Cessnou do Vilshofenu

25. 6. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

dnes se s Tebou podělím o svůj nedávný výlet do německého Vilshofenu. Dopravní prostředek, který mě do destinace přepravil, však tentokrát nebyl Boeing, ale Cessna 172. Letěli jsme celkem čtyři – já, můj přítel a naši dobří přátelé v páru. Nechtělo se nám totiž čekat v koloně na dálnici, tak jsme prostě místo auta vzali letadlo a letěli. Ale ne, samozřejmě bez licence by to tak snadno nešlo :). 

Vilshofen Cessna

Náš výletní den započal na letišti v Letňanech, kde jsme se řádně nabriefovali, nastoupili do letadla a vyrazili vzhůru do oblak (ano, přesně jako v té pohádce)! Cessna nás nesla přes Průhonice, Karlštejn, Beroun, Plzeň, Klatovy a Šumavu, kde už jsme věděli, že se rychle a jistě blížíme k našemu výletnímu cíli Vilshofenu. Pak už stačilo jen zaparkovat letadlo rovnou u Dunaje a vrhnout se vstříc poznávání. Letiště ve Vilshofenu je opravdu jen malý kousek od vstupu do města, takže se bez větší nadsázky dá říct, že z letadla vystoupíš přímo do centra města :). 

Jako první nás zaujal pohled na krásný kostel Sv. Jana Křtitele (St. Johannes der Täufer), který jsme viděli už z letiště. Jedná se o pozdně gotickou jednolodní katedrálu, která byla po požáru v roce 1794 obnovena v barokním stylu. Barokní výzdoba sem byla přenesena z jiného kostela. Dnes je stavba využívána jako městský farní kostel ve Vilshofenu. Stačí se jen otočit a naproti kostelu už vyčnívá další stavba, kterou je městská věž představující symbol dunajského města. Je postavena v barokním stylu a je vysoká 45,5 metru. Původní věž byla postavena již v roce 1319 jako městská brána. Ta ale časem zchátrala a v 17. století byla znovu postavena Bartolomějem Viscardim. Ve třech výklencích věže můžeš vidět sochu Sv. Floriana jako ochranu před ohněm, sochu Matky Boží jakožto patronku Bavorska a sochu Sv. Jana Křtitele jako patrona kostela a města.

Vilshofen

Po prohlídce výše zmíněných památek jsme se ještě chvíli procházeli městem, až jsme narazili na příjemně vyhlížející restauraci se zahrádkou. Naše oči se setkaly a my okamžitě věděli, že nemáme jinou možnost, než ochutnat zdejší kuchyni. Rozhodně jsme nepochybili a na jídle si opravdu pochutnali. 
Po naší menší siestě jsme se rozhodli ještě navštívit takzvaný Ginkgopark, který byl jen nedaleko od nás. Cestou jsme potkali dokonce i tenhle hmyzí hotel, který je podle všeho zdejším hmyzím obyvatelstvem velice oblíbený a na hmyzím webu má jistě i velmi dobré recenze. 

Vilshofen hmyzí hotel

U vstupu do parku se před námi vynořil příjemně vyhlížející rybníček, kde jsme potkali místní obyvatelku a právě od ní jsme se dozvěděli zajímavosti o zmíněném Ginkgoparku. Představ si, že stromy v tomto parku jsou zasazeny samotnými občany města a jedná se tak o kulturní prvek s hlubokým a dlouhodobým významem. Vzhledem ke své robustnosti a životnosti budou ginkgo stromy přinášet občanům a návštěvníkům města Vilshofen radost a mír po dalších 800 let. Proč právě číslo 800? Protože nápad o zasazení stromů vznikl v souvislosti s 800. výročím města v roce 2006.

Vilshofen rybníček

Ještě by se hodilo říct pár vět k samotnému městu a významné řece Dunaj. Vilshofen, celým názvem Vilshofen an der Donau, leží na břehu řeky Dunaje s nádherným přiblížením přímo nad řekou. Je to malebné město s asi 17 000 obyvateli. Jeho historie sahá až do roku 776, na město byl Vilshofen povýšen v roce 1206. Leží v německém Bavorsku na soutoku Dunaje a jeho tří přítoků: Vils, Wolfach a Pfudrach. Podle nich je Vilshofen nazýván malým městem tří řek. Tím velkým městem je asi 25 kilometrů vzdálený Pasov, který zase leží na soutoku Dunaje s Ilzem a Innem. 

Vilshofen most

Dunaj, významná a zároveň druhá nejdelší evropská řeka, protéká deseti státy střední a jihovýchodní Evropy a často je i hraniční řekou mezi státy. Pramení v jihoněmeckém Schwarzwaldu a ústí do Černého moře ve východním Rumunsku a z menší části i na území Ukrajiny u města Izmail. Protéká Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Bulharskem, Rumunskem, Moldavskem a Ukrajinou. Významné osídlení se rozvinulo hlavně ve středoevropské části Dunaje, kde vznikla například města Regensburg, Pasov, Linz, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bratislava a další. 

P. S.: Blízko Vilshofenu se také můžeš pokochat nádhernou čistou přírodou a obdivovat krásu Bavorského lesa nebo navštívit chráněnou přírodní oblast Vils-Engtal. Zde byl dřív těžen kámen a žula, později byl důl zaplaven a vzniklo tak jezero Taferlsee.

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.