě, a proto není s podivem, že si sem turisté rádi zajedou na pořádnou lyžovačku. Stejně jako Alpy je však i zde v létě také co dělat. Vdejte se například do vesnice Monachil a odtamtud do soutěsky Cahorros. Užijete si cestu po visutých mostech, výhledy na vodopády i koupání ve svěžích jezírkách. Nádherné scenérie si pak užijete i v údolí Lecrin.
► Krásné výšlapy a výlety
Sierru Nevadu už máte prošlou? Omrkněte další z národních parků, Sierra de Baza nebo objevte „evropskou poušť“, Desierto de Coloraos. Holdujete-li spíše rybaření nebo vodním sportům, navštivte vodní přehradu Embalse del Negratín. Milovníky staré architektury potěší výlet do města Sevilla a návštěva tamního zámku Alcázar.
► Letoviska
A kdo by se v Granadě nejradeji jen koupal a opaloval na pláži, vybere si jistě jedno z letovisek pobřeží Costa Tropical. Vyzkoušjte třeba Almuñécar, Salobreña nebo La Herradura.
3. BARCELONA
Barcelona je mojí srdcovou záležitostí, a pokud se tam někdy podíváte, jistě mi dáte za pravdu. Jedna ze 4 katalánských provincií se pyšní jedním z nejoblíbenějších a asi i nejkrásnějších pobřeží ve Španělsku, Costa Brava. Stejně jako celé Katalánsko je to území bohaté, což se odráží i na kvalitě služeb, ale pozor – v Katalánsku se stejně jako v některých dalších Autonomních společenstvích mluví jiným jazykem, který zní jako mix mezi španělštinou a francouzštinou. Přestože s vámi Katalánci klidně budou mluvit španělsky, uděláte dobře, když se pár karalánských frází naučíte – hned si vysloužíte seciální zacházení.
Pozn.: Kataláncům nikdy neříkejte Španělé. Katalánsko už roky usiluje o odrtžení od Španělska a jeho obyvatelé jsou na svou národní identitu hákliví.
Co navštívit v Barceloně:
► město Barcelona
Hlavním městem a naprostým skvostem provincie, ale i celého Katalánska je Barcelona. Tohle historické, ale i moderní, romantické, ale i divoké město je vším, co si může turista přát. Bezpochyby nejvíce si zde budete užívat nepřekonatelnou architekturu, o kterou se z velké části postaral architekt Antoni Gaudí.
Jeho nejznámější stavba, Sagrada Familia vás překvapí pokaždé, když do Barcelony zavítáte, protože se staví již od roku 1882 a stále ještě není dokončená – její stavba je totiž financována jen z finančních darů a příspěvků. Určitě uděláte dobře, pokud si na internetu najdete podrobný popis a význam jednotlivých vchodů, věží a dalších částí chrámu. Až Sagradu navštívíte, můžete se bavit tím, že všechna vyobrazení najdete naživo.
Gaudí se před svou tragickou smrtí pod koly tramvaje postaral ještě o několik barcelonských skvostů. Pokud toto město navštívíte, rozhodně neopomeňte nadčasové domy Casa Batlló a Casa Milá nebo barevný park Guell.
Až se projdete po hlavní třídě la Rambla, navštivte olympijský stadion nebo stadion FC Barcelona, Camp Nou. Večer si stoprocentně najděte čas na slavné „Magické fontány“. Světelná show doprovázená nádhernou hudbou (zazní třeba i Smetanova Vltava) a vodními kreacemi je jedna z nejkrásnějších, jaké jsem kdy viděla.
► Montserrat
Pokud jste v Katalánsku, výlet na horu Monsterrat je prakticky nutností. Podle legendy zde došlo k mariánskému zjevení a následně se v jeskyni našla Svatá socha. Když však socha měla být přemístěna, ztěžkla a nešlo s ní pohnout. Byla tedy kolem ní vystavěna kaple a následně celý klášter, který nyní láká mnoho turistů.
Podívat se zde můžete na onu nalezenou sochu Černé madony, La Moreneta, která se stala patronkou celého Katalánska, také však budete jistě obdivovat dechberoucí výhledy na okolní skaliska i rozlehlou krajinu. Ať už na legendy (kterými je toto místo opravdu opředeno) věříte, tisíciletý Montserrat na vás dýchne svou nezaměnitelnou atmosférou.
► Krásné výšlapy a výlety
Pokud jste fanouškem přírody, rozhodně nevynechejte výlet do přírodní rezervace Parc Natural de Sant Llorenç del Munt i l'Obac. Narazíte zde na načervenalé skály, bohatou faunu i flóru a všudypřítomné nádherné výhledy. V Parc del Garraf zase můžete během túry čichat vůni rozmarýnu a tymiánu, které zde hojně rostou.
► Letoviska
4. GIRONA
Co objevíte v Gironě:
► město Girona
Už jste si jistě všimli, že jednotlivé provincie nesou často stejný název, jako jejich hlavní města a ani v tomto případě tomu není jinak. Město Girona je dalším nositelem bohaté historie a zajímavé architektury. Obdivovat zde můžete například židovskou čtvrť El Call a v ní katedrálu Panny Marie, jejíž stavba trvala dlouhých 700 let! Nadchne vás jistě také benediktínské opatství Sant Pere de Galligants.
Fanoušci seriálu Hra o trůny ocení fakt, že se v Gironě natáčelo mnoho scén odehrávajících se ve městech Braavos a Královo Přístaviště. Gurmáni si pak budou libovat v několika michelinských restaurací, kterými Girona oplývá.
► Figueres a Púbol
Kdo by neznal fotku černovlasého divokého umělce s extrémně dlouhými kníry, který se stal předlohou pro masku Anonymous? Znáte ale také zajímavý příběh jeho života nebo jeho díla? To všechno poznáte v městečku Figueres, kde se nachází Dalí Theatre-Museum. Tato extravagantní budova s obrovskými vejci na střeše je ztělesněním umělcova extrémního stylu. Uvnitř si můžete prohlédnout jeho ikonické instalace, malby i ilustrace, které vás přenesou do magického světa surrealismu.
Za zastávku stojí i městečko Púbol a středověký zámeček, který Savador Dalí pořídil pro svou ženu Galu, jež je zde i pohřbena. Kromě vnitřní expozice se můžete projít i romantickou zahradou s ikonickými slony na dlouhých úzkých nohách.
► Krásné výlety a výšlapy
Girona se nachází v podhůří Pyrenejí, a tak je skoro povinností si v těchto horách udělat nějaký pořádný výšlap. Na výběr je z mnoha zajímavých stezek, zajet můžete například do kouzelné rokle Vall de Núria. Pokud ale chcete zabít dvě mouchy jednou ranou. Vydejte se na horskou túru do sousední Andorry.
Milovníci přírody si užijí den u jezera Banyoles nebo na kouzelném poloostrově Cap de Creus. Trocha historie na vás dýchne v městečku Palc nebo v klášteře Sant Pere de Rodes. Chcete-li si užít den plný zábavy, vyražte třeba do akvaparku Marineland Catalunya.
► Letoviska
I tato provincie se může pyšnit nádherným pobřežím Costa Brava. Pokud si s mořem chcete užít i trochu té historie, vydejte se do středověkého městečka Tossa de Mar. Za vodní zábavou si zajeďte do Lloret de Mar, klid vám pak zajistí letovisko L´Estartit.
5. VALENCIE
Valencie, kam se jezdí nejen na tzv. „pobřeží pomerančového květu“, tedy Costa de Azahar, ale i za historickými památkami, prehistorickými nalezišti i vynikající paellou je jednou ze 3 provincií stejně pojmenovaného Autonomního společenství. najdete ji na východním pobřeží Španělska, co by kamenem dohodil od ostrova Ibiza.
Co vám Valencie nabídne:
► město Valencie
Hlavní město provincie i celého autonomního společenství je místem, kde se snoubí moderní progresivní životní styl s historickým Genius loci. Můžete zde proto obdivovat jak historickou katedrálu La Seu či bránu Serranos Towers, tak největší akvárium v Evorpě, Oceanogràfic de València nebo Valencia Street Circuit – závodní okruh Formule 1. Ujít si nenechte ani Ciudad de las Artes y las Ciencias, moderní národní muzeum, které je dílem architekta Santiaga Caltravy. Pokud si chcete pochutnat na dobrém jídle, rozhodně si zajděte na paellu, která je původně valencijským receptem.
► Krásné výlety a výšlapy
Valencie je domovem mnoha prehistorických nalezišť z období Paleolitu a Mezolitu. Za návštěvu tak rozhodně stojí například La Cova Negra nebo Cova del Bolomor. Zajímá-li vás „novější“ historie, udělejte si výlet do městečka Sagunt s historickým hradem, jehož historie sahá 2000 let do minulosti.
Milovníci přírody si pak mohou vyjet do sousední provincie Castellón, kde stojí za to navštívit například průzračné prameny Montanejos. Nechce-li se vám jezdit tak daleko, udělejte si výlet do Národního parku Albufera, kde se můžete projet po čistém jezeře.
► Letoviska
Cílíte-li na super koupání, ubytujte se v jednom z valencijských letovisek. Krásné pláže si můžete užívat i v samotné Valencii, klidnější dovolenou ale zažijete například v Peñíscole, Gandíe nebo Vinarós.
6. ALICANTE
Další z Valencijských provincií, která stojí za návštěvu, je Alicante a jeho bílé pobřeží, Costa Blanca. Přestože sem si zajedete opravdu především kvůli nádherným bílým plážím, o turistiku mít nouzi taky nebudete.
Co v Alicante podniknout:
► město Alicante
Další ze skupiny měst, po nichž je pojmenována celá provincie je přístavní město, které založili římané a pojmenovali ho v překladu „město světla“, a to kvůli záři, kterou vydávalo slunce odrážející se od skalnatého pohoří. Dominantou tohoto města je jednoznačně středověký hrad, Castillo de Santa Bárbara, který sedí na vysokém skalnatém kopci. Vaší pozornosti by neměl ujít také mys cap de l´Horta, kde vás okouzlí skalnaté pobřeží a romantický maják nebo si užijete studený koktejl v jednom z mnoha barů.
► Krásné výlety a výšlapy
Z Alicante nemůžete odjet, aniž byste navštívili jednu z místních vyhlášených vinic a ochutnali alicantské sladké víno fondillón. Pokud holdujete spíše vínu suššímu, navštivte městečko Novelda, kde můžete ochutnat výborný Moscatel. Kromě toho budete v tomto centru mramorového průmyslu obdivovat Svatyni svaté Magdaleny, kterou vystavěl žák Antoni Gaudího, a tak vypadá podobně jako Sagrada Familia. Unikátní jsou mramorové varhany, které ve svatyni najdete.
Pro trochu té přírodní harmonie si dojeďte do vnitrozemí, kde najdete největší a nejhlubší systém jeskyní v celém Španělsku, jeskyně Canelobe. Obdivovat můžete 70 metrů vysokou klenbu, která připomíná přírodní katedrálu.
► Letoviska
Vykoupat se a lenošit u moře můžete jak v samotném Alicante, tak v jednom z mnoha letovisek Costa Blanca. Za zmínku mj. stojí velmi moderní Benidorm, kde najdete i akvapark, El Campello, kam se dostanete z Alicante tramvají, nebo malé letovisko na ostrově Tabarca.
7. MADRID
Madrid známe všichni jako hlavní město Španělska, současně se tak ale jmenuje Autonomní společenství, které navíc zahrnuje města jako Alcalá de Henares, Móstoles nebo Alcobendas. Kromě pulzujícího hlavního města zde najdete také pohoří Cordillera Central, kde můžete podnikat zajímavé túry.
Co najdete v Madridu:
► město Madrid
Na návštěvu hlavního města Španělska vám doporučuji si vyhradit cca 2 dny a poté se věnovat výletění po okolí nebo se rovnou přesunout do další části země. Toto město je sice bohaté jak na památky, tak na kulturní a noční život, takový tahák jako třeba Barcelona to ale není. Za návštěvu však rozhodně stojí.
První den si obejděte Madridské památky, abyste absorbovali jeho historickou atmosféru. Navštivte rozhodně park Retiro s nádherným proskleným palácem, Palacio de Cristal. Z velkolepých staveb pro vás vypíchnu Palacio Real – královský palác a Catedral de Santa María Real de Almudena, nádherné je i sídlo městské rady, Palacio de Cibeles. Zajímavý je pak egyptský chrám Templo de Debod, který Španělsku v minulém století věnovala egyptská vláda.
Druhý den si vyhraďte na tzv. Zlatý trojúhelník umění. Přestože vás na to možná neužije, navštívit Museo del Prado je prakticky stejná nutnost, jako navštívit Louvre v Paříži. Můžete zde obdivovat díla Pabla Picassa, Francisca Goyi nebo Diega Velásqueze. Dalším vrcholem trojúhelníku je pak Muzeum královny Sofie – zde si přijdou na své hlavně milovníci moderního umění. Třetím dílem je pak Muzeum Thyssen-Bornemiszů.
► Krásné výlety a výšlapy
Krajina kolem Madridu není tak členitá, a tak si užijete výlety spíše do okolních historických měst, někdy i za hranicí této nevelké provincie. Velmi blízko Madridu tak můžete obdivovat El Escorial, monumentální sídlo, které dříve sloužilo jako sídlo králů a svou rozlohou může konkurovat i francouzskému Versailles. Jeho návštěvu můžu jedině doporučit.
Cca 70 km od Madridu leží jedno z mých oblíbených španělských měst, Toledo. Tomuto městečku, které leží na skále vysoko nad ohybem řeky Tajo, se přezdívá „město tří kultur“, protože se zde zachovaly památky arabské, židovské i křesťanské. Až se budete procházet bludištěm jeho historického centra, nezapomeňte omrknout tradiční řemeslnou výrobu různých suvenýrů z damašské oceli.
Další okolní města nezůstávají co do historických památek pozadu. Do Segovie si rozhodně zajeďte vychutnat zmrzlinu ve stínu jednoho z nejlépe zachovalých římských akvaduktů, Ávila vás okouzlí fenomenálními maurskými hradbami a Alcalá de Henares zaujme univerzitou nebo domem, kde bydlel autor Dona Quijota, Miguel de Cervantés.
8. MURCIA
Čím vás Murcia okouzlí:
► město Murcia
Hlavní město této provincie i Autonomního společenství v jednom leží na obou březích řeky Segury, která nabízí krásné scenérie. Díky tomu, že je Murcia jedním z největších vývozců zeleniny a ovoce v Evropě, získala přezdívku „evropský sad“. V tomto krásném městě si vychutnáte skvělé jídlo, noční život i procházky historickým centrem ve stylu španělského baroka. Spoustu zábavy si pak užijete v ZOO a vodním parku Terra Natura.
► Krásné výlety a výšlapy
Murcia je sice malá, o zábavu zde ale nebudete mít nouzi. Na výlet můžete vyrazit k římskému amfiteátru do Cartageny nebo třeba ke sněžným studnám, Pozos de la Nieve v Sierra Espuňa. Milovníky naprostého klidu potěší koupání v přírodním parku Calblanque, kde nenajdete jediný plážový bar.
Největším lákadlem Murcie je však rozhodně Laguna Mar Menor. Tato největší španělská laguna obsahuje léčivé bahno, vysoký obsah soli a minerálů, a tak se jí přezdívá „španělské Mrtvé moře“.
► Letoviska
Jistě vás nepřekvapí, že Mar Menor je velmi zatíženo na turisty, a tak je největším letoviskem Murcie La Manga del Mar Menor, kde se nachází většina hotelových lůžek v regionu. Pokud byste ale nechtěli jít s davem, můžete vyzkoušet třeba letoviska Los Alcazares či San Pedro de Pinatar.
9. GALICIE
Co dělat v Galicii:
► Santiago de Compostela
Hlavní město Galicie, Santiago de Compostela je známé především jako cíl poutních cest, které v poslední době nabývají na popularitě. Svatojabubskou cestu poutníci ukončují v katedrále svatého Jakuba, která je taky architektonickou dominantou města. Kromě katedrály zde také můžete obdivovat bývalý špitál katolických veličenstev, ke dříve nalézali útočiště zranění poutníci – dnes zde najdou poutníci také útočiště, ale v luxusním hotelu :-).
Při procházkách městem si užijete jak kouzelné uličky, tak výborné jídlo. Pokud byste sháněli suvenýry, vsaďte na šperky z gagátu – vzácného černého jantaru.
► Krásné výlety a výšlapy
Galicie není tou nejnavštěvovanější provincií, co do výletů toho ale má hodně co nabídnout. Pokud budou vaše kroky směřovat spíše do městské civilizace, navštivte ráj surfařů La Coruña, která vás však nezklame ani historickou architekturou, mimochodem stejně jako strategický historický přístav Pontevedra nebo palác Pazo de Oca.
Památky v Galicii najdete spíše méně okázalé, ale s úžasným Geniem loci. Kouzelnou atmosféru tak můžete nasávat u starých opuštěných klášterů a mlýnů, které jsou rozeseté po celém území, nebo třeba v bývalém poutním místě a veřejných lázních, San Xusto.
O výlety panenskou přírodou zde také není nouze. Můžete si zajet pozorovat hvězdy do Pena Trevica, nasávat čerstvý vzduch na trase kolem řeky Anllóns, Refugio de Verdes, projít si stezku Pasarelas del río Mao nebo navštívit údajný konec světa, nejzápadnější mys kontinentálního španělska a konec Svatojakubské cesty, cabo Fisterra.
► Letoviska
Galicie je plná překrásných pláží, které jsou netknuté a nepotkáte na nich davy turistů. Pokud se však chcete ubytovat v některém z osvědčených letovisek, vyzkoušejte Sanxenxo, Muros nebo Noia.
10. BASKICKO
Kromě super vln na surfování a panenské přírody si zde také pořádně naplníte břicha, a to především mořskými plody, zdejší variantou tapas, pinxtos nebo vínem txakoli. Pokud navíc místo klasického „Gracias“ budete za služby baskům děkovat frází „Eskerrik asko“, můžete si být jistí, že si u nich uděláte očko.
► Bilbao
Někde jsem se dočetla, že Bilbao je takové španělské Brno – projdete ho pohodlně za dva dny, ale okouzlí vás svou atmosférou. Bilbao není hlavním městem Baskicka, je ale městem největším. Známé je pro muzeum moderního umění, které figurovalo například v posledním románu Dana Browna, Počátek – Guggenheimovo muezum. Před jeho vchodem nelze přehlédnout fotogenickou květinovou sochu psa Puppyho nebo obrovského pavouka. Krásnou fotku pořídíte také u bílého moderního mostu Zubizuri.
► Krásné výlety a výšlapy
Baskická příroda je naprosto nepřekonatelná, o čemž vás přesvědčí nejen biosférická rezervace Urdaibai nebo masiv Aixturi, ale i národní park Picos de Europa. Nádherné scenérie zde objevíte například u laguny de Covadonga nebo na Naranjo de Blunes. Za návštěvu stojí také nejvyšší vodopád Pyrenejského poloostrova, Salto del Nervion.
Fanoušci Game of Thrones si i v této oblasti přijdou na své, a to konkrétně na ostrově Gastelugatxe, který v seriálu plnil roli ostrova Dragonstone. Fanoušci modernějšího stylu života si pak užijí návštěvu městečka Portugalete a pohled na unikátní most, přes nějž lidi i auta převáží speciální kabina.
Pokud byste rádi okusili trochu místní vesnické atmosféry, navštivte některou z tzv. siderias. Kromě výborného jídla v těchto venkovských restauracích ochutnáte typický baskický nápoj sidra (podobný našemu cideru), uchovávaný ve velkých dubových sudech.
► Letoviska
Přestože je Baskicko územím severním, i zde si užijete krásnou koupací dovolenou v některém z místních letovisek. Za návštěvu stojí například San Sebastián, dříve známý jako letovisko evropské šlechty, Mundaka, kde si užijete surfování, nebo Zumaia.
Španělská kuchyně
Španělská kuchyně je specifickou kombinací arabské, židovské, ale i středomořské kulinařiny, a proto si zde pochutná opravdu každý. Pozitivní navíc je, že i kdybyste ve Španělsku strávili měsíc, z jeho kuchyně pravděpodobně nijak zvlášť nepřiberete.
Jedním z „must taste“ je určitě chléb či bageta s olivovým olejem a chorizem. Olivový olej španělům slouží jako náhražka másla, které by v horku okamžitě žluklo. Perfektní oblohou je pak paprikový salám chorizo, který je mou nejoblíbenější španělskou pochoutkou.
Jelikož je Španělsko zemí přímořskou, určitě vás nepřekvapí velký výběr mořských plodů. Nejlépe uděláte, ochutnáte-li je v tradičním španělském pokrmu paella – pokrm založený na rýži, zelenině a mořských plodech či kuřecím mase.
Nesmíte zapomenout také na národní pokrm zvaný tortilla, který se od tortil, které známe my nemůže více lišit. Jedná se o vysokou bramborovou omeletu s cibulí a případně chorizem a pochutnáte si na ní jak za telpa, tak za studena. Současně vyzkoušejte španělskou studenou polévku gazpacho a nepřekonatelné tapas, tedy speciální španělské jednohubky, které se v restauracích podávají k drinku.
Ze sladkostí vám doporučuji vyzkoušet tzv. turrón (u nás bychom ho mohli přirovnat k tureckému medu). Tato pochoutka má ve Španěslku tradici již od kolonizace araby a podává se hlavně na Vánoce.
Pokud si rádi užijete španělskou fiestu, vychutnáte si jistě sklenku španělského vína nebo osvěžující sangríe.
Domluvíte se?
Španělé jsou opravdu milí lidé. Současně ale nejsou příliš proaktivní, čož vede k tomu, že ne se všemi se domluvíte anglicky. A pokud už někdo anglicky mluví, je silně ovlivněn španělskou výslovností, která se od té naší (i od té anglické dost liší). Uděláte proto dobře, když se naučíte pár základní španělských frází.
Pozdravy a zdvořilosti:
- Ahoj – Hola [ola]
- Dobrý den/odpoledne/večer – Buenos días / Buenas tardes / Buenas noches [buenas nočes]
- pozn. Španělé jsou na toto rozlišení hákliví, proto při zdravení tyto denní doby odlišujte
- Na shledanou – Hasta luego [asta luego]
- Prosím, Děkuji – Por favor, Gracias [grasias]
Pokud se potřebujeme zaptat na cestu:
- Můžete mi pomoci? – ?Puede ayudarme, por favor?
- Jak se dostanu do/k…? – ?Cómo se va a…? [komo se va a]
- Ztratil/a jsem se – Estoy perdido/a
- Doprava, Doleva, Rovně, Zpátky – A la derecha [A la dereča], A la izquierda [A la iskierda], Siga todo recto [Siga todo rekto], Atrás
Jak si objednat v restauraci:
- Jedno pivo prosím – Una cerveza, por favor [Una servesa, por favor]
- Bílé víno / Červené víno – Vino blanco [Vino blanko], Vino tinto
- Kolik to stojí? – ?Cuánto cuesta? [Kuanto kuesta]