Rady a tipy pro sólo cestovatele

Cestování sám/sama nabízí hned několik možností, které vás mohou posunout dále ve vašem seberozvoji. Posouvání hranic komfortní zóny odemyká nové možnosti ve vašem životě.

8. 5. 2024 Katka B.
Rady a tipy pro sólo cestovatele

V současnosti je velkým trendem v rámci cestování cestovat sólo. Na sólo výlety se vydává stále více cestovatelů, nejen zkušených, ale i těch méně zkušených. V tomto článku jsme pro vás sepsali několik rad a tipů, jak si takový výlet o samotě užít a na co byste při jeho plánování neměli zapomenout.

10 rad a tipů pro sólo cestovatele

1. Správná destinace

Před tím, než se na takový výlet vydáte, je dobré si o vybrané destinaci něco nastudovat. Minimálně byste měli alespoň zběžně vědět, co si v této zemi můžete a naopak nemůžete dovolit, abyste se vyhnuli případným problémům. V některých zemích jsou skutečně zvláštní zákony, například v takové Florencii nemůžete jíst na ulici, v Singapuru vás zatknou i za to, že se ve vašem zavazadle nachází slzný sprej, v některých městech se pokutuje plivání na chodník a vyhazování odpadků mimo popelnice. To, čemu se u nás nevěnuje velká pozornost, na to je v zahraničí kladen důraz.

2. Internet a volání

Dobré je zjistit si také, jak v zemi funguje internet. Na stránkách svého operátora si zkontrolujte, v jaké zóně se země nachází a zda vás náhodou volání a připojení k internetu v této zemi nevyjde dráž než samotný výlet. Pokud si nejste jisti tím, co jste zjistili, zkontrolujte, zda váš telefon podporuje eSIM. Je to virtuální sim karta, díky které budete moci telefonovat a datovat za příznivé ceny. Takovou eSIM si můžete zakoupit na stránkách Airalo.

3. Řekněte to svým blízkým

Vždy dejte někomu vědět, kde jste. Napište vaší rodině nebo přátelům alespoň zběžný plán vašeho dne, občas jim pošlete fotku místa, kde jste. Není to jen proto, aby měli vaši blízcí přehled o vašich krocích, v případě, že by se vám něco přihodilo, umí tyto informace hodně pomoci.

4. Výběr ubytování je důležitý

Při výběru ubytování zvyšte pozornost u hodnocení a recenzí. Hledejte ubytování, která jsou doporučena sólo cestovateli a mají vyšší reference. Bydlení v Airbnb také není špatné, domácí vám často umí říct víc než články na internetu.

5. Nezapomínejte na hotovost

Vždy s sebou mějte i nějakou hotovost. I když žijeme v pokročilé době a platit lze už i hodinkami, vždy mějte u sebe alespoň nějakou hotovost. Nikdy totiž nevíte, kde se ocitnete a jsou místa, kde se kartou platit opravdu nedá.

6. Pozor na doklady

Nenoste s sebou nápadně velkou peněženku. Ty často lákají pohledy zlodějů víc než běžně. Mějte hotovost oddělenou od dokladů. Pokud některé z dokladů nepotřebujete, nechte si je na hotelu, nejlépe uložené v trezoru. Pokud s sebou nosíte platební kartu a doklad totožnosti, nejlepší je mít je oddělené a nenosit spolu. Určitě si je nestrkejte za obal svého mobilního telefonu. Pokud vám ho ukradnou, přijdete o všechno.

7. Kvalitní cestovní pojištění

Na cestách se může přihodit opravdu cokoli. Můžete si myslet, že počítáte se vším, ale častokrát se člověk ocitne v situacích, které by nevymyslel, ať by se snažil jakkoli. Proto je dobré si před podobnými cestami uzavřít dobré cestovní pojištění. Tuto část vaší cesty byste opravdu neměli podcenit.

8. Některé věci si nechte pro sebe

Pokud se s někým dáte do řeči, nikdy jim na začátku rozhovoru neříkejte, že cestujete sami. Nevíte, na koho můžete narazit a kdo tuto informaci může zneužít. Raději se vždy tvařte, že na někoho čekáte nebo se máte s někým setkat.

9. Buďte jako místní

Snažte se zapadnout a tvářit se jako místní. Vůbec nevadí, že k vytyčenému cíli nejedete podle trasy, kterou vám vytvořily mapy. Jděte za nosem. V nenápadných uličkách můžete najít spoustu skrytých pokladů.

10. Sólo cestovatelské skupiny

V současnosti na sociálních sítích existuje množství skupin pro sólo cestovatele. Přidejte se do některé z nich a sbírejte inspiraci na nezapomenutelné výlety, skvělé restaurace, adrenalinové atrakce a především, poznávejte další cestovatele a vytvářejte si tak nová, nezapomenutelná přátelství.

Proč je dobré cestovat sám/sama?

Jednou z největších výhod je, že se nikomu nemusíte přizpůsobovat. Z postele můžete vstát tehdy, když to nejvíc vyhovuje vám, můžete navštívit všechna místa, která si smyslíte a která vidět jednoduše chcete. Můžete se zastavit na kávu v kterékoli kavárně, která vám padne do oka. Potřebujete si déle odpočinout, protože vás celodenní chození zmohlo? Klidně můžete, není s vámi nikdo, kdo by vás honil za dalšími kilometry.

Pomůže to rozvinout vaše jazykové dovednosti. Pokud se bojíte mluvit anglicky a většinou spoléháte na ostatní, při cestování sólo nemáte na výběr. Nakonec zjistíte, že vaše angličtina není tak špatná, jak jste si mysleli. Platí to samozřejmě pro jakýkoli jiný cizí jazyk, který ovládáte a máte pocit, že v něm nemáte dostatečné schopnosti.

Odemkne to vaše nové schopnosti. Naučíte se lépe zvládat stresové a krizové situace, přinutí vás to hledat nová řešení problémů. Není nic lepšího, než když vyřešíte zdánlivě nevyřešitelný problém jen díky vašim vlastním myšlenkovým pochodům.

Vystupování z komfortní zóny je rada, kterou každý z nás dostal minimálně jednou v životě. Neposlouchá se nám to dobře, protože máme pocit, že nám ostatní káží, jak máme žít a co máme dělat. Všichni, co vám kdy řekli, že byste alespoň jednou za čas z této komfortní zóny vystoupit měli, nicméně mají pravdu. Je to osvobozující pocit. Přestanou vás svazovat maličkosti a to vás může posunout zase o krok vpřed ve vašem seberozvoji.

Poznáte spoustu nových lidí. Z takových setkání mohou vzniknout přátelství na celý život. Není nic lepšího, než mít přátele po celém světě.

Kam na sólo trip?

Pokud si do vyhledávače zadáte tipy na sólo cestovatelské výlety, vyskočí vám spousta destinací. Ve většině se vždy nachází nějaká asijská země, případně nějaké ostrovy. Nikdo vám nebrání vycestovat právě na Bali či do Thajska. Pokud jste však sólo cestovatel začátečník, začněte něčím jednodušším a na našem kontinentu.

Na začátek nemusíte jezdit daleko. Například Praha se aktuálně nachází na předních příčkách ve většině žebříčků, které nabízejí hodnocení nejlepších míst pro sólo cestovatele. I u našich sousedů na severu, v Krakově se nemusíte bát vycestovat sólo. Nezaostává ani jih, Budapešť láká nejen svou historií, ale také nízkými cenami.

Francouzské Nice je krásné město na Azurovém pobřeží. Vlakem se odtud můžete dostat do mnoha romantických vesniček, případně do luxusního Monaka. Z nedaleké Francie se přesuneme do Španělska a města Sevilla, která je často opomíjeným klenotem této temperamentní země. Odskočit si můžete také do Portugalska. Pokud vás neláká Porto, co takhle Faro?

Když už jsme zmiňovali ostrovy, Londýn je také sólo cestovateli velmi pozitivně hodnocen. Pokud vás Anglie nelátá, zkuste Skotsko. Skotové jsou obecně velmi milí a ochotni pomoci. Navíc skotské vysočiny si člověk dokáže užít i sám. Stejně tak Valletta, hlavní město krásné Malty. Rhodos, na kterém se nacházel jeden ze sedmi divů starověku, byste také měli zařadit na svůj seznam.

 
Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

Podobné články